Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δρόμος-Λωρίδα


dvamv

Recommended Posts

συμβουλή!

 

ετσι δεν θα λύσεις καμία απορία σου...

απλά θα μπερδεύεσαι όλο και περισσότερο...η πολεοδομική νομοθεσία δεν ειναι ενα βιβλίο με αρχή μέση και τέλος. είναι σύνθετη και πάντα ανάλογη της περιοχής που εξετάζουμε.

 

 

οι μηχανικοί αυτή την δουλειά κάνουμε (συλλέγουμε πληροφορίες- εξετάζουμε- κλπ κλπ)

αν ήθελες να δεις γιατί σε πονάει το στομάχι σου θα έψαχνες στο διαδίκτυο ή θα επισκεπτόσουν εναν ιατρό στο ιατρείο του???

...και ευτυχώς το διαδίκτυο δεν μας αντικαθιστά ΑΚΟΜΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Χάθηκες..

Καλύτερα να συμβουλευτείς ένα μηχανικό που θα σε κατατοπίσει.

Αν το κτήριο είναι νομίμως υφιστάμενο, δεν αποκλείονται οι εργασίες σε αυτό, με την έκδοση οικοδομικής άδειας πάντα.

Αλλά ναι, όπως σου ανέφερα και παραπάνω σήμερα δεν μπορείς να παραχωρήσεις δρόμο.

 

Ο δήμος δε στρώνει όπου βρει, και αν αυτό το αποκόμισες απο το παραπάνω ποστ μου, λάθος μου. Απλά το καθεστώς ιδιοκτησίας και ο χαρακτηρισμός πολλών εδαφών δεν είναι ξεκάθαρος σε τούτο τον τόπο.

 

και πάλι, σου λέω, πήγαινε σε μηχανικό, απο εδώ δεν μπορούμε να σε βοηθήσουμε και σίγουρα δεν μπορείς να βοηθήσεις τον εαυτό σου αποκτώντας αποσπασματικές γνώσεις

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Η αλήθεια είναι ότι είναι λίγο μπερδεμένα .Αρα θα την πληρώσει ο γείτονας χαχα

 

 

Αν καταλαβα καλά πάντως το συμπέρασμα είναι ότι και να θέλεις δεν μπορείς να παραχωρήσεις λωρίδα γής για δρόμο

 

 

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές

Edited by dvamv
Link to comment
Share on other sites

αν μου επιτρεπετε ενα σχολιο ...

 

...τοσος κοπος...  

...τοση προσπαθεια....απο σπουδαιους επιστήμονες του φορουμ αυτού...

 

και ερωτων το μονο  που καταλαβε ειναι αυτο που απο την αρχη ηθελε ...να καταλαβει....

 

"αρα ...θα την πληρωσει ο γειτονας..."

 

υγ 1

...μήπως μας χρησιμοποίησε...προς  " ιδιον όφελος"

 

υγ 2

χαιρομαι που -δεν προλαβα να - απαντησω

 

υγ 3

..και - ευτυχως για τον γειτονα..- ..τα καταλαβε  ..λαθος :smile: :-) :smile: :-)

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι αν αυτο καταλάβατε ότι τελικά κατάλαβα

Αυτο ήταν η συνέχεια της φράσης: ''η αλήθεια είναι ότι είναι λίγο μπερδεμένα'' και φυσικά είχε χιουμοριστική διάθεση

 

Επίσης ευχαρίστησα πολλές φορές τα μέλη για την βοήθειά τους

Ολα τα υπόλοιπα είναι συμπεράσματα τα οποία δεν αφορουσαν την πραγματική πρόθεσή μου

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη: Μες στο μυαλό μου ήσουνα. Μακάρι να σκεφτήκαμε λάθος

Τώρα διάβασα στην ''παράθεση'', την απάντηση του dvamv. Ολα καλά.

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Mπορώ να διαβεβαιώσω και τους δύο ότι 100% σκεφτήκατε λάθος κι ότι σε καμία περίπτωση δεν σκέφτηκα/ενήργησα με τον τρόπο που αναφέρετε

 

Προφανώς παρεξηγήθηκε η χιουμοριστική διάθεση της φράσης : θα την πληρώσει ο γείτονας

Βεβαια στον γραπτό λόγο είναι δύσκολο να καταλαβεις απόλυτα το υφος του συγγραφέα

 

Δεν είμαι μηχανικός και δεν έχω καμία γνώση του αντικειμένου .Ρωτησα κάτι και βρέθηκαν 2-3 γνώστες που απάντησαν και τους ευχαριστώ θερμά

 

Απο εκεί και πέρα δεν πρόκειτε να απολογηθώ για κάτι που δεν ισχύει και για τις όποιες σκέψεις του καθε μέλους του forum

 

Αφού λοιπόν στο πρώτο μου post βρέθηκαν 2 παλαιά μέλη΄που παρεξήγησαν τις προθέσεις μου παρακαλώ τους mods να με διαγράψουν απο μέλος

 

Ευχαριστώ ξανα τους φίλους που μου απάντησαν

Link to comment
Share on other sites

μη φευγεις έτσι τοσο γρήγορα....μπορει να εχεις και αλλες αποριες λίγο πιο εύκολες...

το θέμα είναι οτι δεν την πατάει ο γείτονας αλλά ο ΜΗ έχων πρόσβαση...μάλλον εσύ!!! :shock: :arrow: :wink:

 

απλά αγαπητέ κανεις μας δεν είναι γνώστης ή παντογνώστης...είμαστε απλά μηχανικοί, μα πάνω απο όλα άνθρωποι...και μάλιστα όπως και εσυ...σε κάτι άλλο άσχετοι...

Link to comment
Share on other sites

Αφού λοιπόν στο πρώτο μου post βρέθηκαν 2 παλαιά μέλη΄που παρεξήγησαν τις προθέσεις μου παρακαλώ τους mods να με διαγράψουν απο μέλος

 

Ευχαριστώ ξανα τους φίλους που μου απάντησαν

Και οι παρεξηγήσεις & οι εξηγήσεις μέσα στην κουβέντα είναι, είτε δια ζώσης είτε μέσω υπολογιστών. Ας μην του δώσουμε μεγαλύτερη σημασία.

Link to comment
Share on other sites

stavrosa εχεις απόλυτα δίκιο

Το θέμα δεν είναι το αν λύθηκε η απορία μου η όχι ........το θέμα είναι ότι κάποιοι θεώρησαν ότι τους χρησιμοποίησα κάτι που δεν καταλαβαίνω

Για την ακρίβεια η φράση ήταν : ...μήπως μας χρησιμοποίησε...προς  " ιδιον όφελος"

 

Για εμένα η λογική των forum είναι βοήθεια και ανταλλαγή απόψεων ,γνώσεων (όσο αυτό είναι εφικτό βέβαια )

 

Οποιος μπορεί ,ξέρει και θέλει προσφέρει την βοήθειά του

Αλοίμονο αν περιμέναμε απο το pc να λύσουμε τις υποθέσεις μας

Edited by dvamv
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.