Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοδομική άδεια 5/2012, για τελικό ρεύμα, χρειάζεται ελεκτής δόμησης ή πολεδομία?


NiCha

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι, έχω ένα θέμα και θέλω την γνώμη σας. Έχω μια υπόθεση με μια οικοδομική άδεια που είχε ξεκινήσει από το 2009, πρώτη ημερομηνία που πρωτοκολλήθηκε και τελικά βγήκε τον Μάιο του 2012. Τον Ιούνιο του 2012 αναγκαστικά ήρθε ο ελεγκτής δόμησης για την θεμελίωση. Σε λίγο καιρό τελειώνει η κατασκευή και θα έρθει η ώρα για ηλεκτροδότηση. Μου είπαν επειδή η άδεια είναι στημένη με τα παλιά πρότυπα και δεδομένα κακώς είχε έρθει ελεγκτής δόμησης και έπρεπε να πάω με το προηγούμενο σύστημα. Γνωρίζει κανείς αν μπορώ να τον παρακάμψω σε αυτή την φάση και το τελικό οκ να το δώσει η πολεοδομία για ηλεκτροδότητη?

Link to comment
Share on other sites

Δες την σχετική εγκύκλιο http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=Sry878Ac%2FWg%3D&tabid=367&language=el-GR

η καταληκτική ημερομηνία είναι η 31-5-2012 για τις οικοδομικές άδειες ,αλλά νομίζω ότι για άδειες δόμησης που έχουν γίνει προ της 1-3-2012 και οι εργασίες ξεκίνησαν  πριν την ημερομηνία αυτή ,  πάνε με το παλαιό σύστημα , άρα χωρίς ελεγκτή δόμησης 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τη εγκύκλιο της 11-1-2013 (ΑΔΑ: ΒΕΦΝ0-Γ9Γ)

 

έχουμε:

 

Β. Ιδιωτικά έργα
Επειδή η αρμόδια Υπηρεσία (Ε.Υ.Ε.Δ) για τον ορισμό ελεγκτών δόμησης συγκροτήθηκε στις
31.03.2012 και η διαδικασία ορισμού ελεγκτών δόμησης εκκίνησε εντός του επόμενου χρονικού
διαστήματος, άδειες δόμησης που εκδόθηκαν σε διάστημα δύο (2) μηνών από τη συγκρότηση
της αρμόδιας υπηρεσίας (δηλαδή μέχρι την 31.05.2012) και για τις οποίες δεν ορίστηκε ελεγκτής
δόμησης στο πρώτο στάδιο κατά τις διατάξεις του Ν.4030/2011 και της υπ΄ αριθμ. 9875/2012
ΚΥΑ οι εργασίες δόμησης δεν θεωρούνται αυθαίρετες και δεν διακόπτονται, εφόσον υποβληθεί
στην αρμόδια Υπηρεσία Δόμησης υπεύθυνη δήλωση από τον αρμόδιο Επιβλέποντα Μηχανικό
στην οποία διατυπώνεται ότι η κατασκευή έχει εκτελεστεί νομίμως σύμφωνα με την άδεια
δόμησης, η οποία εκδόθηκε πριν τις 31.05.2012.
Περαιτέρω, επιβάλλεται να πραγματοποιηθεί ο αμέσως επόμενος έλεγχος από ελεγκτή
δόμησης, αναλόγως του σταδίου των εργασιών για την ορθή ολοκλήρωση των εργασιών και την
έκδοση των σχετικών πιστοποιητικών.
Στο σχετικό πόρισμα σημειώνεται ότι δεν πραγματοποιήθηκε ο προηγούμενος έλεγχος,
αλλά έχει υποβληθεί δήλωση για το σύννομο των εργασιών από τον αρμόδιο
Επιβλέποντα σύμφωνα με άδεια δόμησης που εκδόθηκε προ της 31.05.2012.
Για όλες τις εκτελούμενες εργασίες μετά την 31.05.2012 θα πρέπει τηρούνται απολύτως οι
διατάξεις του Ν.4030/2011.

 

Αν λοιπόν δεν ανήκεις σε αυτήν την κατηγορία αλλά οι εργασίες σου ξεκίνησαν μετά τις 1-3-2012 τότε καλά έκανες και ζήτησες ελεγκτή και καλά θα κάνεις να ξαναζητήσεις στο τέλος.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Ο φέρωντας ολοκληρώθηκε μέσα τον 9/2012. Τα υπόλοιπα θα ολοκληρωθούν σύντομα και θα είναι το ακίνητο έτοιμο για ηλεκτροδότηση . Το θέμα μου είναι ότι η άδεια είναι στημένη όπως τις παλιές. Τι θα ελέξει ο ελεκτής δόμησης δεν ξέρω όταν έρθει αφού αυτά που γίνονται στον έλεγχο δεν τα περιέχει όλα η άδεια.   

Link to comment
Share on other sites

Τι δεν περιέχει ;  θα πρέπει είτε με τον ένα τρόπο , είτε με το άλλο το κτήριο να έχει κατασκευαστεί σύμφωνα με τις μελέτες της άδειας οικοδομής Αυτό έτσι και αλλιώς θα πρέπει να βεβαιωθεί από τον ελεγκτή δόμησης Αλλά και αν ήταν (που δεν είναι από ότι αντιλαμβάνομαι  ) με το παλαιό τρόπο θα γινόταν από τον μηχανικό  Το αποτέλεσμα θα πρέπει να είναι το ίδιο , να έχουν γίνει όλα νόμιμα σύμφωνα με την άδεια και όπως περιγράφει το κείμενο που  γράφαμε παλαιά σαν επιβλέποντες μηχανικοί στην ΥΔ Και  όπως λέει ο έχων την μπύρα  .... ΑΠΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Ο φέρωντας ολοκληρώθηκε μέσα τον 9/2012. Τα υπόλοιπα θα ολοκληρωθούν σύντομα και θα είναι το ακίνητο έτοιμο για ηλεκτροδότηση . Το θέμα μου είναι ότι η άδεια είναι στημένη όπως τις παλιές. Τι θα ελέξει ο ελεκτής δόμησης δεν ξέρω όταν έρθει αφού αυτά που γίνονται στον έλεγχο δεν τα περιέχει όλα η άδεια.   

Επειδή είχα γράψει λάθος την ημερομηνία έναρξης εργασιών στην παραπάνω απάντησή μου , επαναλαμβάνω ότι αφού οι εργασίες σου ξεκίνησαν μετά τις 1-3-2012 καλά έκανες και ζήτησες ελεγκτή και καλά θα κάνεις να ξαναζητήσεις στο τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας , ήταν κατατοπιστικές. Λογικά αυτό θα γίνει και ελπίζω να είναι νορμάλ ο ελεγκτής και να μην ζητήσει ένα κάρο πράγματα αλλά αυτά που υπάρχουν στα σχέδια και τις μελέτες και είναι θεωρημένα από την πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

1. Αδεια του 2010 για 2 ιδιες μονοκατοικιες. Ολοκληρωση ΦΟ και για τις 2 το 2010. 

Ολοκληρωση μονο της μιας το 2014 και τωρα θελει ηλεκτροδοτηση (μονο για τη μια).

 

Γινεται? και αν ναι, θελει ελεγκτη δομησης?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.