Μετάβαση στο περιεχόμενο

σόμπα λέβητας πέλετ


mafdaalex

Recommended Posts

Γεια σας και πάλι.΄Εχω σχεδόν καταλήξει στο πρόβλημα της θέρμανσης τοποθετώντας λέβητα-σόμπα πέλλετ ιταλικής προέλευσης.Έχω κάποιες ερωτήσεις:να τη συνδέσω σε ένα καλοριφέρ ή στους συλλέκτες του καλοριφέρ;Ο λέβητας-σόμπα πέλλετ λειτουργεί και σαν θερμαντικό σώμα ή δεν εκλείει καθόλου θερμότητα;Έχει καθόλου δυσοσμία κατά την διάρκεια της καύσης;Μια σόμπα λέβητας τι προσδόκιμο λειτουργίας έχει;Πόσο δοκιμασμένη είναι η τεχνολόγια του πέλλετ στην Ελλάδα;Και τέλος πόσο ασφάλες είναι να τοποθετήσω το λέβητα εντος του σπιτιού;

Link to comment
Share on other sites

http://www.edilkamin.com/el/termostufe_a_pellet/termostufa_Alpen.aspx

 

ενα απλο παραδειγμα που αναφερει συνολικη ισχυ και ισχυ στο νερο.Οποτε λειτουργει σαν θερμαντικο σωμα η σομπα.

Ασφαλες ειναι οταν εγκατασταθει με ολα τα απαραιτητα ασφαλιστικα.Οσμες δεν εχει καθολου(λιγο στην αρχη )

Σε ενα καλοριφερ η στους συλεκτες τι εννοεις?1 σωμα?

Link to comment
Share on other sites

http://www.edilkamin.com/el/termostufe_a_pellet/termostufa_Alpen.aspx

 

ενα απλο παραδειγμα που αναφερει συνολικη ισχυ και ισχυ στο νερο.Οποτε λειτουργει σαν θερμαντικο σωμα η σομπα.

Ασφαλες ειναι οταν εγκατασταθει με ολα τα απαραιτητα ασφαλιστικα.Οσμες δεν εχει καθολου(λιγο στην αρχη )

Σε ενα καλοριφερ η στους συλεκτες τι εννοεις?1 σωμα?

Η απορία μου είναι η εξής:είναι καλύτερα να τη συνδέσω κατευθείαν σε ένα καλοριφέρ ή να τη συνδέσω στους συλλέκτες του καλοριφέρ,ποιο είναι πιο αποδοτικό;και τέλος είναι μια λύση που θα διαρκέσει χρόνια ή σε μια πενταετία θα πρέπει να ψάχνω νέα λύση;

Link to comment
Share on other sites

Τελειως αναποδα ξεκινησες.πρωτα πηρες την σομπα και μετα ψαχνεις να δεις τι θα βαλεις επανω?

 

τι Ισχυ εχει?Η φυσιολογικη οδος ειναι να συνδεθει στους 'συλεκτες' και να δινει σε ολα τα σωματα.

Link to comment
Share on other sites

Τελειως αναποδα ξεκινησες.πρωτα πηρες την σομπα και μετα ψαχνεις να δεις τι θα βαλεις επανω?

 

τι Ισχυ εχει?Η φυσιολογικη οδος ειναι να συνδεθει στους 'συλεκτες' και να δινει σε ολα τα σωματα.

δεν την έχω αγοράσει ακόμη,έχω σχεδόν καταλήξει για την αγορά της.ίσως να μην μπορέσουμε να την συνδέσουμε στους συλλέκτες.θα είναι το ίδιο αποδοτική εαν την συνδέσω κατευθείαν σε ένα καλοριφέρ;

Link to comment
Share on other sites

Οχι.δεν γινεται σε ενα σωμα.παρε αερος αν δεν μπορει να συνδεθει κανονικα. να γινει μια σωστη μελετη ,θα σε γλυτωσει απο πολλες περιπετειες

 

Στάλθηκε από το ST23i μου

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.