Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΕΚΣΚΑΦΩΝ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΑ ΒΑΘΗ


mderv

Recommended Posts

Καλημέρα μια ερώτηση.

Εχω να φτιαξω εναν προυπολογισμο μελετης δημοσιου έργου με τα περιγραφικα τιμολογια ...ΣΟΥΦΛΙΑ.

Στην προμέτρηση τωνν εκσκαφων εχω ενα θεμα με την προσαυξηση για βαθη μεγαλυτερα των 2μ .

 

Το λαρθρο για την προσαυξηση των εκσκαφων ειναι το

 

ΝΑΟΙΚ Α\20.06: ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΕΚΣΚΑΦΩΝ ΑΝΑ ΖΩΝΗ ΠΑΧΟΥΣ 2Μ  ΠΕΡΑΝ ΤΟΥ ΑΡΧΙΚΟΥ ΒΑΘΟΥΣ ΤΩΝ 2Μ.

 

Εδω λοιπόν τίθεται το ζήτημα πως μετράται αυτή

 

Εχω μια εκσκαφή τετραγωνη σε κατοψη 100m2 και βάθους 8m.

Τα κυβικα της εκσκαφης είναι 8*100=800μ3 και πρεπει να μετρήσω την προσαυξηση ΑΝΑ ΖΩΝΗ 2μ

 

Αν αντιλαμβανομαι σωστα

 

η προσυξηση ειναι

 

100μ2*2μ (για το βαθος 2 εως 4) +100μ2*2μ (βαθος 4 εως 6) + 100μ2*2μ (βαθος 6m=600μ3

 

ΜΗΠΩΣ ΟΜΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΜΕΤΡΗΣΩ ΩΣ ΕΞΗΣ? (ΑΥΞΗΤΙΚΕΣ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΕΙΣ ΔΗΛΑΔΗ)

 

100μ2*2μ (για το βαθος 2 εως 4) + 2* 100μ2*2μ (βαθος 4 εως 6) + 3* 100μ2*2μ (βαθος 6m=1200μ3????

 

δηλαδη 2 προσαυξησεις για το βαθος των 4 εως 6μ και 3 προσαυξησεις για το βαθος 6-8m

 

 

Ποιο είναι το σωστό????

Edited by mderv
Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη μου ειναι οτι πρεπει να λαβεις υποψη το αρθρο 20.02 οπου προβλεπεται η πληρωμη εως 2,00μ βαθος απο την προσπελασιμη σε τροχοφορα την σταθμη.Αρα για να δεις αν εχεις πανω απο 2,00μ θα πρεπει να δεις αν δεν εχεις προσπελασιμοτητα.

Edited by KF
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επισης κοιτα την ΕΤΕΠ 02-03-00-00 οπου υπαρχουν προσθετες πληροφοριες για αυτα που ρωτας

Edited by KF
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.