Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με το Leica TC600 (total station)


Recommended Posts

Πάμε από την αρχή. Στο general settings του syrvey office το μόνο που αλλάζεις όταν επιλέξεις όργανο (tc600/800) είναι η θύρα επικοινωνίας. Αν χρησιμοποιήσεις το κλασικό καλώδιο και η μητρική του υπολογιστή έχει θύρα com τότε επιλέγεις COM1 και δεν χρειάζεσαι drivers. Άν ο υπολογιστής δεν έχει κλασική θύρα com τότε χρησιμοποιείς τον αντάπτορα από com σε usb (ο οποίος για να λειτουργήσεις χρειάζεται τους drivers του) και επιλέγεις στο settings την com στην οποία φαίνεται συνδεδεμένος ο αντάπτορας. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Το άτιμο το προγραμματάκι, αφού συνέδεσα το αρχικό καλώδιο απευθείας στο laptop στην αντίστοιχη θύρα όπως φαίνεται και στην φωτογραφία, εμφανίζει στο παράθυρο General Settings τις εξής ρυθμίσεις ( όπως φαίνετε και στην φωτογραφία) και δεν μου δίνει την δυνατότητα να επιλέξω στην ρύθμιση Port το COM1!!

 

post-24647-0-97778800-1382776800_thumb.jpgpost-24647-0-37394900-1382776809.png

Link to comment
Share on other sites

Απορία, πως και έχει το laptop θύρα com; Έχω να δώ τέτοια θύρα σε φορητό χρόνια. Δες στη διαχείριση συσκευών μήπως η θύρα είναι απενεργοποιημένη και τι όνομα της δίνει (μήπως την έχει με άλλο όνομα π.χ. com7)

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει σαν ονομασία COM1 (όπως στην φωτογραφία) την οποία δεν μου εμφανίζει όταν ανοίγω το άτιμο το πρόγραμμα. Μήπως μπορώ να κάνω κάποια χειροκίνητη ρύθμιση μέσα στον φάκελο που είναι ρο πρόγραμμα για να μου εμφανιστεί?

post-24647-0-73326300-1382778275_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Αφού έτσι δεν το χωνεύει έτσι εγκατέστησε τον αντάπτορα δες σε ποία com τον συνδέει και επέλεξε αυτή στα settings λογικά θα την έχει ενεργοποιήσει.

Link to comment
Share on other sites

Από τις ρυθμίσεις του Port στο Device Manager και συγκεκριμένα του COM5 στην επιλογή Flow control τι πρέπει να επιλέξω?

  1. None
  2. Xon/Xoff
  3. Hardware

Χρειάζεται να κάνω και κάποια άλλη ρύθμιση στα General, Driver και Details?

 

post-24647-0-08584500-1382780727.png

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.