Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτη για μεταλλικό κτήριο


terry

Recommended Posts

Απο εκδοση οικοδομικων αδειων ειμαι ασχετος...Λοιπον θελω να κανω μια μελετη μεταλλικου κτηριου 600τμ (πιθανον να γινει συμμικτο) που προοριζεται να γινει τυροκομειο. Θα κανω συγκριση και με το κοστος της αδειας για 800τμ. Σε ποια κατηγορια στατικων ανηκει (στην 4 υποθετω)?? Τα αρχιτεκτονικα σε ποια κατηγορια ανηκουν (υποθετω 3-4) ? Και τελος θεωρειται βιομηχανικος χωρος??? ή ανηκει στην κατηγορια καταστηματα...(λεω εγω τωρα...) Ειλικρινα απο εκδοση αδειων δεν εχω ιδεα....Μου εχουν ζητησει προσφορα κ δεν θελω να μπω κ μεσα...μπορει καποις να κανει ενα προχειρο υπολογισμο για το κοστος της οικοδομικης αδειας???αν γινεται να παρουσιασει κ τα επιμερους κοστη για να δω αν τα εχω υπολογισει σωστα.....Ευχαριστω....

 

Παρατήρηση: Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να είναι με σωστή ορθογραφία και με τόνους.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Κατηγορία Στατικών = 4

Αρχιτεκτονικά = 3

Αυτά είναι τα συνήθη. Σε καμιά "περίεργη" πολεοδομία μπορεί να ζητήσουν διαφορετικά, πχ Αρχιτετκονικά κατηγορίας 2.

 

Εφόσον είναι χώρος παραγωγής είναι βιομηχανικός χώρος. Αν ήταν χώρος εμπορίας θα ήταν κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω.....στο excelaki που εχεις φταιξει βαζοντας 600τμ βιομηχανικου χωρου μου βγαζει αμοιβη για τα στατικα περιπου 2500...Δεν ειναι πολυ λιγο...Γενικα εγω μονο στατικες μελετες κανω και καποιες αρχιτεκτονικες κ ξερω οτι οι αμοιβες ειναι καπως μεγαλυτερες....κατι δεν κανω σωστα......

Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο έλεγξα τόση είναι η καθαρή αμοιβή της μελέτης των στατικών αφού δηλαδή αφαιρέσεις τις κρατήσεις υπέρ:

1) ΤΕΕ : 2,048% μαζί με χαρτόσημο + ΟΓΑ

2) ΤΣΜΕΔΕ : 3,072% μαζί με χαρτόσημο + ΟΓΑ

3) ΦΕΜ : 10%

και χωρίς να υπολογισθεί ο ΦΠΑ (19% ή 13% για τις νησιωτικές περιοχές της χώρας).

Link to comment
Share on other sites

Μα, το γράφει στον τίτλο του αρχείου:

"Νόμιμη Ελάχιστη Αμοιβή (Μελέτη Στατικών μόνο)"

 

Ενδιαφέρει δε κυρίως όσους ασχολούνται με μελέτες στατικών μόνο όπως εγώ και όχι με επιβλέψεις στατικών ή άλλου είδους μελέτες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.