Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λύση για κούφωμα σε μεγάλο άνοιγμα


Nikos Toukmatsis

Recommended Posts

Αγαπητέ φίλε,
 
Για σταθερό κούφωμα δε μίλησες? Ε, λοιπόν τα πράγματα είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ απλά.
 
Καταρχήν ξέχνα τους Γερμανούς. Βάλε Ελληνικό προφίλ. Σχετικά με το κόστος, τα πράγματα είναι πολύ απλά:
 
Αφού είναι σταθερό, χρειάζεται μόνο κάσα. Και σε souper-douper προφίλ να πας, δηλαδή πάρα πολύ βαρύ, θα είναι (το πολύ) 2.0 kg/m.
 
Πάμε τώρα: 2 (βέργες) * 6 (μέτρα) * 9 (ευρώ το κιλό) * 2 (κιλά ανά μέτρο για κάσα "γαϊδούρι")=216 ευρώ. Θα χρειαστεί δυο 6-μετρες βέργες (έχουμε και φύρα, τι να κάνουμε), από 9 ευρώ το κιλό για βαφή sable. Και είμαι και χουβαρντάς στην τιμολόγηση.
 
Χρειάζεται και παρελκόμενα (αρμόκολες, βίδες, γωνίες γωνιάστρας, κλπ) 20 ευρώ, και 50 ευρώ να το κόψει/φτιάξει/συναρμολογήσει, και 30 ευρώ να το τοποθετήσει (10 τσιμεντόβιδες θα βάλει).
 
Είναι λοιπόν πληρωμένος με: 216+20+50+30=316 ευρώ. Να βάλουμε και εργολαβικό κέρδος?
Αν ζητάει πάνω από 370 ευρώ, είναι απλά κλοπή.
 
Φιλικά, Γιώργος.


Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Γιάννης

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Εδώ οι καλές τιμολογήσεις κουφωμάτων αλουμινίου...........

 

Τζάμπα πράμα..............

 

Όσον αφορά τα ανασυρόμενα, ανασηκούμενα κλπ (Europa 10000, Etem 3000 & E-70, ALumil M-300 & S-700, Elvial 6800, Aluminco Al-250, klp), μπορούν να σου δώσουν μέχρι και τρίφυλλο επάλληλο, με πλάτος (ενός) φύλλου, περί τα 6 m.

 

Για να μη σας πω, ότι κάποιες εταιρείες, κατόπιν παραγγελίας φυσικά, τραβάνε προφίλ και μεγαλύτερου μήκους.

 

Άρα μιλάμε για 18 m άνοιγμα.

 

Μην κολώνετε, λεφτά υπάρχουν.

 

Απλά θα χρειαστείτε και τον κατάλληλο μηχανισμό ανασήkωσης (ανάλογα το βάρος του φύλλου, π.χ Hautau Atrium HS-200, 300, 400)

 

Μιάμε για βάρος φύλλου 400 kg.........

 

Link to comment
Share on other sites

Τέλος καλό όλα καλά με το μεγάλο άνοιγμα.

Η λύση δόθηκε με pvc κούφωμα.

Οι όποιες αντιρρήσεις του κατασκευαστή παρακάμφθηκαν αναλαμβάνοντας προσωπικά μελλοντική πιθανή αστοχία(σπάσιμο γυαλιού).Εννοείται ότι η υάλωση θα είναι τρίπλεξ.

Έτσι αν υπάρξει πρόβλημα με το γυαλί θα μου το αντικαταστήσουν αναλαμβάνοντας προσωπικά το κόστος του γερανού.

Link to comment
Share on other sites

με το συμπαθειο αλλα πως ολα καλα?????

 

διαλεξες κατασκευαστη που δεν θελει να κατασκευασει μεγαλο κουφωμα και τον απαλλασεις απο τις οποιες ευθυνες για αστοχιες και θεωρεις ολα καλα???

 

κατι δεν καταλαβαινω (μπερδευει το προσωπικα , αναφερεσαι στον εαυτο σου η στον εγκαταστατη?)

Link to comment
Share on other sites

με το συμπαθειο αλλα πως ολα καλα?????

 

διαλεξες κατασκευαστη που δεν θελει να κατασκευασει μεγαλο κουφωμα και τον απαλλασεις απο τις οποιες ευθυνες για αστοχιες και θεωρεις ολα καλα???

 

κατι δεν καταλαβαινω (μπερδευει το προσωπικα , αναφερεσαι στον εαυτο σου η στον εγκαταστατη?)

O κατασκευαστής ήθελε εξ αρχής να χωρίσει το κούφωμα με μία κάθετη τραβέρσα πλάτους 7 cm,ώστε να είναι σίγουρος πως δεν θα σπάσει το γυαλί,είτε στη μεταφορά,είτε μελλοντικά μετά την τοποθέτηση του από τον αέρα.

Έτσι "μοιράσαμε" τις πιθανές αστοχίες.Αν σπάσει κατα τη μεταφορά το αναλαμβάνει ο ίδιος,αν σπάσει μελλοντικά εγώ.

Ξέρω ακούγεται κάπως.

Αν έδινα τα διπλάσια ή τριπλάσια(όπως την προσφορά που είχα από γνωστή εταιρεία),ποιος θα με εξασφάλιζε μελλοντικα από πιθανή αστοχία??

Ήδη σε δύο άλλες προσφορές που είχα έπρεπε  να πληρώσω τα μεταφορικά και το γερανό για την ΠΡΩΤΗ τοποθέτηση του.

Καταλαβαίνεις πιστεύω γιατί επέλεξα την πρώτη λύση.Το μη χείρον βέλτιστον!!

Link to comment
Share on other sites

ετσι οπως το θετεις εχει μια λογικη αλλα και παλι εγω δεν ειμαι ικανοποιημενος γιατι φαντασου να σου σπασει (λεμε τωρα) απο αδυναμια στηριξης του προφιλ (γιατι δεν εχει σχεδιαστει για μεγαλα μηκη η δεν ξερω γω τι αλλο) και να σου λεει μετα οτι εσπασε απο τον αερα.

 

για αυτο θα προτιμουσα να παρω κατι που δεν εχει τεχνικους περιορισμους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.