Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ευθύνες από προσυπογραφή σε στατική μελέτη


niknak

Recommended Posts

έχω συνυπογράψει σε στατική μελέτη για την θεμελίωση (πεδιλοδοκούς) επειδή την άδεια έχει εκδόσει αρχιτέκτων μηχανικός, κατα την διάρκεια της κατασκευής έγιναν λάθη στην τοποθέτηση του κτιρίου (την επίβλεψη έχει και πληρώθηκε ο αρχιτέκτων μηχανικός) ποιες ειναι οι ευθύνες που έχω και που μπορώ να το βρώ στην νομοθεσία

Link to comment
Share on other sites

Για την ακρίβεια δε συνυπέγραψες αλλά προσυπέγραψες καθότι τη μελέτη την υπέγραψε Αρχιτέκτονας και όχι Μηχανικός ΤΕΙ.

Εσύ δεν έλαβες καμιά αμοιβή απ' ό,τι κατάλαβα.

Το μόνο που μπορείς ίσως να ισχυρισθείς είναι ότι δεν ήσουν παρόν στην επίβλεψη της θεμελίωσης γιατί δεν σε ενημέρωσε κανένας.

Στο ερώτημά σου αυτό καθ' αυτό δεν γνωρίζω για να απαντήσω.

Link to comment
Share on other sites

niknak κατά την γνώμη μου δεν έχεις ευθύνη για την τοποθέτηση του κτιρίου. Η δική σου ευθύνη έχει να κάνει με τις σωστές διαστάσεις των μελών και τον έλεγχο του οπλισμού. Η τοποθέτηση του κτιρίου, ακόμα και η χάραξη είναι ευθύνη του γενικού επιβλέποντος. Θα είχες, πιστέυω ευθύνη, αν κατασκευαζόταν διαφορετικό κτίριο πχ αν το μήκος μιας πεδιλοδοκού από 4m, έγινε στην πραγματικότητα 8m. Σε αυτήν περίπτωση μην δεχθείς να υπογράψεις την τελική ΥΔ.

Link to comment
Share on other sites

Στην συνυπογραφή της στατικής μελέτης (συνηθης περίπτωση συνυπογραφής στη θεμελίωση), ο πολ. μηχανικός λαμβάνει το 15% αμοιβής μελέτης και το 5% της αμοιβής επίβλεψης.

Κ_ΡΑΤ +1000

Link to comment
Share on other sites

marko

Αυτό που λες δεν εφαρμόζεται στην πολεοδομία Θεσσαλονίκης αν και το βρίσκω απόλυτα λογικό.

 

Ο προσυπογράφων/συνυπογράφων μηχανικός δεν υπογράφει υπεύθυνη δήλωση μηχανικού μετά την ολοκλήρωση των εργασιών. Τουλάχιστον ποτέ δεν μου ζήτησαν κάτι τέτοιο εδώ και πολλά χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.