Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια Ηλεκτρολόγου Εγκαταστάτη


peratis

Recommended Posts

Με την απόκτηση άδειας Η/Μ εγκαταστάτη, αποκτούμε οποιουδήποτε είδους υποχρεώσεις; Είτε αυτό λέγεται ετήσια συνδρομή κάπου είτε ασφάλεια εργασίας (κάτι τέτοιο μου υπονόησε ο υπάλληλος χωρίς να είναι σίγουρος βέβαια)

 

Με απλά λόγια αν αποκτήσουμε την άδεια και για τον άλφα βήτα λόγο δεν την εξασκήσουμε ή το εξασκούμε μία φορά το χρόνο πχ έχει καμία σημασία;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με την απόκτηση άδειας Η/Μ εγκαταστάτη, αποκτούμε οποιουδήποτε είδους υποχρεώσεις; Είτε αυτό λέγεται ετήσια συνδρομή κάπου είτε ασφάλεια εργασίας (κάτι τέτοιο μου υπονόησε ο υπάλληλος χωρίς να είναι σίγουρος βέβαια)

 

Εγγραφή στο τεε

 

 Έναρξη επαγγέλματος στην εφορία

 

 εγγραφή στο τσμεδε

 

Η υποχρεωση ειναι μια κ μονο μια

 Να μπεις κ εσύ μαζί μας στο μεγάλο καζάνι που είμαστε όόόόόλοι οι ΕΕ να βράζουμε παρέουλα στο ζουμί μας emo31.gif

Edited by ΝΙΚΟΣΤΡΙ
Link to comment
Share on other sites

χαχα ωραίος

 

στην υπεύθυνη δήλωση που μου έδωσε ο υπάλληλος να συμπληρώσω γράφει:

 

αναγγέλω την έναρξη Α) του συνόλου των επαγγελματικων δραστηριοτητων, τις οποίες επιτρέπεται να ασκώ, σύμφωνα με τα προεδρικά διατάγματα που εκδίδονται δυνάμει της παρ. 4 του άρθρου 4 του ν.3982/2011 ή Β) των επαγγελματικών δραστηριοτήτων που προβλέπονται στα ΠΔ:

 

Σαν ΠΕ το Α δεν επιλέγω;

Link to comment
Share on other sites

Οκ, αλλα ποιος κ από ποια υπηρεσία ? γιατί  εάν πρόκειται για ττην άδεια σου, σορρυ αλλά δεν μπορώ εγώ να σε βοηθήσω, όχι ότι δεν θελω, αλλά δεν ξέρω 

Link to comment
Share on other sites

σε σωστο γραφειο πηγα, διοτι με παρεπεμψαν συναδελφοι. τομεας επαγγελματων στη νομαρχια. οπως και να εχει ευχαριστω νικοστρι

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί μίλησα τηλεφωνικά με υπάλληλο της Διεύθ.Ανάπτυξης της περιφερειακής ενότητας που ανήκω για να ρωτήσω τι χαρτιά απαιτούνται για να βγάλω τις άδειες ηλεκτρολογικών-μηχανολογικών εγκαταστάσεων.

Προηγουμένως είχα κάνει μια αναζήτηση τι περίπου απαιτείται.Επίσης είχα υπόψη μου και τα νέα ΠΔ που εκδόθηκαν αλλά είχα ακούσει ότι για τους διπλωματούχους δεν αλλάζει κάτι επί της ουσίας,χωρίς όμως να τα διαβάσω αναλυτικά.

 

Μου ανέφερε τα δικαιολογητικά που χρειάζονται για να εγγραφώ στο ''παλιό'' όπως ανέφερε μητρώο των ηλ-μηχ-ναυπ μηχανικών μεταξύ των οποίων ήταν και παράβολα χαρτοσήμου 18+18Ε για ηλ και μηχ. εγκαταστάσεις αντίστοιχα.

Επίσης μου είπε ότι σύμφωνα με τα νέα ΠΔ απαιτούνται με τα ίδια χαρτιά παράβολα 17Ε για ηλ. και 15Ε για μηχ. αντίστοιχα.

 

Εδώ διάβασα τώρα ότι ίσως οι παλιές θέλουν νέα αναγγελία,άρα μάλλον και νέα παράβολα.

 

Όταν του είπα να εγγραφώ σύμφωνα με τα ΠΔ μου είπε ότι η εγγραφή στο ''παλιό μητρώο'' είναι υποχρεωτική.

Δηλαδή κερατιάτικα 36Ε για άδειες που μπορεί τελικά να μην χρειάζεται?

 

Τελικά συνάδελφοι τι ισχύει?Μπορεί κάποιος να βοηθήσει γιατί το τοπίο είναι λίγο θολό?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.