Μετάβαση στο περιεχόμενο

προθεσμια καταγγελιας για ενσημα


RENATO

Recommended Posts

γεια σας .

σε μια καινουρια οικοδομη τησ οποιας τα μπετα εχουν τελειωσει απο αρχη μαρτη ,με εξοφφλητικη απο τον εργολαβο και συμφωνιτικο να μπουν τα ενσημα που λεει η κατασταση του ικα.

εμφανιζεται τωρα ενας εργατης και μου ζηταει να του βαλω επιπλεων 20 ενσημα με απειλες πως αν δεν του δωσω καποια χρηματα θα με παει στο ικα .

ο εργολαβος αφραγκος και αυτος μενει απαθης.

τα ενσημα εχουν μπει κανονικα ρωτωντας τους και υπογραφοντας της βεβαιωσεις τους μαλιστα.

ρωταω τωρα εχει δικαιωμα μετα τοσο καιρο να με ταλαιπωρει.

Link to comment
Share on other sites

Μια προτροπή: Τα ένσημα δεν είναι ποτέ "αυτά που λέει η κατάσταση του ΙΚΑ" αλλά "αυτά που δουλεύτηκαν".....

 

Στη συνέχεια ο κάθε ένας που έχει μπει στην οικοδομή υπογράφει ΥΔ με γνήσιο της υπογραφής ότι "ουδεμία περαιτέρω αξίωση δεν έχω από τον τάδε, για το τάδε έργο".

 

Δυστυχώς το ΙΚΑ σε περιπτώσεις καταγγελίας πετάει το μπαλάκι στον εργολάβο και λέει: απέδειξε μου εσύ ότι δεν του χρωστάς.

 

Το θέμα είναι νομικό.

Δείξε στον δικηγόρο σου τα χαρτιά που έχεις (αυτές τις βεβαιώσεις που λες) και αυτούς θα σου πει τι να κάνεις από εκεί και πέρα.

Link to comment
Share on other sites

ρωταω τωρα εχει δικαιωμα μετα τοσο καιρο να με ταλαιπωρει.

 

Ο εργαζόμενος έχει δικαίωμα έως και 12 μήνες μετά από την τελευταία ημερομηνία που ισχυρίζεται ότι

εργάστηκε στην οικοδομή σας,να κάνει καταγγελία στο ΙΚΑ.

Μετά τους 12 μήνες,το ΙΚΑ εκδίδει απορριπτική απόφαση ως προς την καταγγελία του αλλά μπορεί μέχρι τη

πάροδο 10 ετών να προχωρήσει σε Πράξη Επιβολής Εισφορών (ΠΕΕ) με αφορμή αυτήν την καταγγελία.

Σε αυτή τη περίπτωση,όσα ένσημα βεβαιωθούν πηγαίνουν υπέρ αγνώστων και τα χρήματα βέβαια 

στα ταμεία του ΙΚΑ.

Το στοιχείο που μπορεί να σας βοηθήσει ουσιαστικά είναι το ημερολόγιο οικοδομής.

Αν το τηρούσατε σωστά,θα σας γλυτώσει από πολλούς μπελάδες.Δεν θα σας γλυτώσει αντιθέτως

καμία ΥΔ και κανένα συμφωνητικό,όταν αυτά που δηλώνονται σε αυτά δεν συνάδουν με τη νομιμότητα.

Αν έχω π.χ. μία επιχείρηση και απασχολώ έναν υπάλληλο με πλήρη απασχόληση,δεν με κατοχυρώνει

ένα έγγραφο συμφωνητικό μαζί του ότι αποδέχεται να του βάζω μόνο 10 ένσημα μηνιαίως.

Γνώμη μου είναι να μην τραβήξετε τα πράγματα στ' άκρα κι ας νιώθετε «ριγμένος» και οργισμένος.

Ο θυμός δεν μας αφήνει πάντα να παίρνουμε & τις πιό συμφέρουσες αποφάσεις για εμάς.

Πληροφοριακά σας αναφέρω ότι χωρίς ατράνταχτα αποδεικτικά στοιχεία από μέρους σας,έχετε στατιστικά

απειροελάχιστες ελπίδες να δικαιωθείτε στα δικαστήρια.Το ΙΚΑ και οι καταγγέλοντες έχουν

συντριπτικά ποσοστά νικών σε αυτά.

 

Τι θα έκανα αν ήμουν στη θέση σας και εφ' όσον με εκβίαζαν τη στιγμή που εγώ ήμουν νόμιμος,συνεπής

και κύριος στις υποχρεώσεις μου:

 

α)Αν η οικοδομή σας βρίσκεται στην επαρχία,τότε η λύση στο πρόβλημά σας είναι ο εργολάβος που

συνεργαστήκατε.Αυτός θα του τρίξει τα δόντια,διότι σε αντίθετη περίπτωση ο υποψήφιος καταγγέλων

δεν θα ξαναδεί μεροκάματο ούτε ζωγραφιστό.

β)Αν η οικοδομή σας είναι σε μεγάλο αστικό κέντρο,τότε ζορίστε πάλι τον εργολάβο λέγοντας ότι θα

πληρώσετε μεν τα ένσημα αφού εσείς είστε αποκλειστικά υπεύθυνος έναντι του ΙΚΑ,πλην όμως θα

στραφείτε εναντίον του νομικά εφ' όσον με το συμφωνητικό που σας είχε υπογράψει,εγγυόταν ότι τα ένσημα

δεν θα ξεπέρναγαν τα προβλεπόμενα από τον πίνακα του ΙΚΑ.Ίσως ψαρώσει και «ενεργοποιηθεί»

γ) Αν η οικοδομή σας βρίσκεται ακόμη στο στάδιο της σκυροδέτησης (κατασκευαστική φάση1),μπορείτε

να κολλήσετε ένσημα επόμενης φάσης στον συγκεκριμένο εργάτη.Στα ένσημα που υπολείπονται των επόμενων 

φάσεων προσέξτε τους επόμενους εργατοτεχνίτες ώστε τα πραγματοποιηθέντα πραγματικά μεροκάματά τους 

να είναι κάτω των προβλεπομένων και να περιοριστεί  έτσι το ασφαλιστικό τους κόστος για να έχετε πάλι

ένα ισορροπημένο ισοζύγιο ενσήμων.

δ)Υπάρχει η μεγάλη πιθανότητα εάν αυτός που σας εκβιάζει είναι αλλοδαπός,να το κάνει διότι τα συγκεκριμένα

ένσημα ασχέτως αν δεν τα δούλεψε,να του είναι απαραίτητα τόσο για την ανανέωση της ιατροφαρμακευτικής του

περίθαλψης,όσο κυρίως για την ανανέωση της άδειας παραμονής του.

Σε αυτήν την περίπτωση είναι σίγουρο ότι δεν πρόκειται να κάνει πίσω με τίποτα αφού για εκείνον είναι ζήτημα

ζωής ή θανάτου.Κάντε μαζί του μία ειλικρινή συζήτηση και στην χειρότερη περίπτωση αν ισχύει το παραπάνω,

προτείνετέ του να του κολλήσετε τα 20 ένσημα στην επιχείρηση κάποιου φίλου σας ή συγγενή σας.

Θα πληρώσετε 300-350€ περίπου και όχι τα 1200€ που θα κόστιζαν τα οικοδομικά.

 

Τέλος,από εδώ και πέρα ενημερωθείτε για όλες τις ενέργειες που είστε υποχρεωμένος εκ του νόμου να διεξάγετε

ώστε να τελειώσετε την οικοδομή σας χωρίς περαιτέρω προβλήματα τηρώντας τους τύπους με θρησκευτική ευλάβεια.

Καλά τελειώματα να έχετε!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση .

Δυστηχώς φίλε postman η θρησκευτική ευλάβεια μόνο από μέρους μου και η εμπιστοσύνη που τους έδειξα με ταλαιπωρούν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.