Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγροτεμάχιο που τέμνεται από δρόμο με βάση τον 1337.


Recommended Posts

όποιος ξέρει ας με βοηθήσει στο εξής θέμα:

σε οικισμό προ 23 στο οποίο έγινε πολεοδόμηση με τον 1337 (τα όρια του οικισμού μετατοπιστήκανε) έχω ένα χωράφι και το ένα τμήμα γίνεται οικόπεδο και το άλλο δεν ξέρω με ποιον τρόπο θα το χαρακτηρίσω ως άρτιο ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβαίνω καλά . Συντελέστηκε η πολεοδομική μελέτη αλλά δεν κυρώθηκε η πράξη εφαρμογής.

 

Αν ισχύει αυτό. Το αγροτεμάχιο χαρακτηρίζεται πλέον οικόπεδο και θα το χαρακτηρίσεις συνολικά και όχι τμηματικά.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς μήπως πως ένα τμήμα του αρχικού γηπέδου εντάχθηκε στο σχέδιο οπότε γίνεται οικόπεδο και το σχέδιο πόλης αφήνει ένα τμήμα του απ' έξω οπότε και πρέπει να πληρεί τα κριτήρια αρτιότητας για τα γήπεδα εκτός σχεδίου ?

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς ότι λέει και ο Δημήτρης80. το γήπεδο τεμνεται απο την πολεοδομική μελέτη και ένα τμήμα γίνεται οικόπεδο, το δεύτερο δρόμος και το τρίτο είναι εκτός ορίων της πράξης εφαρμογής.αναφερομαι στη αρτιότητα του τεμαχίου που είναι εκτός ορίων Επίσης δεν ξέρω εαν υφίσταται η ζώνη των 500μ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θεωρώ πως υφίσταται ζώνη σε σχέδιο πόλεως που υπάγεται στις διατάξεις του 1337/83. Οπότε λαμβανομένων υπόψην των Ζ.Ο.Ε. ή άλλους περιορισμούς στην περιοχή η αρτιότητα ορίζεται από το 270Δ ή οποιαδήποτε άλλη δυσμενέστερη διάταξη ισχύει στην εν λόγω περιοχή.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Έχω ακριβώς ίδια περίπτωση.Αγροτεμάχιο εντός ζώνης εμβαδού 2063τ.μ. διανομής 1935 το οποίο εφάπτεται βόρεια και νότια με ρέμα.Αρα τυφλό.

Ρυμοτομείται από την πράξη εφαρμογής και α)ένα τμήμα μπαίνει στην επέκταση β)ενα τμήμα γίνεται δρόμος και γ) το υπόλοιπο εμβαδού 1100τ.μ. παραμένει αγροτεμάχιο εντός ζώνης.

Είναι άρτιο κατά παρέκκλιση το εναπομείναν αφού εφάπτεται πλέον σε δημοτικη οδό?

Εψαξα να βρω κατι σχετικό αλλά δεν βρήκα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.