Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - επιλογή με συγκεκριμένες προϋποθέσεις


tempo

Recommended Posts

καλησπέρα,

 

θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με το παρακάτω θέμα.....

 

σκέφτομαι την αγορά μιας αντλίας θερμότητας, ψάχνω και διαβάζω αρκετά και θα ήθελα να κάνω και στο forum του michanikos ορισμένες ερωτήσεις για να πάρω έγκυρες απαντήσεις.

 

Δεδομένα

Διαθέτω σπίτι περίπου 120τ.μ. (μεζονέτα, 3ος και 4ος όροφος σε πολυκατοικία). Στην οροφή υπάρχει σκεπή (κλειστή, χωρίς σοφίτες κλπ). Το σπίτι είναι διαμπερές  (στις δύο πλευρές του σπιτικού υπάρχουν άλλες πολυκατοικίες και δεν είναι εκτεθειμένο). Κατασκευή το 2002 με αρκετά καλή μόνωση (έτσι τουλάχιστον αντιλαμβάνομαι εμπειρικά). Το σπίτι είναι στην Βόρεια Ελλάδα με μέσες προς ψυχρές θερμοκρασίες.

 

Τα σώματα καλοριφέρ που υπάρχουν στο σπίτι είναι πάνελ και είναι αρκετά σε αριθμό και μεγάλα σε διαστάσεις.

 

Οι ερωτήσεις μου τώρα....

1) με βάση τα παραπάνω μπορούμε να πουμε κατ' εκτίμηση αν με καλύπτει μια αντλία χαμηλών θερμοκρασιών; (max 55 βαθμούς C)

2) απο ότι διάβασα πάνω-κάτω πρέπει να κοιτάξω για αντλία 14KW, ισχύει αυτό ή είναι αυθαίρετο;

3) δεν έχω καταλάβει την σχέση μεταξύ θερμοκρασίας νερού και ισχύος (μπορεί να υπάρξει αντλία χαμηλών θερμοκρασιών στα 16KW ή αν είναι χαμηλών συνήθως είναι και λίγα KW;)

4) επειδή δεν με ενδιαφέρει η ψύξη ενδέχεται να βρω μια πιο φθηνή αντλία ή οι τιμές είναι περίπου ίδιες για ψύξη-θέρμανση ή μόνο θέρμανση;

5) έχει νόημα το inverter για μια αντλία χαμηλών θερμοκρασιών (που λογικά θα δουλεύει στην max θερμοκρασία);

 

ελπίζω να μην σας κούρασα με τις ερωτήσεις μου......ελπίζω σε απαντήσεις σας.....

 

Link to comment
Share on other sites

Aς ξεκινήσουμε από το 2. Είναι τελείως αυθαίρετο χωρίς μελέτη απωλειών να επιλέξεις μέγεθος Α.Θ. Παίζουν ρόλο πολλά μονώσεις τοίχων, είδος  και πλήθος κουφωμάτων, διαμπερές Βορά-Νότο ή Ανατολή - Δύση κ.α. Τελείως πρόχειρα θα έλεγα ότι για Βόρια Ελλάδα 14 KW μου φαίνονται λίγα.

1. Τα σώματα πρέπει να είναι πολύ μα πολύ μεγάλα για να σε καλύψει Α.Θ. χαμηλών θερμοκρασιών. (πάλι χρειαζόμαστε μελέτη απωλειών και μέγεθος σωμάτων για να επιλέξουμε) Τελείως εμπειρικά μάλλον δεν σε καλύπτει Α.Θ. χαμηλών θερμοκρασιών.

3. Υπάρχουν Α.Θ. και χαμηλών και υψηλών θερμ. διαφόρων ισχύων. (Όρεξη νάχεις να ψάξεις να βρείς)

4. Χωρίς σημαντικές διαφορές οι τιμές αλλά περιττό να πάρεις και για ψύξη αν δεν σκέφτεσαι αλλαγή σωμάτων με FCU (και με ότι αυτό συνεπάγεται) 

5. Ο inverter πάντα έχει πλεονεκτήματα

Link to comment
Share on other sites

Το δοχείο αδρανείας ή θερμοδοχείο ή buffer ελαττώνει τα σταματήματα και ξεκινήματα της Α.Θ. 

Συνίσταται αν ο όγκος του νερού που περιέχει το δίκτυο και τα σώματα είναι μικρότερος από το ελάχιστο που προδιαγράφει ο κατασκευαστής της Α.Θ.

Επίσης σε αυτό τοποθετείται βοηθητική ηλεκτρική αντίσταση αν απαιτείται και προδιαγράφεται από τον κατασκευαστή και τον μελετητη του δικτύου.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν πάει καλά. Πατώντας "επεξεργασία" σβήνεται όλο το κείμενο. Ξαναγράφω λοιπόν.

 

 

1. Αντλία χαμηλών θερμοκρασιών πολύ δύσκολα καλύπτει σπίτι με σώματα. (Θα πρέπει αυτά να είναι υπερβολικά, πολύ υπερβολικά μεγάλα.

2. Χωρίς μελέτη απωλειών είναι τελείως αυθαίρετη η διαστασιολόγηση Α.Θ. Απαιτείται μελέτη απωλειών και μέγεθος θερμ. σωμάτων για να απαντηθεί σωστά το 1. και το 2. (Τελείως εμπειρικά και "μπακάλικα" θα έλεγα ότι 14 KW είναι λίγα χωρίς άλλη βοήθεια)

3. Υπάρχουν απόλα. (όρεξη νάχεις για ψάξιμο)

4.Χωρίς να υπάρχει μεγάλη διαφορά είναι περιττή η Α.Θ. και για ψύξη, αν δεν σκέφτεσαι αντικατάσταση σωμάτων με FCU (τώρα ή στο μέλλον) 

5. Buffer βάζουμε όταν ο όγκος νερού του δικτύου είναι μικρός για να ελλαττώσουμε τα "σταμάτα-ξεκίνα" της Α.Θ.

Επίσης εκεί μπαίνει βοηθητική ηλεκτρική αντίσταση αν απαιτείται.

 

 

Υ.Γ. Υπάρχει κάποιος "δαίμων" στο forum. Εμφανίστηκαν και τα προηγούμενα post

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει περίπτωση να μιλάμε για Αντλία Θερμότητας με σταθερή κατανάλωση 2.5KW και σταθερή απόδοση με την χρησιμοποίηση buffer (ανεξάρτητα απο την εξωτερική θερμοκρασία).

Εγώ νομίζω ότι αυτό δεν γίνεται άλλα έκανα μια συζήτηση με κάποιον που έλεγε ότι είναι εφικτό λόγω buffer.

Εσείς τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Απότι ξέρω δεν γίνεται.

Επίσης κατανάλωση 2,5 KW και απόδοση 14 KW ίσως μόνο σε ειδικές περιπτώσεις γεωθερμικής Α.Θ.

 

Υ.Γ. Μη βασίζεσαι στα λόγια του πωλητή, αλλά εξέτασε τα τεχνικά φυλλάδια του κατασκευαστή. Αν δεν υπάρχουν.... μακρυά!

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Εγω εντελως φιλικα σε συμβουλευω να πας σε ενα μηχανολογο να, να δει τα δεδομενα σου ,να τα βαλει κατω, να σου κανει μια μελετουλα και να σου προτεινει μια τεχνικα σωστη λυση. και για να σε προλαβω, ναι θα πρεπει να τον πληρωσεις. Ναι οι καιροι ειναι δυσκολοι, ναι το ιντερνετ μοιαζει να τα εχει ολα, αλλα τη διαστασιολογηση των συστηματων θερμανσης και ψυξης - ακομα - την κανουν οι μηχανικοι.

 

Εναλλακτικα ρισκαρεις το να σου πουλησει ο εμπορος οτι αυτος θελει, και να ερχεσαι παλι μετα απο μερικους μηνες να ανοιγεις θεματα και να ρωτας τι εφταιξε.Το να ζητας διαστασιολογηση μεσω φορουμ καταλαβαινεις οτι δεν ειναι και ο καλυτερος τροπος να παρεις απαντησεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα υψηλων θερμοκρασιων ,inverter και το κυριωτερο να ζητησεις πιστοποιηση!!!Ο καθενας χωρις πιστοποιηση λεει οτι θελει!!!!  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.