Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταπτυχιακο στα οικονομικα


Recommended Posts

Ο μηχανικός έχει ως βασική παιδεία να λύνει προβλήματα. Αυτός ο τρόπος σκέψης είναι αρκετά χρήσιμος. Υπάρχουν αρκετά παραδείγματα μηχανικών που ασχολούνται με το κλάδο.

Γιατί διαφωνείς;

Link to comment
Share on other sites

Ο μηχανικός έχει ως βασική παιδεία να λύνει προβλήματα. Αυτός ο τρόπος σκέψης είναι αρκετά χρήσιμος.

 

Ολοι λύνουν προβλήματα ανάλογα με το πόστο τους....Και ο γιατρός λύνει προβλήματα υγείας τι πάει να πει αυτό? Δηλαδή ο μηχανικός είναι πιο έξυπνος από όλους?

Ο παπαδήμος ουδέποτε ασχολήθηκε σαν μηχανικός. Γι'αυτό σου λέω είναι τι θέλεις να κάνεις.... Αν και η εξέλιξη ορισμένων σε αυτό το επίπεδο δεν έχει να κάνει μόνο από τις γνώσεις τους...

Link to comment
Share on other sites

Ο όρος engineering είναι γνωστός σαν τρόπος σκέψης παγκοσμίως. Γι αυτό πιο συχνά βλέπεις πχ μηχανικούς τραπεζίτες και πιο σπάνια γιατρούς τραπεζίτες.

 

Τίποτα δε αποκλείεται πάντως.

 

Δε θεωρώ ότι είναι πιο έξυπνοι οι μηχανικοί.

Link to comment
Share on other sites

Ο όρος engineering είναι γνωστός σαν τρόπος σκέψης παγκοσμίως. Γι αυτό πιο συχνά βλέπεις πχ μηχανικούς τραπεζίτες και πιο σπάνια γιατρούς τραπεζίτες.

 

Ισως παιζει ρολο οτι ο μηχανικος εχει κανει ενα σκασμο μαθηματικα, στατιστικη κτλ κτλ ενω ο γιατρος βιολογιες, παθολογιες κτλ κτλ?

Link to comment
Share on other sites

Και ο οικονομολόγος δεν έχει κάνει και πιο εξιδικευμένα στον τομέα του??

Εν πάση περιπτώση το θέμα είναι αν μπορεί ένας μηχανικός να γίνει οικονομολόγος, ή αν ένα μεταπτυχιακό στα οικονομικά θα τον βοηθήσει στον τομέα του?

Link to comment
Share on other sites

Ενας μηχανικος μπορει να γινει οικονομολογος συμφωνα με τα δεδομενα του οικονομικου επιμελητηριου που ποσταραμε πιο πανω και συμφωνα με τους φορεις εκπαιδευσης οπως η ΑΣΟΕ και το ΕΚΠΑ οπου αποφοιτοι πολιτικων επιστημων,κοινωνιολογιας,ακομα και παιδαγωγικων φοιτουν μεταπτυχιακα για να ασχοληθουν με τα οικονομικα αυτη τη στιγμη που μιλαμε.(μιλησα σημερα το πρωι με Ασοε).

Edited by yorg0s
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως η κουβέντα μου δεν ήταν στο ότι ο μηχανικός είναι ο καλύτερος οικονομολόγος. Δε το πιστεύω αυτό.

 

Αυτό που πιστεύω είναι ότι ο μηχανικός πιθανότατα να τα καταφέρει καλύτερα στο κλάδο των οικονομικών από άλλες ειδικότητες (γιατρούς, παιδαγωγούς, γεωπόνους κ.α. )

Link to comment
Share on other sites

yorg0s,

Μια χαρά τα λες, οι μηχανικοί (πάσης φύσεως) που το έχουν γυρίσει στα οικονομικά έχουν γενικά ζήτηση από τις εταιρίες. Μιλάμε φυσικά για εταιρίες της Wall Street και του City, JP Morgan, Merrill Lynch. Αυτό όμως δεν γίνεται στη φάση: έχω πτυχίο πολυτεχνείου, κάνω και ένα μεταπτυχιακό στα οικονομικά (ΜΒΑ) και τρέχουν όλοι να με καπαρώσουν. Και εν τέλει, δεν γίνεται με MBA από την ΑΣΣΟΕ αλλά από City College, UCL, Cass Business School στην Αγγλία ή από τα πανεπιστήμια της Ivy League στην Αμερική (ψάξε να δεις τι είναι το Ivy League…). Για να κάνεις τέτοιο μεταπτυχιακό, ετοίμασε να πουλήσουν οι γονείς σου κανένα χωραφάκι γιατί το ελάχιστο που θα χρειαστείς είναι 17.000 ευρώ…

 

Το ερωτημα ειναι εαν απο πτυχια με διαφορετικο αντικειμενο οπως αυτα,θα μπορουμε με ενα καλο μεταπτυχιακο,να εχουμε τα δικαιωματα οικονομολογου στον δημοσιο και στον ιδιωτικο τομεα,και επισης εαν εγραφομαστε στο οικονομικο επιμελητηριο.
 

Πέρα από όλα αυτά, σωστά σου τα λέει ο karavlaxos, όχι όσο αφορά το αν θα πάρεις επαγγελματικά δικαιώματα αλλά στο ότι ένας εργοδότης δεν προτιμήσει εσένα από έναν απόφοιτο οικονομικής σχολής με ή χωρίς μεταπτυχιακό. Βάση του αρχικού σου post, καταλαβαίνουμε ότι ενδιαφέρεσαι για την ελληνική αγορά και αυτό που σου είπε είναι πέρα για πέρα αλήθεια. Γιατί με το που θα πας να του πεις “έχω MBA από την ΑΣΣΟΕ” θα σου πει “καλά, πιάσε τώρα και κάνε τον ισολογισμό του κυρ Γιάννη με το μπακάλικο και μου λες αργότερα για το ΜΒΑ σου”.

 

Και για να κάνεις έναν ισολογισμό δεν χρειαζότανε να κάνεις πρώτα 5 χρόνια στο πολυτεχνείο…   Άσε που δεν θα κάνεις ποτέ απόσβεση στο κόστος σπουδών σου.

 

 

 

Edited by Topap
Link to comment
Share on other sites

Εχω μεινει λιγο αφωνιξ

 

Πηρα προσφατα το πτυχιο και δεν εχω μεγαλη εμπειρια απο την αγορα εργασιας.Ο μονος λογος που σκεφτομαι να κανω μεταπτυχιακο στα οικονομικα,ειναι διοτι η φιλη μου ειναι αποφοιτος νομικης και θα μπορεσουμε ενα ανοιξουμε ενα γραφειο νομικων και οικονομικων υπηρεσιων!!!

 

Δηλαδη το κανω για καλυτερη επαγγελματικη προοπτικη,αφου, δεν θα δουλευω για αλλους με 900 ευρω,αλλα για την παρτυ μας..

 

Επισης το σκεφτομαι αυτο,γιατι να πρωτη μου καλη δουλεια που βρηκα ειναι σε εταιρεια διαχειρησης ακινητων(μεσιτικη).Δεν βρισκω καλες δουλειες.Επισης δεν βλεπω ευοιωνο μελλον.ΔΗλαδη παντα θα δουλευω για αλλους και θα δυσκολευτω απιστευτα να κανω κατι μονος μου.Πως να ανταγωνιστω τις μεγαλες εταιρειες στο μηχανιλικι?Φωτοβολταικα?ΟΙκοδομη?Τι θα μπορουσα να κανω ωστε να καλλιεργησω το εδαφος για μια αυτονομη δουλεια, για να δουλευω μονος μου?Δεν βλεπω σε αυτο μελλον γιαυτο αποφασισα να αλλαξω και να το γυρισω στα οικονομικα γιατι βλεπω να γινονται καλυτερες δουλειες εκει!Εχω αδικο,να αναθεωρησω? ?

Edited by yorg0s
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.