Μετάβαση στο περιεχόμενο

επανω όροφος-έχει δικαίωμα οικοπέδου/αυλή ???


Μαρια71

Recommended Posts

εχω μεγάλο μπέρδεμα με οικόπεδο στο οποίο βρίσκεται το πατρικό μου σπίτι

 

οι γονείς μου μένουν στον κάτω όροφο,οι θείοι μου στον επάνω

 

αποφασίσαμε να μοιράσουμε την αυλή

 

Μαρία, για να ξεμπερδευτείς θα πρέπει πρώτα να κατανοήσεις τι σημαίνει οριζόντια και τι κάθετη ιδιοκτησία. Θα προσπαθήσω να τα πω όσο πιο απλά γίνεται.

 

Υπάρχει ένα οικόπεδο που ανήκει εξ αδιαιρέτου στον πατέρα σου και τον θείο σου (από 50% ο καθένας; ). Για το σπίτι υπάρχει συμβόλαιο που να λέει ποιός όροφος ανήκει σε ποιόν; Αν υπάρχει αυτό είναι η σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας. Αν δεν υπάρχει από εκεί πρέπει να ξεκινήσετε, γιατί αλλοιώς όλη η οικοδομή ανήκει κατά 50% στον καθένα.

 

Πάμε τώρα στο οικόπεδο. Σε περίπτωση εξ αδιαιρέτου ιδιοκτησίας οικοπέδου μπορούν οι συνιδιοκτήτες αν θέλουν και αν συμφωνούν, να καθορίσουν τμήματα του οικοπέδου όπου θα έχει αποκλειστική χρήση ο ένας συνιδιοκτήτης, κάποια άλλα τμήματα όπου θα έχει αποκλειστική χρήση ο άλλος και κάποια τμήματα που θα είναι κοινόχρηστα. Αν όλα αυτά περιγραφούν σε συμβόλαιο, έχουμε σύσταση κάθετης ιδιοκτησίας. Ακόμη και αν υπάρχει σύσταση κάθετης όλο το οικόπεδο εξακολουθεί να αποτελεί εξ αδιαιρέτου ιδιοκτησία. Δεν είναι κατάτμηση. Μη συγχέεις τη χρήση με την ιδιοκτησία.

 

Για την κάθετη ιδιοκτησία δεν υπάρχει συγκεκριμένη δέσμευση για το τι εμβαδό θα έχει το κάθε τμήμα. Αν υποθέσουμε ότι ο κάθε συνιδιοκτήτης έχει ποσοστό 50% εξ αδιαιρέτου, τα τμήματα αποκλειστικής χρήσης μπορούν να έχουν οποιαδήποτε αναλογία, δεν είναι απαραίτητο να είναι ίσα.

Το πιο σημαντικό όμως είναι ότι κάθετη συστήνεται μόνο αν συμφωνούν όλοι οι συνιδιοκτήτες. Δεν μπορεί να συσταθεί ούτε με δικαστική απόφαση (αν υποθέσουμε ότι κάποιος προσφύγει στη δικαιοσύνη και ζητήσει τη σύσταση κάθετης απλά θα χάσει χρόνο και χρήμα). Αν δεν υπάρχει συμφωνία, τότε το οικόπεδο παραμένει και συνιδιόκτητο αλλά και κοινόχρηστο υποχρεωτικά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση

Ο επανω οροφος ειναι γραμμενος στον θειο μου και ο κατω στον πατερα μου αλλα το οικοπεδο ειναι εξαδιαιρετου το οποιο αν καταλαβαινω σημαινει απο μισο

Τωρα προσπαθουμε να μοιρασουμε την αυλη αλλα ο εγωισμος υπερεχει και σε υψος και σε τετραγωνικα

Δεν ξερω πια τι να κανω

Το οτι αν δεν συμφωνησουν δεν θα βγει ακρη με σκοτωνει

Παντως ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.