Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δαπάνες πολυκατοικίας με αυτονομίες


Recommended Posts

Καλημέρα!!!!

Στην 3όροφη πολυκατοικία που διαμένω με την οικογένειά μου είναι μια οικογενειακή υπόθεση καθώς κάθε όροφος ανήκει σε αδερφό του πατέρα μου.

Εγώ μένω στον 2όροφο ενώ υπάρχει και ημιόροφος όπου τώρα διαμένουν οι γονείς μου και 2 μαγαζιά στο ισόγειο με πατάρι που ανοίκουν στους θείους μου.

Με δικιά μου πρωτοβουλία φτιάχτηκε το παρακάτω αρχείο excel για τις δαπάνες γιατί παλιά υπήρχε κεντρική θέρμανση ενώ τώρα έχει καταργηθεί και είναι όλοι με αυτονομίες αερίου.

Σας παραθέτω τον αρχικό πίνακα δαπανών που είναι στο καταστατικό της πολυκατοικίας για την κεντρική θέρμανση  ΄΄ΠΙΝΑΚΑΣ ΟΡΟΦΟΚΤΗΣΙΑΣ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΙΣΜΟΥ ΔΑΠΑΝΩΝ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΤΟΥ 1982΄΄ και το excel μου ΄΄ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ΄΄ με αλλαγές στα μ2 στο οποίο προσπάθησα να αλλάξω κάποια πράγματα ΄΄με το μάτι΄΄ και τις προτροπές των υπολοίπων αφαιρώντας τα μαγαζιά στο ισόγειο.

Θα ήθελα την γνώμη σας για την καλύτερη κατανομή των δαπανών μας ώστε να μην αδικείτε κάποιος.

 

Υ.Γ. Αν το θέμα μου είναι σε λάθος χώρο παρακαλώ για την μεταφορά του

 

 

ΠΙΝΑΚΑΣ ΟΡΟΦΟΚΤΗΣΙΑΣ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΙΣΜΟΥ ΔΑΠΑΝΩΝ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ.xlsx

ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ.xlsx

Link to comment
Share on other sites

χωρις να συγκρινω τους συντελεστες που προυπηρχαν με αυτους που εβαλες,  θα πω οτι

 

 τα χιλιοστα καθε διαιρετου χωρου στο οικοπεδο ειναι δεδομενα και δεν αλλαζουν,  αφου εχει γινει συσταση οριζοντιας  ιδιοκτησιας...

και με βαση  αυτα επιμεριζονται οι δαπανες

ειδικωτερα,

α] κοινοχρηστες δαπανες συνιδιοκτησιας  [εξωτερικα  βαψιματα οικοδομης, μονωση στεγης, επισκευες προσοψεων...] υπολογιζονται με βαση τα χιλιοστα καθε ιδιοκτησιας, όλης της οικοδομης...

β] κοινοχρηστες λειτουργικες δαπανες εντος της οικοδομης,

- δεν συμμετεχουν τα καταστηματα

- καθαριοτητα της οικοδομης , υπολογίζεται ,  είτε με βαση τα τμ.. καθε διαμερισματος  ειτε  και ανα διαμερισμα..

[.δεν εχει απολυτα ορθη λογικη  ο συλλογισμος οτι το μεγαλυτερο...ρυπαινει περισσοτερο και το μικροτερο...λιγωτερο..αλλα ειναι θεμα αποφασης...]

 

-  κοινοχρηστο ρευμα  - συντηρηση  και ρευμα ασσανσερ... [σιγουρα   υπαρχει  μονον  μια χελωνα...]

Οι δαπανες ασσανσερ υπολογιζονται με βαση μια αποφαση στο ΦΕΚ Β 1296/77, με βαση τα τμ. καθε χωρου...επι συντελεστη...

1 ο πρωτος,  1,10 ο δευτερος, 1,20 ο 2ος κλπ...

 

Ουτε βεβαια μπορει  να γινεται με βαση τα ατομα καθε οικογενειας....Αυτο θα οδηγησει σε τοσες διενεξεις...ωστε στο τελος θα χρειαστει να εγκατασταθει συστημα  e-pass....για να βγαινει ακρη.

 

ελπίζω οτι αυτα να βοηθησαν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.