Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα καταγραφής θερμοκρασιών, έλεγχος συναγερμού


Icecut

Recommended Posts

Σε μια υφιστάμενη εγκατάσταση ψύξης,έχουμε κάποια αισθητήρια τα οποία έχουν έξοδο 485 και με ένα adaptor τα κάνουμε rs232 και τελικά καταλήγουν σε ένα pc.Πρόκειται αποκλειστικά και μόνο για αισθητήρες θερμοκρασίας και το μόνο ζητούμενο είναι σε 15 σημεία της εγκατάστασης να έχουμε εικόνα της θερμοκρασίας.Έχει κάνει ποτέ κάνείς κάτι αντίστοιχο?Υπάρχει κάποιο software για DAQ(Data Acquisition)σχετικά απλό ,για να μη καταφύγω σε λύσεις labview κλπ?Ψάχνω σε εταιρείες όπως η CAREL άλλα δεν υπάρχει κάτι να με βοηθήσει να καταλήξω.Όποια βοήθεια ευπρόσδεκτη.Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μη θεωρηθεί οτι κάνω διαφήμιση αλλά ωραία λύση είναι ο μετρητής θερμοκρασίας να είναι ethernet ή usb και να έχει ενσωματωμένο το interface. Κάτι τέτοιο δηλαδή. Από εκεί ρυθμίζεται ο σένσορας να σου στέλνει πχ e-mail σε κάθε υπέρβαση των ορίων θερμοκρασίας και υγρασίας.

Άλλη λύση είναι αυτή που χρησιμοποιείται για κάθε μορφή ζεύγους αναλογικού σήματος.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία λύση αυτή...όμως εγώ που έχω 15 αισθητήρες,pt-100(πουράκι) νομίζω οτι δε με συμφέρει και πάρα πολύ καθώς θέλω αρκετά απο αυτά και ξεφεύγει λιγο το κόστος?νομίζω κάτι λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα λες αν τα έχεις ήδη. Απ' ότι βλέπω υπάρχει καταγραφικό ανά 4 αισθητήρες: ΑΥΤΟ

και λογισμικό ΕΔΩ

Edited by Sw0rdf1sh
Link to comment
Share on other sites

Το πρωτόκολλο επικοινωνίας είναι το 485 και μετά τον αντάπτορα πηγαίνουμε σε rs232.Δεν υπάρχει κάτι άλλο!πρίν απο αυτά υπάρχει μόνο η έξοδος των αισθητηρίων που είναι τάση...είτε pt-100 είτε θερμοζεύγη δε νομίζω οτι υπάρχει ιδιαίτερη διαφορά!ίσως κάπου να μπερδεύομαι εγω...Αν τελικά εγώ απο όλα τα αισθητήρια,φεύγω με 485 και με χρήση adaptor πάω με usb sto pc...μπορώ με κάποιο τρόπο να έχω καταγραφή δεδομένων και συναγερμό?Ίσως αυτό να ήταν το οικονομικότερο(καθώς τα adaptors έχουν ~30 ευρώ ενώ απο 485 σε 232 πήγαίνω με άλλα 40 ευρώ)και γρηγορότερο αλλά και πιο ευέλικτο για μένα καθώς ούτε θα προσθέσω αισθητήρια,ούτε θα πειράξω τα ήδη υπάρχοντα.Αν έχει κάποιος κάποια ιδέα...ευχαριστώ και πάλι όλους!Τα εγκατεστημένα αισθητήρια και τα displays είναι της Carel...με ότι αυτό συνεπάγεται απο πλευράς software,κλειδώματος κλπ...

Edited by Icecut
Link to comment
Share on other sites

το rs485 (και το rs232) δεν είναι πρωτόκολλο επικοινωνιών άλλα ηλεκτρικό πρότυπο που περιγράφει τα χαρακτηριστικά του δικτύου, το manual των αισθητηρίων θα γράφει ποιο πρωτόκολλο επικοινωνιών χρησιμοποιούν για να στείλουν τα δεδομένα τους

Link to comment
Share on other sites

Είχα την εντύπωση οτι και το 232 και το 485 είναι πρωτόκολλα επικοινωνίας...το αισθητήριο είναι αυτό http://www.carel.com/carelcom/web/eng/catalogo/prodotto_dett.jsp?id_gamma=44&id_gamma=44&id_prodotto=158&id_mercato=3 δε νομίζω όμως οτι αναφέρει κάπου κάτι άλλο για πρωτόκολλο επικοινωνίας!μπερδευτήκαμε,ε?

Link to comment
Share on other sites

αυτό είναι ελεγκτής θερμοκρασίας όχι αισθητήριο, από μόνος του δεν έχει δυνατότητα επικοινωνίας πρέπει να έχει εγκατασταθεί κάρτα επικοινωνιών που του επιτρέπει να συνδεθεί σε δίκτυο της carel μεσώ κλειστού πρωτοκόλλου για να το βλέπεις με λογισμικό carel ( πχ plantvisor) ή μέσω πρωτoκόλλου modbus οπότε μπορείς να το δεις με πάρα πολλούς τρόπους.

Για αρχή πρέπει να σου δώσει η carel την λίστα με τους καταχωρητές του ελεγκτή και να τους βάλεις σε λογισμικό modbus master ( πχ modscan) για δοκιμές επικοινωνιών

Link to comment
Share on other sites

Ωραία λύση αυτή...όμως εγώ που έχω 15 αισθητήρες,pt-100(πουράκι)

 

 

 

Αν είναι το πρώτο και είναι τέτοιας μορφής οι αισθητήρες σου απάντησα που βρίσκεται ο αντάπτορας ανά 4 και τι λογισμικό δίνουν. Τα συνδέεις ανά 4 πάνω στον αντάπτορα και μετά με καλώδιο usb ή ethernet τα πας στον υπολογιστή. Χρησιμοποιείς και το λογισμικό που σου δίνουν και καταγραφει συνεχώς.

 

Αν είναι το 2ο: Από το ρελεδάκι θες να πάρεις τις μετρήσεις; Βάλε ένα ρελέ 8άρι μετά με θύρα ethernet και web-interface (ένα 100άρι έχει) αφου μόνο εποπτεία θες. Θα σου στέλνει και mail σε κάθε αλλαγή, θα γλιτώσεις και τα πολλά καλώδια. Πρέπει να έχεις υπ' όψη όμως πως οι μετρήσεις θερμοκρασίας με χρήση ρελέ (και μέτρηση του voltage στα σήματα εξόδου) είναι temperature sensitive. Υπάρχει εξοπλισμός με αντιστάσεις αναφοράς για τέτοιες μετρήσεις.

 

Εγώ θα πήγαινα σε tcp/ip πρωτόκολλο μετά το ρελέ. Τα usb ή σειριακά σε περιορίζουν στην συνδεσμολογία και απαιτούν υπολογιστή on-site.

Η άλλη λύση είναι αυτή που σου λέει ο nvel είναι καλή αλλά κοστίζει κάτι παραπάνω.

Edited by Sw0rdf1sh
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.