Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ψυχόμενη Επιφάνεια Κτιρίου Αναφοράς Κατοικίας (50% ή 100%)


vagom

Recommended Posts

Thanks Μιχάλη.

 

Δύο παρατηρήσεις για την πάρα πολύ ενδιαφέρουσα και ενημερωτική παρουσίαση της κας Δρούτσας (εκτός θέματος αλλά το ρισκάρω να μη με κόψει ο mod :) ).

 

- Στο θεωρητικό σύστημα ΖΝΧ το πετρέλαιο είναι κίνησης και όχι θέρμανσης. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά είναι πιο correct.

 

- Στην κατηγορία αυτοματισμών η Β δεν είναι ακριβώς Γ+ θερμοστατικός έλεγχος ανά χώρο.

Νομίζω ότι σύμφωνα με τον πιν. 5.5 της ΤΟΤΕΕ1, στην κατηγορία Β ανήκεις αν έχεις <<ανεξάρτητο αυτόματο έλεγχο της λειτουργίας των τερματικών μονάδων σε επίπεδο αυτόνομων χώρων ανά ιδιοκτησία......>> συν τα 2&3.

Δηλαδή, ενώ για κατηγ. Γ απαιτείται θερμοστάτης χώρου ανά ιδιοκτησία συν τα υπόλοιπα 2 & 3 (αντιστάθμιση κλπ), αν έχω σε ένα διαμέρισμα σε κάθε θερμαντικό σώμα μία βάνα με θερμοστατική κεφαλή συν τα υπόλοιπα 2 & 3 (αντιστάθμιση κλπ) δεν χρειάζομαι και κεντρικό θερμοστάτη ιδιοκτησίας για να το κατατάξω στο Β.

 

Κλείνω την παρένθεση.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.