Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λεβητας Πελλετ


batman1345

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια και απο μενα!! Δημητρης ειμαι ακομα γοιτητης ΤΕΙ Πειραια Ηλεκτρολογιας... δε το βλεπω να τελειωνω... ασχολουμαι ομως με δικτυα... ειμαι 26χρ. και τοτε με τις απεργιες ειχα φοβηθει μην χασω την σχολη και τελειωσα Τεχνικος δικτυων υπολογιστων σε ΙΕΚ εχω και μερικες πιστοποιησεις κτλ... ξερω αρκετα καλα απο ηλεκτρολογικα και λιγο μηχανολογια... τεσπα αυτα για μενα επειδη ειναι το πρωτο ποστ μου εδω!! Λοιπον μενω σε οικογενειακη πολυκατοικια στον τριτο οροφο... δεξια αριστερα μπρος πισω δεν υπαρχει κανεις μας... απο πνω μας ταρατσα με μονωση! Εχουμε σωματα παντου και καυστηρα πετρελαιου! Για να ζεσταθει το σπιτι μας οπως πρεπει χρειαζομαστε αρκετα ευρω για πετρελαιο... ξεχασα να πω οτι το σπιτι ειναι 3χρονων καινουργιο σχετικα! Λοιπον το χειμωνα ειναι τοσο παγωμενο που αμα βγεις στο μπαλκονι ισως ζεσταθεις λιγακι χαχαχ και το καλοκαιρι τοσο ζεστο ωστε να εχουμε τα air conditioner στο φουλ! λοιπον επειδη δεν βγαινω για πετρελαιο και επειδη πρεπει καποια στιγμη να κοψουμε αυτη τη σχεση μας με τα ορυκτα ειπα λοιπον να στραφω αλλου... εχουμε παραδοσιακο φοβερο τζακι! φοβερο εννοω οτι ειναι αρκετα μεγαλο και δεν καπνιζει οποτε το χειμωνα ψηνω και κανενα λουκανικακι... λοιπον το θεμα ειναι οτι κοιταγα να το κανω ενεργειακο με νερο να ζεστενει τα σωματα του καλοριφερ και το μποιλερ του ηλιακου που εχουμε αλλα επειδη ειμαι στον τριτο και χωρις ασανσερ και λογω οτι δε θα μπορω να ψηνω (λογω οτι τα λιπιδια θα καθονται στην κασετα του τζακιου και θα το βουλωσουν κτλ κτλ)  αναθεωρησα γρηγορα αυτην την επιλογη! Για αντλια θερμοτητας δεν υπαρχουν τα λεφτα δυστυχως...Οποτε πηγα σε δυο μαγαζατορες και μιλησα μαζι τους και οι δυο μου ειπαν για ηλεκτρικα σωματα! δεν τα θελω διοτι εχουμε τριφασικο και το ρευμα μας μας ερχετε αρκετα ευρω... εξαλλου επειδη υπαρχει μηνας που ξεμενω θα ηθελα κατι πιο αμμεσο στο οικονομικο! οποτε στραφηκα προς καυστηρα πελλετ! λεω να τον εβαζα στην ταρατσα και να τον εκλεινα απο τις βροχες... που ειναι μια σκαλα πανω μου και οτι ωρα θελω μπορω να τον εφοδιαζω! + οτι δεν θα κανω μερεμετια δηλαδη τον φερνει η εταιρια τον συνδεει ευκολα κλεινω την βανα προς το πετρελαιο και ειμαι οκ! θα ηθελα την γνωμη σας... το σπιτι ειναι 125τμ στον τριτο οπως σας ειπα εχω δει αρκετα ποστ αλλα ειπα να κανω και ενα δικο μου ωστε να εστιασουμε πιο καλα στα προβληματα μου! το θεμα να κουβαλησω μερικα τσουβαλακια πελλετ δε με χαλαει γιατι δεν ειναι ξυλα αρα δεν εχουν τοσο βρωμια να πεφτει εφοσον ειναι σε σακουλακια και ειναι πιο ευκολοσηκωτα απο τα ξυλα... το οτι πρεπει να ελεγχω τον καυστηρα δεν με χαλαει καθολου εξαλλου σαν τεχνικος μαρεσει να τα εχω ολα στο νου μου... εξαλλου ειμαι 26 αν δε το κανω τωρα ποτε θα τα εχω... γνωμες αν ειναι καλη επιλογη... αν θα ζεστανει επιτελους το σπιτι μας... γιατι τωρα 3 χρονια εχουμε ξεπαγιασει, τι προβληματα θα εχω ,τι πρεπει να προσεξω, γενικα τα παντα θετικα αρνητικα του πελλετ και αν μπορω να αγορασω τον καυστηρα μεσω ΕΣΠΑ που γλυτωνω το 70% αν γινεται να μου πειτε ποια εταιρια ειναι καλη στους καυστηρες πελλετ ελπιζω να μην ξεχασα κατι που να θελω να απαντηθει... συγνωμη για το τεραστιο ποστ και ελπιζω να μην σας κουρασα!

Link to comment
Share on other sites

Για να λες οτι με το καλοριφερ ειναι τοσο κρυο ,μηπωςς δεν εχει καθολου Θερμομονωση?

Αντι να ριξεις τα λεφτα σε πελλετ τα ριξεις για μονωση και γλυτωσεις πολλα ευρω??

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον καλύτερα να προσανατολιστείς σε σόμπα πέλλετ νερού για σύνδεση με τα σωματα του καλοριφερ..

Link to comment
Share on other sites

Γιατι που είναι το πρόβλημα? Να ζεσταθείς οικονομικά δεν θέλεις? Ότι λέβητα και να αγοράσεις θα καίει περισσότερο καύσιμο από μία σόμπα.. Επίσης θα εξοικονομήσεις αρκετά χρήματα από σωληνώσεις και εργασία..

 

Μη κάνετε παράθεση των αμέσως προηγούμενων μηνυμάτων.

Ευχαριστώ, hkamp.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν και μακράν το συμφερότερο είναι να αλλάξετε όλοι μαζί λέβητα, στην περίπτωση που βάλεις μόνο σου μια λύση τότε σε καμία περίπτωση σόμπες κλπ αν θες να ζεστάνεις όλα τα 125τμ. Ούτε υδραυλικές! Η μόνη υδραυλική που θα σύστηνα είναι η Lazar SF12 που λειτουργεί σαν λέβητας και είναι αυτοκαθαριζόμενη. Όμως κοστίζει όσο ο αντίστοιχος λέβητας και έχεις ήδη τζάκι μέσα στο σπίτι, άρα γιατί να πιάνεις χώρο;;;

 

Λύση1 : λέβητας πέλετ στο μπαλκόνι αν σε καλύπτουν 11-15kW, μιας και υπάρχουν μικρού μεγέθους τέτοιου λέβητες.

Λύση2 : λέβητας πέλετ στην ταράτσα με κάποια κατασκευή προστασίας από καιρικές συνθήκες, γιατί τα πέλετ θα φουσκώνουν από υγρασία και ο λέβητας πιθανόν να έχει βλάβες (δεν έχουν πιστοποιήσεις IP65+)

Λύση3 : Πολύ ποιοτικοί θερμοπομποί (βλέπε πχ Radialight Plano, τα εισάγει μια εταιρία στου Ζωγράφου) διπλής ενέργειας (υπέρυθρη+αέρας)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.