Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάτμηση οικοπέδου


Recommended Posts

Γεια σας,

έχω μια περίπτωση κατά την οποία το 2004 έχει γίνει μια γονική παροχή ενός οικοπέδου με εμβαδόν 3200 τ.μ.

Στο συμβόλαιο γράφει ότι η μητέρα της πελάτισσας μου, αφήνει τα 2900 σε αυτήν και τα 300 τ.μ. στον αδερφό της.

Κατά την αποτύπωση η ιδιοκτητρια μου υπέδειξε τα 2900 τ.μ. και τα 300 τ.μ. του αδερφού της τα οποια ξεχωρίζουν από παλιά ξερολιθιά μεταξυ τους.

Η ερώτηση μου είναι αν είναι το οικόπεδο αυτό (2900 τ.μ.) είναι νέο οικόπεδο ή όχι.

Επίσης το γεωτεμάχιο αυτό το χωρίζει το όριο του οικισμού κατα το οποίο τα 900 τ.μ. από τα 2900 τ.μ.  είναι εντός οικισμού (κατα προσσέγγιση από αεροφωτογραφία του 1988)!

Η αρτιότητα κατά κανόνα είναι 600 τ.μ. και πρόσωπο 13 μ. ναι μεν έχω το εμβαδόν δεν έχω όμως το πρόσωπο στα 900 τ.μ. αλλά το έχω στα 2900 τ.μ., κατα παρρέκλιση το ΦΕΚ γράφει με οποιο εμβαδόν είχαν προ του 1985, τελικά εμπίπτει στη παρέκκλιση ή όχι!

 

Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να διαβάσεις προσεκτικά τον τίτλο της γονικής παροχής και να δεις πως αναφέρει τα τμήματα που μας αναφέρεις.

Εάν γίνεται λόγος για διανομή, αυτοτελή τμήματα κλπ. τότε προφανώς έχεις διανομή του αρχικού ακινήτου με δημιουργία αυτοτελών νέων γηπέδων. Εάν ο τίτλος μιλάει για τ.μ. ως μετάφραση απλά ποσοστών και δεν ορίζει τα τμήματα αυτά (με διαστάσεις ας πούμε και όμορους κλπ.) τότε μάλλον έχεις να κάνεις με εξ αδιαιρέτου ιδιοκτησία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ θα το διαβάσω καλύτερα.

έστω ότι ειναι εξ αδιαιρετου, με το γεγονός ότι το "κοβει" το όριο του οικισμού και έχω πρόσωπο 8 μ. και εμβαδόν 900 τ.μ. είναι άρτιο και οικοδομήσμο (Η αρτιότητα κατά κανόνα είναι 600 τ.μ. και πρόσωπο 13 μ., παρρέκλιση το ΦΕΚ γράφει με οποιο εμβαδόν είχαν προ του 1985).

Link to comment
Share on other sites

και,

συμπληρωματικα στα ανω  σωστα που ειπε ο συνονοματος...

 

μηπως προσεξες...

 

αν στο συμβολαιο εχει επισυναφθει καποιο τοπογραφικό????

 

τα λεμε

Link to comment
Share on other sites

Το συμβολαιο ειναι αποδοχή κληρονομιας που εγινε το 2004, δεν γραφει ποσοστα λέει ότι από τα 3200 αφηνω το χωραφι με τις 30 ελιες ήτοι περιπου 2900 τ.μ. στη κορη μου και το τμημα με τις λεμονιες στο υιο μου ήτοι περιπου 300 τ.μ., ετσι ακριβως. Τοπογραφικο δεν εχει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.