Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσομοίωση προβόλου-συνδέσεων


 

Recommended Posts

έχω δώσει πάκτωση στο Α και αρθρώσεις στα Β,Γ. Φορτίο 10kn/m στην Κ.Δ.

Για Ι έχω δώσει τα αντίστοιχα για κάθε μέλος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λοιπόν,

έκανα μια δοκιμή και είδα τα αναμενόμενα.

Και πάκτωση να βάλεις θα έπρεπε με τόσο μεγάλο φορτίο να είχες αξονικές.

Αν δουλεύεις το Instant τότε μάλλον έχεις κάνει λάθος στις μονάδες.

 

edit

 

Το βρήκες τελικά?

 

Παρατήρηση: Μην διαχωρίζετε διαδοχικες δημοσιευσεις σας . Κανετε χρήση της εντολής "επεξεργασια". Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

acnt

Link to comment
Share on other sites

Άρη οι διατομές έιναι αυτές που φαίνονται στη φωτο,IPE100 και CHR 21.9x3.2. Χρησιμοποίησα το frame 2d της Runet. Αφήνοντας το Γ ελεύθερο (χωρίς στήριξη), ναι παίρνω αξονικές. Εσυ Άρη στο Γ τι έδωσες;

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι δεν θα δώσεις στήριξη στο Γ. Διαφορετικά η ΑΓ γίνεται μονόπακτη δοκός και η ΒΓ αμφιέρειστη. Άλλο οι στηρίξεις κι άλλο οι εσωτερικές δεσμεύσεις. Στο Frame-2D δίνεις μόνο στηρίξεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έδωσα στο Γ πάκτωση, όπως το έχεις σχεδιάσει.

Φυσικά έβγαλα αξονικό, έστω και μικρότερο από την περίπτωση που είναι όλα αρθρωτά.

Σίγουρα κάτι κάνεις λάθος.

Σε τέτοιες περιπτώσεις, αν δεν έχεις περιορισμούς, εγώ λύνω και με τις 2 περιπτώσεις.

Στην λύση με τις αρθρώσεις διαστασιολογώ σε θλίψη λόγω υποπίεσης την διαγώνιο

Στην λύση με πακτώσεις την σύνδεση στο μπετόν.

Έτσι είμαι σίγουρος ότι και χάλια βιδώματα να κάνουν (πάρα πολύ πιθανό) το στέγαστρο θα είναι οκ και έχω και υπερστατικό φορέα....

Link to comment
Share on other sites

Λάθος δεν νομίζω ότι έχω κάνει, απλώς έιναι αυτό που γράφει ο Χάρης. Άρη στο Γ δεν έχω σχεδιάσει πάκτωση. Στο Α δίνω πάκτωση και στα Β,Γ αρθρώσεις. Δεν θα έπρεπε και τα δυο προγράμματα (instant και frame 2d) να δίνουν τα ίδια αποτελέσματα;

Link to comment
Share on other sites

Εγω που το ελυσα στο Beam2D τα αποτελεσματα ηταν τα αναμενομενα. Εβαλα στο Α πακτωση, στο Β στηριξη με αρθρωση και στο Α εσωτερικη αρθρωση...Φυσικα στο ΒΓ πηρα μονο αξονικη..

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι δεν θα δώσεις στήριξη στο Γ. Διαφορετικά η ΑΓ γίνεται μονόπακτη δοκός και η ΒΓ αμφιέρειστη. Άλλο οι στηρίξεις κι άλλο οι εσωτερικές δεσμεύσεις. Στο Frame-2D δίνεις μόνο στηρίξεις.

 

Αν είναι αυτό που λέει ο Χάρης τότε έχεις κάνει λάθος, γιατί το λάθος είναι αυτό που σου περιγράφει....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.