Μετάβαση στο περιεχόμενο

επανω όροφος-έχει δικαίωμα οικοπέδου/αυλή ???


Μαρια71

Recommended Posts

εχω μεγάλο μπέρδεμα με οικόπεδο στο οποίο βρίσκεται το πατρικό μου σπίτι

οι γονείς μου μένουν στον κάτω όροφο,οι θείοι μου στον επάνω

αποφασίσαμε να μοιράσουμε την αυλή

αν θέλετε μπορώ να σας αναρτήσω και το σχέδιο

 

1)το οικοπεδο μοιράζεται στην μεση??

 

2)μοιράζεται σε ισα τετραγωνικά???

 

3)υπάρχουν παράθυρα των γονιών μου που πέφτουν στην μεριά των θείων μου,τι γινεται με αυτά???

 

4)αυτος που μένει απο κάτω εχει περισσότερα δικαιώματα στην αυλή???

 

5)πόση απόσταση από τα παράθυρα και τις πόρτες του κάτω ορόφου δικαιούται αυτός που έχει τον κάτω όροφο???

 

6)στα πόσα μετρα από το σπίτι πρέπει να χτιστεί ένας βόθρος???

 

είμαι καταμπερδεμένη όπως καταλάβατε ,κι ολο αυτο με τις αποστάσεις από τα παραθυρα με έχει κατατρομαξει γιατι ετσι το οικόπεδο θα γίνει όλο τετραγωνάκια και δεδομένου ότι έχω να κάνω με παλιούς ανθρώπους οι οποίοι δεν παίρνουν από λόγια και επίσης με 2 μηχανικούς οι οποίοι εχουν τις δικές τους απόψεις ο καθένας σας παρακαλώ βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνετε τροποποίηση σύστασης

ώστε να ορίσετε αποκλειστικές χρήσεις?

Αν θέλετε να κάνετε κάτι τέτοιο

δηλαδη αποκλειστικές χρήσεις,

δεν είναι κάτι το τραγικό.

Φτάνει όλες οι Ο.Ιδιοκτ.

να πάρουν κάποια αποκλειστική χρήση

και να μην μείνει κανένας εκτός.

 

Κατά τα λοιπά δεν υπάρχουν κάποιοι ιδιαίτεροι

κανόνες.

Όπως τα συμφωνήσετε

'ετσι να τα περιγράψετε και στην τρποποίηση της σύστασης

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά απο κατασκευής του ακινήτου δημιουργείται η σύσταση ακινήτου, που λέει ο Α όροφος έχει τόσα χιλιοστά επί του ακινήτου, το Ισόγειο τόσα, και οι κοινόχρηστοι τόσα. Αν έχει γίνει αναφέρει σε ποιον ανήκει το δικαίωμα χρήσης του οικοπέδου, αν δεν έχει γίνει θα επισκεφτείτε Μηχανικό και Συμβολαιογράφο σύντομα. Η προφορική συναίνεση δεν αρκεί, και οι Συνιδιοκτήτες πρέπει να είναι όλοι σύμφωνοι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ισχύουν τα όσα είπε ο Arche για την σύσταση. Δηλαδή, γίνεται μια συμβολαιογραφική πράξη που χωρίζει οριζόντιες ιδιοκτησίες. Το οικόπεδο χωρίζεται σε ποσοστά/τ.μ. "εικονικά" ενώ οι αποκλειστικές χρήσεις της αυλής καθορίζονται σε αυτήν την συμβολαιογραφική πράξη με κοινή συναίνεση.

Για τα συγκεκριμένα ερωτήματα σου:

1) Όπως θέλουμε

2) Συνήθως ανάλογα με τα χιλιοστά του καθενός αλλά και εκεί ισχύει το "όπως θέλουμε"

3) Αν εννοείς ότι τα παράθυρα μιας οριζόντιας ιδιοκτησίας "βλέπουν" στην αυλή που έχει οριστεί ως αποκλειστική χρήση σε άλλη οριζόντια ιδιοκτησίας, τότε αυτό είναι επιτρεπτό καθώς το οικόπεδο είναι και παραμένει ενιαίο πολεοδομικά και δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα.

4) Όχι, αλλά συνήθως η σύσταση ορίζει περισσότερα δικαιώματα αποκλειστικής χρήσης στους ενοίκους του ισογείου διότι συνήθως έχουν την απαιτούμενη πρόσβαση.

5) Αν κατάλαβα καλά το ερώτημα, δεν υπάρχει απάντηση (με βάση και τα προαναφερόμενα). Όσο θέλουμε! Αλλά ξαναδιατυπωσέ το αν θέλεις...

6) Ότι αναφέρεται στην μελέτη αποχέτευσης και στο διάγραμμα κάλυψης της οικοδομής. Υποχρεωτικά νομίζω 1μ κατ' ελάχιστον (αν θυμάμαι καλά...).

Αναζήτησε στο ίντερνετ τις έννοιες που σου έχω υπογραμμίσει για να πάρεις μια ιδέα περί τι πρόκειται και συζήτα διεξοδικά με τους μηχανικούς και τον συμβολαιογράφο σας. Κατά την γνώμη μου, άσε τους μεγάλους στην άκρη και ανέλαβε την υπόθεση μόνη σου, Οι μεγάλοι έχουν την εμπειρία τους αλλά οι νέοι έχουν πιο ανοικτό μυαλό και δεν πελαγώνουν με "χαρτιά"....

Καλή τύχη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ για τις απαντήσεις σας και για τον χρόνο σας

δεν ήξερα καν ότι αυτό λέγεται σύσταση

 

στο ερώτημα 3 ,αν κατάλαβα καλά σε ένα οικόπεδο ανάμεσα σε 2 αδέρφια δεν είναι νόμος το οικόπεδο να μοιραστεί σε ακριβώς ίσα τετραγωνικά???

εκεί κολλάω,γιατί αν δεν είναι έτσι θα εχουμε μεγάλες φασαρίες

 

φυσικα οι μεγάλοι το άφησαν αμοίραστο εδώ και 40 χρόνια και βρεθήκαμε οι <<μικροί>> να μοιράζουμε αλλά να βρίσκομαστε και σε δύσκολη θέση όμως γιατί οι μεγάλοι από πισω δεν αφήνουν να ησυχάσεις

 

όσο για τον βόθρο έγινε σε απόσταση 2 μέτρων από τον τοίχο των γονιών μου,υπάρχει νόμος που να ορίζει την απόσταση αυτή???

θα ψάξω και στο ίντερνετ

 

και κάτι άλλο,αν εγω θέλω να χτίσω τον επάνω όροφο ενός σπιτιού δεν πρεπει να έχω/ορίζω ιδιοκτησία στο οικόπεδο???

γιατί ο πατέρας μου επιμένει ότι εγω σαν επάνω δεν δικαιούμαι τίποτα στην αυλή/οικόπεδο

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν είναι απαραίτητο να χωριστεί σε ίσα τετραγωνικά. Βέβαια, αν δεν υπάρχει σύσταση, τότε αυτή είναι η πιο δίκαια μοιρασιά και σε όποιο δικαστήριο και να πάτε αυτό θα δικαιώσει. 

Το δικαίωμα υψούν, επίσης καθορίζεται στην σύσταση (αν υπάρχει) και βέβαια είναι ανεξάρτητο του αν επιτρέπεται πολεοδομικά την συγκεκριμένη στιγμή με τους συγκεκριμένους όρους δόμησης.

Όλοι δικαιούνται στο οικόπεδο, αναλόγως την συμφωνία! ΣΥΝΗΘΩΣ, όμως την αποκλειστική χρήση του οικοπέδου, την έχει ο κάτοικος του ισογείου που έχει την πρόσβαση.

Link to comment
Share on other sites

οταν λετε αποκλειστικη χρήση εννοείται ότι αυτός που μένει επάνω δεν χρησιμοποιεί καθόλου την αυλή???

κι όταν η αυλή είναι 1200 τετραγωνικα τι γίνεται???

Link to comment
Share on other sites

φυσικα οι μεγάλοι το άφησαν αμοίραστο εδώ και 40 χρόνια ..

 

 

 

1. Από αυτό που λες συμπεραίνω ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ σύσταση ιδιοκτησιών , οπότε ΣΗΜΕΡΑ  είστε όλοι εξ'αδιαιρέτου ιδιοκτήτες σε όλα και προσπαθείτε να τα μοιράσετε . Σωστά ?

 

 

2. "Αποκλειστική χρήση "

 

Ενα τμήμα οικοπεδου "αποκλεισιτκής χρήσης" μπορεί να χρησιμοποιείται ΜΟΝΟ από αυτόν που αναφέρεται στο συμβόλαιο ότι έχει την χρήση του.

Για αυτό , τα τμήματα αποκλειστικής χρήσης πρώτα ορίζονται επακριβώς , δηλαδή θέση , διαστάσεις και έκταση , και στην συνέχει αναγράφεται στο συμβόλαιο ποιος (δηλαδή ποια ιδιοκτησία) 

θα τα χρησιμοποιεί.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.