Μετάβαση στο περιεχόμενο

Kεραμοσκεπή


Recommended Posts

Θέλω να κατασκευάσω σοφίτα με προσθήκη σε υφιστάμενο ισόγειο κτίριο. Στην περιοχή επιτρέπονται δύο όροφοι, επομένως θα την εμφανίσω ως όροφο στην άδεια.

 

Το πρόβλημα είναι πως το ισόγειο (με άδεια πριν από 5-6 χρόνια) είναι 119m² και είχαν πληρωθεί οι αμοιβές ως κατοικία μειωμένου συντελεστή. Υπάρχει τρόπος να εμφανίσω τη σοφίτα ως βοηθητικό χώρο (αποθήκη), προκειμένου να αποφύγω πρόβλημα με τις αμοιβές; Δεδομένο το ότι η πρόσβαση στη σοφίτα θα γίνεται μέσω του ισόγειου διαμερίσματος, καθώς δεν υπάρχει ανεξάρτητο κλιμακοστάσιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σε όλους να κάνω κι εγώ την ερώτηση μου ....

Οι γονείς μου έχουν ένα σπίτι του 60 με πέτρινο τοίχο 60 cm έχει ισόγειο (κάπου στα 30 cm μέσα στο έδαφος ) και διαστάσεις 3,80 μήκος επί 4,10 πλάτος και 2.20 ύψος , και πρώτος με διαστάσεις 8,80 μήκος επί 4,10 πλάτος και 2.70 ύψος. Με ενδιαφέρει να μάθω εάν μπορεί να σηκωθεί το ισόγειο στο επίπεδο του δρόμου και εάν γίνεται να κάνω σοφίτα καθ όλα νόμιμη με άδεια , στο πάτωμα τη σκεπής δηλαδή να πατήσει το δάπεδο της σοφίτας να σηκωθεί 1,50 μέτρο κατασκευή (Δοκάρια κάθετα) από σίδερο η ξύλο και να πατήσει από εκεί και πάνω η σκεπή - σοφίτα και να ντυθεί με τούβλα γύρο  

 

Υ.Σ Εάν δεν έχει μπει σε σωστό σημείο στο φόρουμ  χίλια συγνώμη πείτε μου που να το αναρτήσω

 

Χίλια ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

 

 


 

Link to comment
Share on other sites

 

Καλημέρα σε όλους να κάνω κι εγώ την ερώτηση μου ....

Οι γονείς μου έχουν ένα σπίτι του 60 με πέτρινο τοίχο 60 cm έχει ισόγειο (κάπου στα 30 cm μέσα στο έδαφος ) και διαστάσεις 3,80 μήκος επί 4,10 πλάτος και 2.20 ύψος , και πρώτος με διαστάσεις 8,80 μήκος επί 4,10 πλάτος και 2.70 ύψος. Με ενδιαφέρει να μάθω εάν μπορεί να σηκωθεί το ισόγειο στο επίπεδο του δρόμου και εάν γίνεται να κάνω σοφίτα καθ όλα νόμιμη με άδεια , στο πάτωμα τη σκεπής δηλαδή να πατήσει το δάπεδο της σοφίτας να σηκωθεί 1,50 μέτρο κατασκευή (Δοκάρια κάθετα) από σίδερο η ξύλο και να πατήσει από εκεί και πάνω η σκεπή - σοφίτα και να ντυθεί με τούβλα γύρο  

 

Υ.Σ Εάν δεν έχει μπει σε σωστό σημείο στο φόρουμ  χίλια συγνώμη πείτε μου που να το αναρτήσω

 

Χίλια ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να σηκώσεις τα πατώματά σου γενικά. Απλά θα πρέπει να καταλήξει ο κάθε όροφος να έχει καθαρό ύψος 2,65 σύμφωνα με τον Νεό Οικοδομικό Κανονισμό. Το επιπλέον ύψος που θα χρειαστείς, όπως τα διαβάζω, γύρω στο 1μ, ίσως λίγο παραπάνω πώς θα γίνει και τι υλικά θα βάλεις, καλύτερα να συμβουλευτείς μηχανικό στην περιοχή σου, διότι θα ξέρει πιθανούς περιορισμούς μορφολογικούς που μπορεί να ισχύουν εκεί. Για την στέγη στην οποία θες να βάλεις σοφίτα, πάλι καλύτερα να συμβουλευτείς το μηχανικό σου, γιατί θα θέλει σίγουρα άδεια ότι θες να φτιάξεις και θα γνωρίζει πάλι τα μέγιστα ύψη κλπ. Για παράδειγμα στη δική μου περιοχή η στέγη είναι μέχρι 1,20μ. οπότε εδώ ξεχνάμε τις σοφίτες, αλλά μπορούμε να κάνουμε πατάρι μέσα στη στέγη, σαν αποθηκευτικό χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.