Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στεγανοποίηση ταράτσας


elenian

Recommended Posts

Kane

 

γιατί ο παγιδευμένος αέρας θα πρέπει να έχει φορά απο έξω προς τα μέσα και όχι απο μέσα προς τα έξω? Εγω με τα ασφαλτόπανα έχω αλλεργία διότι α) ολα τα συνεργεία λένε οτι ξέρουν ραφές αλλα ελάχιστα το κάνουν σωστά, β) έχει μια διάρκεια ζωής 10-15 χρόνια αλλα κανένας δεν θα το αλλάξει διότι θα φαίνεται ακόμα ωραίο, γ) παίζει ρόλο ακόμα και η εποχή που θα το βάλεις, κλπ. Υπάρχουν πολλές άλλες λύσεις ανάλογα με το τι μπορεί το σπίτι και η τσέπη του ιδιοκτήτη να σηκώσει. Να βρει ενα μηχανικό και να ζητήσει προτάσεις. 

Link to comment
Share on other sites

@kane

 

φυσικα και δεν περιμενω να τα βρω ετοιμα. εδω ζητησα απλα μια ΓΝΩΜΗ για τα 2 υλικα.(γιαυτο ειναι τα forum) οχι λυση.

την λυση την ειχα βρει εδω κ ενα χρονο με τα ασφαλτοπανα, μιας και οποια πετρα να σηκωσω στο μερος μου, βρισκω ασφαλτοπανο απο κατω (προφανως ειναι πολυ δοκιμασμενο με ευκολα λεφτα)!!!. αλλα οπως ειπα και πιο πανω με περιοριζει γιατι δεν θα εχω προσβαση στην ταρατσα.

τυχαια λοιπον ακουσα για την πολυουρεθανη και ειπα να το ψαξω.

 

@ροδοπουλος

 

συμφωνω οτι πρεπει να μιλησω με μηχανικο αλλα και που μιλησα παλι ασφαλτοπανο ακουσα...

 

 

οπως και να εχει σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

 

καλη σας μερα

Link to comment
Share on other sites

κ. Ροδόπουλε, αυτό με τον παγιδευμένο αέρα και την φορά του δε το κατάλαβα. Εγώ, απ'τις κουβέντες με συναδέλφους μηχανικούς, μονωσάδες κτλ μου ανέφεραν πως στη περίπτωση εφαρμογής σπρέι πολυουρεθάνης δεν απαιτούνται εξαεριστήρες.

Εγώ είχα ολη τη καλή διάθεση να πληρώσω και να βάλω. Τώρα, αν με συμβούλευσαν λάθος, τι να κάνω...

 

Ας αφήσουμε ομως το θέμα του τί έκανα εγώ. Μπορεί να επέλεξα λύση "παλαιά" αλλά ήτο δοκιμασμένη, τόσα χρόνια. Και δε λέω επουδενί οτι ειναι η καλύτερη, ή πληρέστερη κτλ όλων, προς Θεού.

 

Ομως, στο θέμα μας για τον φίλο, θεωρώ προσωπικά, πως σε 10 μηχανικούς που ασχολούνται με μονώσεις αν ρωτήσει, θα ακούσει 5 διαφορετικά πράγματα. Και γνωρίζουμε όλοι μας πολύ καλά γιατί...Γιατί ο καθείς μεγιστοποιεί το κέρδος του απ'τα υλικά που προτείνει-αγοράζει.

Ειτε το λένε εξηλασμένη, ειτε πολυουρεθάνη, είτε πολυουρία, είτε ελαστικο πολυμερές βαφόμενο, είτε ασφαλτόπανο, είτε ταρατσοπλακάκι ειτε ειτε ειτε...

 

Οπως ακριβώς οι γιατροί με τα φάρμακα...

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν πρέπει να πάει σε μηχανικό που το παίζει και εργολάβος ή τα παίρνει.  Υπάρχει μια φυσική διαπνοή της πλάκας προς τα πάνω και μια υγρασία ισσοροπίας. Αυτή δεν πρέπει να την διαταράξεις. Παραδείγματα. Ασφαλτόπανο το πέρασαν πληρώθηκε και μετα απο 3 μήνες ξεκίνησε να κάνει καρούμπαλα. Το τρύπησαν, εκτόνωσαν και έβαλαν τσόντα. Νεα καρούμπαλα, νεες τρύπες.

 

Σπρέι πολυουρεθάνης μετά απο 2 χρόνια έβγαινε μόνο του (ξεκόλησε). Απο πάνω είχαν βάλει περλομπτετον και πλακάκια. Τα πλακάκια στον αέρα. Απάντηση δεν αερίζαται σωστά και έβγαλε εσωτερική υγρασία. Εγω αυτό που προτείνω είναι κάτι απλό. Κάθε κατασκευή θα πρέπει να την δεις χωριστά. Δεν υπάρχουν γενικές λύσεις. 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...
On 25/6/2013 at 3:20 ΜΜ, Ροδοπουλος said:

Μα δεν πρέπει να πάει σε μηχανικό που το παίζει και εργολάβος ή τα παίρνει.  Υπάρχει μια φυσική διαπνοή της πλάκας προς τα πάνω και μια υγρασία ισσοροπίας. Αυτή δεν πρέπει να την διαταράξεις. Παραδείγματα. Ασφαλτόπανο το πέρασαν πληρώθηκε και μετα απο 3 μήνες ξεκίνησε να κάνει καρούμπαλα. Το τρύπησαν, εκτόνωσαν και έβαλαν τσόντα. Νεα καρούμπαλα, νεες τρύπες.

 

Σπρέι πολυουρεθάνης μετά απο 2 χρόνια έβγαινε μόνο του (ξεκόλησε). Απο πάνω είχαν βάλει περλομπτετον και πλακάκια. Τα πλακάκια στον αέρα. Απάντηση δεν αερίζαται σωστά και έβγαλε εσωτερική υγρασία. Εγω αυτό που προτείνω είναι κάτι απλό. Κάθε κατασκευή θα πρέπει να την δεις χωριστά. Δεν υπάρχουν γενικές λύσεις. 

καλησπερα, εγω που εχω βαλει εδω και 10 χρονια πολυουρεθανη δεν εχω δει τιποτα.. οσο απο ζεστη και κρυο, ακουμπαω το καλοκαιρι το ταβανι απο κατω και ειναι δροσερο.. το επελεξα γιατι ειναι μονοκοματο και κανει και θερμομονωση και στεγανωση. απο οτι εχω αντιληφθει τουλαχιστον σε μονωτη που κανει πολυουρεθανη, ειναι οτι πρεπει να ειναι επαγγελματιας για να μην εχεις προβλημα αλλα μαλλον αυτο ισχυει και για τις ολες αλλες μονωσεις. 

Link to comment
Share on other sites

On 17/8/2018 at 7:29 ΜΜ, antonis_m said:

καλησπερα, εγω που εχω βαλει εδω και 10 χρονια πολυουρεθανη δεν εχω δει τιποτα.. οσο απο ζεστη και κρυο, ακουμπαω το καλοκαιρι το ταβανι απο κατω και ειναι δροσερο.. το επελεξα γιατι ειναι μονοκοματο και κανει και θερμομονωση και στεγανωση. απο οτι εχω αντιληφθει τουλαχιστον σε μονωτη που κανει πολυουρεθανη, ειναι οτι πρεπει να ειναι επαγγελματιας για να μην εχεις προβλημα αλλα μαλλον αυτο ισχυει και για τις ολες αλλες μονωσεις. 

καλά κάτσε να δεις που θα πετάξουν τα σίδερα σκουριά απο κάτω και θα κλαίτε

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για τη μόνωση της ταράτσας με πολυουρεθάνη, μπορείς να επιλέξεις και τελική στρώση πολυουρίας αντί για τσιμεντοκονίες, ασφαλτόπανα κτλ.

Δηλαδή μια χοντρή στρώση πολυουρεθάνης για ρύσεις και θερμομόνωση και απο πάνω μια λεπτή πολυουρίας για στεγανοποίηση, προστασία από ακτινοβολία και βατή επιφάνεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.