Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλιοθερμία απορίες


sailock

Recommended Posts

Μία πιθανή λύση για το καλοκαίρι είναι ο ελεγκτής να έχει τη δυνατότητα να κυκλοφορεί το νερό τη νύχτα στους συλλέκτες μέχρι να πέσει η θερμοκρασία. (Έχω βάλει στο σπίτι μου)

Όσο για τον όγκο του δοχείου, οι προτάσεις βασίζονται πολύ σε στατιστική οπότε..... (40-50 λίτρα ανά τ.μ. συλλέκτη)

Αν έχεις σώματα κα μεγάλο όγκο δοχείου δεν θα πιάσεις ποτέ αξιόλογη θερμοκρασία νερού.

Στο σπίτι μου έβαλα 15 τ.μ επιλεκτικούς συλλέκτες με κλίση 60ο και θερμοδοχείο 600 λίτρα.

Τον Αύγουστο δεν πέρασα τους 80-85οC.

Τώρα πιάνω 60-65οC.

Για τον χειμώνα θα τα πούμε (η εγκατάσταση έγινε τον Αύγουστο).

Link to comment
Share on other sites

Για τους ηλιακούς συλλέκτες κενού ποια είναι η γνώμη σας? Έχω ακούσει ότι είναι συμφέρουσες-αποσβεστέες σε "κρύες" περιοχές. Ισχύει? Αν τοποθετηθούν οι κενού, το buffer διαστασιολογείται με τον ίδιο τρόπο με τον επιλεκτικό? Φαντάζομαι ότι λόγω απόδοσης των κενού σε υψηλότερες θερμοκρασίες θερμικού μεσου, ότι χρειάζεται μικρότερο θερμοδοχείο.

Και ένα τελευταίο. Ηλιακός δίνει νερό σε θερμοδοχείο πού? Σε σερπατίνα για να θερμάνει το μέσο που κυκλοφορεί στα σώματα, ή το ίδιο παραγόμενο νερο των ηλιακών κυκλοφορεί σε σειρά δηλ "ηλιακός- buffer- σώματα- επιστροφή σε ηλιακό- bufferμε τρίοδη/τετράοδη?

 

 

Μία πιθανή λύση για το καλοκαίρι είναι ο ελεγκτής να έχει τη δυνατότητα να κυκλοφορεί το νερό τη νύχτα στους συλλέκτες μέχρι να πέσει η θερμοκρασία. (Έχω βάλει στο σπίτι μου)

Όσο για τον όγκο του δοχείου, οι προτάσεις βασίζονται πολύ σε στατιστική οπότε..... (40-50 λίτρα ανά τ.μ. συλλέκτη)

Ο ελεγχτής για μια κατοικία είναι δαπανηρός?

Link to comment
Share on other sites

1. Για συλλέκτες κενού δεν ξέρω πολλά, αλλά μετά από συζήτηση με εταιρία που ασχολείται, κατέληξα σε αγορά επιλεκτικών.

2. Ο καθιερωμένος τρόπος είναι ηλιακά με σερπαντίνα στο θερμοδοχείο ή με εναλλάκτη. Αντίθετα εγώ έκανα σύστημα με ενιαίο νερό ηλιακά - τζάκι - ενδοδαπέδιο χωρίς κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα τουλάχιστον.

3. Τίμο εγώ τον πήρα σε "φιλική" τιμή γύρω στα 150 Ευρώ, αν θυμάμαι καλά, και ελέγχει και ηλιακά και τζάκι.

Link to comment
Share on other sites

Άρα έχεις ένα θερμοδοχείο 600lt χωρίς εναλλάκτες, στο οποίο συγκεντρώνεις ενέργεια από τους ηλιακούς- το τζάκι- και ενδεχομένος από κάποιο λέβητα. Η εισρροή (από ηλιακούς και τζάκι) ελέγχεται από τον ελεγχτη. Απο εκεί μέσω του ελεγχτή φεύγουν τα νερά προς τα σώματα (ή ενδοδαπέδια?). Προφανώς έχει και κάποιο boiler τριπλής ή διπλής ενέργειας δίπλα για ΖΝΧ. Η ε[ιστροφή των νερών από τα σώματα γίνεται εντός του buffer και μέσω τρίοδων στους ηλιακους συλλέκτες- στο τζάκι και στο λέβητα. Κάπως έτσι?

Τα 150€ πολύ λογικό κόστος για να "ησυχάσεις".

Link to comment
Share on other sites

Από το θερμοδοχείο τραβάει ο κυκλοφορητής του ενδοδαπέδιου όταν "ζητάει" ο θερμοστάτης χώρου.

Λέβητας όχι αλλά εφεδρικές αντιστάσεις και προσεχώς Α.Θ.

Ζ.Ν.Χ. από σερπαντίνα μέσα στο θερμοδοχείο, και όταν δεν επαρκεί boiler με σερπαντίνα από ηλιακά ή Α.Θ ή αντίσταση.

Τρίοδη ρυθμιστική μόνο της αντιστάθμισης

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αντώνη, νοιώθεις

"Μπαμπόγερος για δουλειά, μπαμπόγερος για γυναίκες αλλά... ΜΠΕΜΗΣ για σύνταξη!"(????)

Αλλά 10 χρονάκια μείνανε... Υπομονή!!!

Τι να πω και γω! Άλλα 30!!!!

Πάντως από σχεδιασμό Η/Μ είσαι ολόφρεσκος!

Link to comment
Share on other sites

η ηλιοθερμια ειναι μια καλη μεθοδος εξοικονομησης απλα θελει 2 βασικα πραγματα

σωστη διαστασιολογηση και τετραγωνικα ταρατσας.

 

 

Οtto ξέχασες ένα ακόμα...

Θέλει και ΛΕΦΤΑ...

Link to comment
Share on other sites

τεραγωνικα = και λεφτα λολ :mrgreen:

 

 

α και βασικα θελει να ξερουμε που .... την βαζουμε

 

προτεινεται για ξενοδοχεια, και πισινες - κολυμβητηρια πχ

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.