Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - επιλογή με συγκεκριμένες προϋποθέσεις


tempo

Recommended Posts

γνώμη μου ΟΤΤΟ ότι δε μπορούμε να κάνουμε γενίκευση του στυλ 

"σε διαμέρισμα δεν χρειάζεται να πάμε σε αλλαγή σωμάτων"

όταν μιλάμε για αλλαγή 25 βαθμών στη προσαγωγή του νερού...

καλό είναι να αποφαίνεται κατά περίπτωση ο αρμόδιος μηχανικός :)

Link to comment
Share on other sites

τα σωματα ειναι κατα μεγαλο ποσοστο υπερδιαστασιολογημενα

οποτε δε θες ουτε εκει αλλαγη ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ

προσωπικη εμπειρια

 

για μονοκατοικια.... καθε σπιτι και καημος         <-- Αυτο ακριβως εννοω

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω και κάτι ακόμη για τις αντλίες το οποίο νομίζω ότι είναι ιδιαίτερα χρήσιμο για λόγους οικονομίας κυρίως......

 

η αντλία συνδέεται με την υπάρχουσα εγκατάσταση σωλήνων και ζεσταίνει τα καλοριφέρ μέσω της ροής του νερού, με το ζεστό νερό χρήσης τι γίνεται;

 

μπορεί να συνδεθεί η αντλία κατευθείαν με τον ηλεκτρικό θερμοσίφωνα που σχεδόν όλοι έχουν ή θέλει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ δικό της ξεχωριστό boiler;

 

αν ναι το boiler πρέπει να είναι οπωσδήποτε κάποιο της ίδιας εταιρείας ώστε να συνεργάζεται με την αντλία ή και κάποιο άλλο;

Link to comment
Share on other sites

αν έχεις ηλιακό μην ασχοληθείς καν κατά τη γνώμη μου με ΖΝΧ και πάντρεμα με αντλία 

θες τρίοδη ηλεκτροβάνα, αυτοματισμούς, boiler (όχι της ίδιας εταιρίας), δοχείο διαστολής, σωληνώσεις και τα ρέστα παγωτά 

σου παραθέτω διάγραμμα λειτουργίας με ΖΝΧ από Α.Θ. υψηλών θερμοκρασιών, γνωστής εταιρίας (έχω σβήσει τα διακριτικά) για να καταλάβεις για τι συζητάμε

 

2lnwrwj.png

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς δεν διαθέτω ηλιακό και δεν υπάρχει η δυνατότητα να βάλω.

Επομένως εξετάζω το ενδεχόμενο να έχω ζεστό νερό με την χρήση της αντλίας.

Για τον λόγο αυτόν ρωτάω αν μπορώ να χρησιμοποιήσω το υπάρχον μποιλερ (ο απλός ηλεκτρικός μου θερμοσίφωνας)...... νομίζω ότι τελικά δεν μπορώ (αν κατάλαβα καλά απο την απάντηση σου).

 

Απο πλευράς κατανάλωσης με συμφέρει; δηλ, η αντλία προφανώς και θα "καίει" λίγο παραπάνω για να με εφοδιάσει με τα ζεστά νερά, αυτό το παραπάνω είναι συγκρίσιμο με το κόστος χρήσης ενός απλού ανεξάρτητου ηλεκτρικού θερμοσίφωνα;

Link to comment
Share on other sites

Απο πλευράς κατανάλωσης με συμφέρει; δηλ, η αντλία προφανώς και θα "καίει" λίγο παραπάνω για να με εφοδιάσει με τα ζεστά νερά, αυτό το παραπάνω είναι συγκρίσιμο με το κόστος χρήσης ενός απλού ανεξάρτητου ηλεκτρικού θερμοσίφωνα;

 

Σε συμφέρει....

Αυτό άλλωστε είναι και το COP

Αλλά αν δεν βρείς έναν μηχανολόγο που να το κατέχει καλά για  να σου κανει μελέτη απωλειών να την ταυτίσει με τα υπάρχων σώματα αλλά και να σχεδιάσει και να επιβλέψει την καινούργια εγκατατασταση τότε βράσε όριζα που λέγανε  στο χωριό μου....

Κοινός πρέπει να ξηλωθείς και για έναν μηχανολόγο....

Και το άλλο δύσκολο είναι να βρεις τον κατάλληλο. 

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

τα boiler που "παίζουν" με Α.Θ., έχουν μέσα μια σεπαρντίνα και ζεσταίνουν το ΖΝΧ μέσω της κυκλοφορίας του νερού από την αντλία 

 

catalogue%20boilers%20(1)%20tmax.png

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, κατάλαβα ότι δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω οποιοδήποτε boiler και μάλλον θα αγοράσω κάποιο νέο για συνεργασία με την αντλία.

 

σε ερώτηση που έκανα σε κάποιο κατάστημα μου είπαν ότι το μικρότερο boiler είναι 200 λίτρα, ισχύει αυτό; υπερβολικό μου ακούγεται.

Επίσης μου είπαν ότι τα διάφορα παρελκόμενα για την σύνδεση boiler-αντλίας κοστίζουν περίπου 600ευρώ, είναι καλή τιμή ή.........

 

ελπίζω σε απαντήσεις σας....

Link to comment
Share on other sites

ανθρωπε τα παλιοτερα ποστ τα διαβασες σχετικα με τις αντλιες?

 

οπου κ να χεις παει να παρεις προσφορα αναλογα τα μοντελα

που θα διαλεξεις υπαρχει και η αναλογη διαχειρηση ΖΝΧ

 

εχεις μπει στο κοπο να δεις τα μοντελα απο κοντα?

 

γιατι αλλο.... "μου ειπαν να κανω α β γ  πραγματα"

και αλλο "ΖΝΧ τι κανω?" και ο απλος εμπορακος 2 πραγματα θα στα χει πει....

 

θες μποιλερ 2πλης

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Εγώ Tempo θα σου πω από τη μεριά μου ότι δεν είμαστε εδώ για να αξιολογούμε προσφορές ή/και για να κάνουμε οικονομοτεχνικές μελέτες

αυτό είτε θα το κάνεις μόνος σου, είτε θα πληρώσεις κάποιον να στο κάνει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.