Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργασία και LinkedIn - Εμπειρίες - Δικτύωση


TimeLord

Recommended Posts

MscEng, αυτη ειναι και η δικη μου αποψη. Οπως ειπε κι ο paktomenos, εχουν μπει οι Ινδοι μεσα και γινεται χαμος :shock:.  Ειδικα για νεους μηχανικους που ειναι η κατηγορια που ανηκω. Ειχα μια σκεψη να ανοιξω κι ενα αντιστοιχο thread στην κατηγορια εκπαιδευση για ειδικοτητες που εχουν ζητηση και πως αποκτωνται αλλα μαλλον ειναι αρκετα χαοτικο.

Ευχαριστω ikaros13

Link to comment
Share on other sites

Εργαλείο...όπως όλα πρέπει να ξέρεις να το χρησιμοποιείς. Απατεώνες μέσω e-mail με έχουν πλησιάσει, για απατεώνες όμως στο LInkedin πρώτη φορά ακούω...και πολλοί που γνωρίζω (κάποιοι από τους οποίους με προέτρεψαν να ανόιξω το λογαριασμό) και είναι χρόνια χρήστες δεν έχουν ακούσει ποτέ για τέτοιο κρούσμα...

Συμφωνώ με ikaros13 όσο αφορά την Ελληνική αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Ποιοι Ινδοί ρε παιδιά?? Έλεος Ροδόπουλε τους έκαψες με τον πρόλογο για τους Ινδούς...Ποιοι Ινδοί μηχανικοί???Έχετε δουλέψει μαζί τους και μιλάτε ρε παληκάρια ?? 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε astranalysis και σε μενα εκανε εντυπωση η αναφορα για απατεωνες στο Linkedin, αναμενουμε περισσοτερες πληροφοριες απο τον Γιαννη.

Το θεμα με τους Ινδους μηχανικους απο ο,τι καταλαβα ειναι οτι "μπουκωνουν" με μειλς τις προσφορες εργασιας κι ετσι ειναι πολυ δυσκολο για καποιον entry level μηχανικο να βρει εργασια στο εξωτερικο. Δεν εχω προσωπικη αποψη, διορθωσε με εαν καταλαβα λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Το linkedin πολλοι χρηστες (μαζι και πολλοι που ξερω) το εχουν παρει για φεισμπουκ, οπου ομως αντι να γραφουν το που μενουν, που πανε κτλ κτλ και να βαζουν και τις αντιστοιχες φωτο, γραφουν τι εχουν τελειωσει και που απασχολουνται βαζοντας ταυτοχρονα τεραστιες ποσοτητες σαλτσας και γραφοντας τρομακτικες ποσοτητες ανακριβιων και υπερβολων.

Αμα μπορει να χρησιμοποιηθει ως εργαλειο ευρεσης εργασιας δεν το ξερω, αλλα ως εργαλειο ψωνισματος, αυτοπροβολης και ναρκισσιμου δουλευει τελεια (για οσους το χρησιμοποιουν ετσι βεβαια, μην παρεξηγηθω για το τιποτα παλι).

Link to comment
Share on other sites

Εργαλείο...όπως όλα πρέπει να ξέρεις να το χρησιμοποιείς. Απατεώνες μέσω e-mail με έχουν πλησιάσει, για απατεώνες όμως στο LInkedin πρώτη φορά ακούω...και πολλοί που γνωρίζω (κάποιοι από τους οποίους με προέτρεψαν να ανόιξω το λογαριασμό) και είναι χρόνια χρήστες δεν έχουν ακούσει ποτέ για τέτοιο κρούσμα...

Συμφωνώ με ikaros13 όσο αφορά την Ελληνική αγορά.

με πλησιασαν ως recruiters. Μου πλασαραν δουλειες ακριβως πανω στο αντικειμενο μου με 10-12000$ το μηνα και τελικα ζηταγανε 500-1000€ για να "μου φτιαξουν" το προφιλ (cv και λοιπα) αυτους εννοω. αν θυμηθω κατι αλλο θα ενημερωσω...
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ ότι είναι ένα είδος επαγγελματικού φέισμπουκ,και το μόνο που αποκομίζεις είναι να βρείς κάποιον παληό γνωστό σε κάποια εταιρεία για να σου δώσει κάποιες κατευθύνσεις.

Να σε τσιμπήσει κάποιος ρικρουίτερ από το προφίλ σου και μόνο το βρίσκω απίθανο.

Edited by HQ7
Link to comment
Share on other sites

Επίσης το γεγονός που με αποθάρυνε ακόμη περισσότερο ήταν ότι κάποτε σε ένα group σχετικά με εργασία Ελήνων στη Μ.Ανατολή, πόσταρα ένα ερώτημα και πήρα άσχετη απάντηση μετά από 2 μήνες!!. Το ίδιο είδα ότι γίνεται συχνά. Οπότε αν περιμένετε μία αμεσότητα βλέπε michanikos.gr ξεχαστε το.... Επιφυλάσομαι για τα ξένα groups...

Οπως είπε κάποιος πολλά προφίλ είναι μούφα. Διαβάζοντάς τα νομίζεις ότι ο καθένας τους πρέπει να πέρνει κανά 20χίλιαρο στην καθισιά του.

Κατά τα άλλα έχω δεχθεί αιτήματα φιλίας από άσχετα άτομα εκτός χώρου και αντικειμένου, που πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω που θα μου χρησιμεύσει κάποια από αυτές τις γνωριμίες, εκτός από την όμορφη φωτογραφία του προφίλ... Αν το νόημα είναι ποιος θα κάνει 500+ φίλους πάω πάσο...

Link to comment
Share on other sites

Το linkedIn οπως αναφερθηκε και παραπανω αξιζει για να σε δικτυωσει με ατομα που εχεις γνωρισει φευγαλεια πχ σε ενα συνεδριο,

σε μια συντομη συνεργασια κτλ κτλ. Επισης μπορεις να βρεις πολλες πληροφοριες σχετικα με την παγκοσμια ταση στο αντικειμενο

του καθενος, τι εχει ζητηση κτλ κτλ.

 

Δεν ειναι τιποτα τρομερο και κατα πασα πιθανοτητα δεν θα βρεις δουλεια η συνεργασια αλλα σε καθε περιπτωση δεν εχεις να χασεις

απολυτως τιποτα..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.