Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έκδοση άδειας ίδρυσης και λειτουργίας για εργαστήριο αλουμινοκατασκευών.


mech.eng

Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω ποιά διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω για την έκδοση της αναφερόμενης άδειας καθώς και με ποιές δημόσιες υπηρεσίες θα έρθω σε επαφή. Έχω κάνει ήδη αίτηση για χρήση γής στην πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

Θα απευθυνθείς στην Δ/νση Ανάπτυξης (πρώην Βιομηχανίας).

 

Καταθέτεις συμπληρωμένο ερωτηματολόγιο και σου απαντούν με προσδιορισμό των απαραίτητων δικαιολογητικών.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

εχω και εγω περιπτωση για επαγγελματικο εργαστηριο αλουμινια κατω απο 10 κw αλλα δν υπαρχει κτηριο τωρα βγαινουν τα τελικα σχεδια και να γινουν οι μελετες, πρεπει να κανω απο τωρα τις ενεργειες σε υπ.αναπτυξης ? απο τι ειδα αλλαξε νομος για κατω απο 10 κw δεν θελει αδειες και αλλα χαρτια. αν γνωριζει καποις ας μου πει.

Link to comment
Share on other sites

Πας στην Δ/νση Ανάπτυξης της αντίστοιχης περιφέρειας. Τα έχει όλα εκεί.

 

Συμπληρώνεις αυτό το ερωτηματολόγιο νομίζω αρχικά και μετά σου λένε τι να κάνεις.

 

Παίζει ρόλο η ισχύς των μηχανημάτων που θα έχεις.

 

Διάβασε τον νόμο 3982/2011 από το άρθρο 17 και μετά

Link to comment
Share on other sites

η βεβαίωση που αναφέρεις είναι αντίγραφο του ερωτηματολόγιου;γιατί σε ένα επαγγελματικό εργαστήριο που έχω κάνει όλη την διαδικασία , το τελευταίο έγγραφο που μου έδωσε το ανάπτυξης είναι ένα αντίγραφο του ερωτηματολόγιου και μάλιστα μου είπαν ότι αυτό έχει θέση άδειας λειτουργίας. Θα  πρέπει να περιμένω και κάποιο άλλο έγγραφο;

Link to comment
Share on other sites

αυτο που λες είναι μαζί με μια υπευθυνη δήλωση εναρξης λειτουργιας η αδεια. Δεν πηρες εξαιρεση εκει. Βγηκε αδεια. οποτε τελειωσες. δεν περιμενεις κατι αλλο.

Πλέον κατω απο 10 kw (περιπου δυο μηνες τωρα) παιρνεις απαλλαγη. Δηλαδη μια βεβαιωση οτι δεν απαιτείται αδεια απο Δ/νση Αναπτυξης. Δεν εχει καμια αρμοδιοτητα η Δ.νση αναπτυξης .

Edited by ggeorge
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφε george , σε ποιο φεκ αναφέρεται αυτο που λές για τα 10 kw ? Η νομοθεσία αναφέρει για κινητήρια ισχύ 22 και θερμική τα 50 kw (σχετιζόμενη μόνο με παραγωγική διαδικασία), ώστε να θεωρείται επαγγελματικό εργαστήριο και κατα συνέπεια να πάει για απαλλαγή.

 

Συνάδελφε nik , το ερωτηματολόγιο έχει αλλάξει , ώς προς τα φεκ για το περιβαλλον. Αναζητώ το καινούργιο. Έχει κανείς κάτι υπόψη του για να το βρώ σε ηλεκτρονική μορφή ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφε george , σε ποιο φεκ αναφέρεται αυτο που λές για τα 10 kw ? Η νομοθεσία αναφέρει για κινητήρια ισχύ 22 και θερμική τα 50 kw (σχετιζόμενη μόνο με παραγωγική διαδικασία), ώστε να θεωρείται επαγγελματικό εργαστήριο και κατα συνέπεια να πάει για απαλλαγή.

 

Συνάδελφε nik , το ερωτηματολόγιο έχει αλλάξει , ώς προς τα φεκ για το περιβαλλον. Αναζητώ το καινούργιο. Έχει κανείς κάτι υπόψη του για να το βρώ σε ηλεκτρονική μορφή ?

Ν. 4155/2013 αρθρ. 44 για μηχανολογικές εγκαταστασεις παροχής υπηρεσιών με κινητήρια ισχύ μικρότερη των 10 kw.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.