Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορές στις εξασφαλίσεις στάσεων απο τα μπουλονια του σχ. πόλης


Recommended Posts

Συνάδελφοι αποτυπώνω σε πράξη εφαρμογής 3ο μοιρών ένα οικόπεδο σε εγσα 87 θέλω τωρα να το μετατρέψω σε 3ο μοιρών. Κανω μια ερευνα στην περιοχη και βρίσκω 3 μπουλόνια του σχ πόλης κοντά στο οικόπεδο που μέτρησα δεν υπήρχε κανενα μπουλόνι οποτε χτυπησα τις εξασφαλισεις των στάσεων. Το πρόβλημα είναι οτι οι εξασφαλίσεις διαφέρουν κατα 10 cm περίπου σε σχέση με τα υπάρχοντα μπουλόνια εγω τι λαμβάνω υπόψην καμία ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το πρόβλημα με τις εξασφαλίσεις το έχω συναντήσει και εγώ Δυστυχώς είναι μια σημαντική δουλειά που συνήθως γίνεται πολύ πρόχειρα από τους μελετητές και που αν είχε γίνει σωστά θα μας βοηθούσε πολύ Για δες μήπως από  τα σημεία που υπάρχουν εκεί μπορείς να στοχεύσεις κανένα τριγωνομετρικό της ΓΥΣ στην περιοχή ώστε να δεις αν γωνίες ή και αποστάσεις (αν μπορείς να τις μετρήσεις) ανταποκρίνονται με αυτές που υπολογίζεις από τις συντεταγμένες  Μέτρα και κανένα σταθερό σημείο από την τοπογραφία στην περιοχή (γωνίες κτισμάτων κλπ ) ώστε να το συγκρίνει με το σχέδιο , κάνοντας την απόδοση με τις συντεταγμένες των μπουλονιών Δες έτσι ,  πιο ταιριάζει καλύτερα , το υπάρχον σημείο ή αυτό που βγαίνει από τις εξασφαλίσεις 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Δεν γινεται γιατι ειναι πυκνος αστικός ιστός, εχω χτυπησει γωνιες κτισμάτων και μαντρες. Το προβλημα μου ειναι οτι θελω την μέγιστη ακριβεια διοτι στο οικοπεδο μου εχει ''μπει'' μερικα εκατοστα 10-20 διπλανο κτίσμα το οπιο εγινε μετα την π.ε

Link to comment
Share on other sites

για αναζήτησε κάποια τριγωνομετρικά που σίγουρα θα έχουν εγκαταστήσει οι μελετητές του σχεδίου και κάνε μια όδευση μέχρι το οικόπεδο αν μπορείς κλειστή και εξαρτημένη 

Link to comment
Share on other sites

Την σκεφτηκα και αυτη τη λυση αλλα δεν ειναι εφικτο λογω γειτονων ειναι στις ταρατσες τους.

Αυτο που λεω να κανω ειναι να παρω στατικες μετρησεις απο τα 3 υπάρχοντα μπουλόνια και να λυσω το δικτυο στο γραφείο

Link to comment
Share on other sites

Ε όπως περιγράφεις την κατάσταση , είναι μια καλή λύση , χρονοβόρα αλλά καλή αφού είσαι και σε πυκνοδομημένο περιβάλλον 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.