Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΥΠΕΚΑ: Ημερίδες για το νόμο περί αυθαιρέτων


ΝΙΚΟΣΤΡΙ

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 36
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εκει στις ημεριδες θα δωσουν και καμια μεριδα, ωστε να ταισω το παιδι μου?κατα τη γνωμη μου πρεπει να γεμισουν απο κοσμο οι αιθουσες των ημεριδων και να δειξουμε στον εκαστοτε υπουργο, οτι ο επαγγελματικος κοσμος διερχεται μεγαλη κριση. μονο μεσω ορατης πιεσης θα καταλαβουν οτι υπαρχει οντως προβλημα. οσο τους αφηνουμε παιρνουν τα πανω τους. ψηφιζω δυναμικη παρουσια εναντι της αποχης.καλη συνεχεια σε ολους τους συναδερφους.ολοι πρεπει να συσπειρωθουμε

Link to comment
Share on other sites

YPEKA αυθαίρετα τέλος 

από εδώ και πέρα θα έχουμε αυθαίρετα τακτοποιημένα αυθαίρετα το μέλλον είναι μπροστά δεν θα ελέγχουμε οικοδομικές άδειες αλλά τακτοποιήσεις από τις οποίες με τις αναιρέσεις ( λόγω λαθών στην τακτοποίηση) θα βγαίνουν αυθαίρετα γιατί κάποιοι περιοδεύουν και δεν μπορούν ξεκάθαρα να απαντήσουν γραπτώς αν ένα εντελώς αυθαίρετο έχει συντελεστή υπέρβασης ύψους η όχι και πολλά άλλα 

Link to comment
Share on other sites

λεω σε εναν πελατη με μεγαλη υπερβαση υψους οτι το ακινητο ειναι ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 5....

 

μου λεει τι σημαινει αυτο?

 

ελεγκτης δομησης και αγορα Σ.Δ  ετσι λεει ο νομος !!!

 

μου λεει τι Σ,Δ ? μα δε το μεγαλωσα !!!

 

 

τι να του πω?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ο ελεγκτής μόνο άμα το θελήσουμε...

Πόσο ετών είναι το αυθαιρετάκι;;;;

άμα έχει πατήσει τα άντα,

+ ακόμα 30,

φτάσαμε στα δεύτερα ήντα...

ε, ας το ρίξει.

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα τι να του πεις φιλε akius? μας βαλανε φοροεισπρακτορες ενος αντισυνταγματικου νομου και επιπλεον να μαλωνουμε με τους ιδιοκτητες.εαν θελανε εναν καθαρα φοροεισπρακτικο νομο, θα μπορουσαν να το πετυχουν. με την τροπη ομως που εχει παρει το πραγμα, βλεπω ενα οργανωμενο σχεδιο εξοντωσης ενος ολοκληρου επαγγελματικου κλαδου. οσοι μπορουν να επηρεασουν μεσα απο το φορουμ, ας ενωσουν τις δυναμεις τους ωστε να ακουστει μια ενιαια προταση τροποποιησης του 4014/4178 μεσω μονο απαιτησης αποτυπωσης τετραγωνικων και συντελεστου παλαιοτητος.ευχαριστω συναδερφοι

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

τερμα η ανωνυμια παιδες. βοηθηστε ολοι να μαθουμε ποια ειναι η συνθεση της συντακτικης ομαδας του 4178. θελω να ξερω ποιος συνεταξε το τελικο κειμενο του 4178 και του 4014. ως ελλην πολιτης εχω το δικαιωμα να μαθω. συνασπιστειτε να νικησουμε το καρκινωματικο εκτρωμα που εχει εισβαλει στη ζωη μας. δεν ειναι δυνατον να υπογραφει μονον ο υπουργος. θελω τη συνθεση της συντακτικης ομαδας. τερμα η ανωνυμια. μονο οι ελευθεροι επαγγελματιες εχουν ευθυνες στους νομους αυτους? οι συνταξαντες δε φερουν ευθυνη καμια? ωραια δημοκρατια εχουμε. ηρθε η ωρα για την αποδοση ευθυνων. ενωθειτε

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ο ελεγκτής μόνο άμα το θελήσουμε...

Πόσο ετών είναι το αυθαιρετάκι;;;;

άμα έχει πατήσει τα άντα,

+ ακόμα 30,

φτάσαμε στα δεύτερα ήντα...

ε, ας το ρίξει.

φιλε μου, βαριά κουβέντα αυτή. Τα σπίτια που ηινσ τις δεκαετίες 60-70 και 80 έγιναν από ανάγκη. Έρχονταν στις πολεις από τα χωριά, αγόραζαν εκτός σχεδίου 300-400 μ², δεν έβγαινε άδεια και έκαναν αυθαίρετο. Τους εγραφε η αστυνομία, πλήρωναν ΙΚΑ και τπ κράτος ήταν συνεργός...

Δεν ειναι τοσο σπλα τα πράγματα...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

για ενα μεγαλο μερος των αυθαιρετων φταει και το κρατος....

 

 

η αθηνα με τον αρχικο σχεδιασμο για ποσο κοσμο ηταν?

γιατι δεν μπηκαν και αλλες περιοχες στο σχεδιο να πεσουν οι τιμες?

οι Η/Χ ποσα χρονια ξερανε ολοι οτι κλεινουν αλλα ΟΛΟΙ τους αφηναν ετσι.......ΔΟΥ  σε  μεταβιβαση το 90%  ως ΚΛΕΙΣΤΟΙ......σε ΤΑΠ για δημο ως κλειστοι....και αν εκανες την εξυπναδα να πεις οτι ειναι ΟΡΕΝ σουλεγαν κλεινοντας το ματι ''θαρθουμε για αυτοψια , ελα πες δεν λεμε τιποτα σε πολεοδομια'' 

 

 

το πιο λογικο και ΕΥΚΟΛΟ....

 

οτι ειναι μεσα στο νομιμο ογκο....τακτοποιηση-νομιμοποιηση εξαιρεση απο κατεδαφιση...

 

οτι ειναι ΕΚΤΟΣ   ΟΓΚΟΥ αναλογα το ποσοστο  της ΥΠΕΡΒΑΣΗΣ    και εκει κανε  3-4-5 υποκατηγοριες.....

 

 

 

τα καλυτερα λεφτα του κλαδου ηταν ο Ν3843 .....

απο εκει θα μας τα φανε οι δικηγοροι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.