Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ένσταση σχεδίου πόλεως


Recommended Posts

Συνήθως οι καλές επενδύσεις έχουν και ένα ρίσκο. Ασχολούμαι με πράγματα που άλλοι δεν μπορούν ή φοβούνται να κάνουν. Το να βρεις κάτι που θα κάνει πέντε εκατομμύρια ευρώ χαίρω πολύ, το ξέρω και γω έτσι...

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει σχέδιο πόλης. Ο οικισμός δομείται με τις διατάξεις των εκτός σχεδίων εντός οικισμου κάτω των 2000 κατοίκων. Απλά ρώτησα (εγκυκλοπαιδικά), αν δηλαδη σε οικισμό ΜΕ σχέδιο ακολουθώ την διαδικασία τροποποίσης του ρυμοτομικού...

Γιατί σας μπέρδεψα? Δανάη, δεν με απασχολεί τόσο η περίπτωση της αναγνώρισης του δρόμου (αφού είναι δημοτικός) αλλά η πρόσβασή μου σε αυτόν με αμάξια-φορτηγά...

Link to comment
Share on other sites

βρε kwstas άκου και τον avgoust. To να οικοδομείται ένα οικόπεδο πολεοδομικά δεν σημαίνει οτι και το οικόπεδο είναι οικοδομικά εκμεταλλεύσιμο. Αν ψάχνεις για ευκαιρίες θα έχεις συναντήσει πολλά τέτοια. Είναι οι κλασικές περιπτώσεις που δεν θα έπρεπε να οικοδομούνται αλλά ελλείψει πολεοδομικής λογικής στην Ελλάδα...καταλαβαίνεις!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βρισκόμαστε στη Ελλάδα, το ψάχνω και γω έτσι...

Σίγουρα πρέπει να είναι εκμεταλλεύσιμο και για αυτό ρωτάω και τα συγκεκριμένα πράγματα από την αρχή. Αλλιώς, θα πάρω μερικά γαιδούρια να κουβαλάω τα υλικά..

Link to comment
Share on other sites

με μπέρδεψες διότι ενώ μου λες ότι ο οικισμός είναι οριοθετημένος μετά μου λες αν είχε σχέδιο το θα γινόταν... αν είχε σχέδιο λοιπόν, θα μπορούσες να προτείνεις και τροποποίηση με δρόμο μέσα από την πλατεία, και να συμφωνούσε το δημοτικό συμβούλιο και οι όμοροι και το ΣΧΟΠ, θα είχες την πρόσβαση που ήθελες, από προσωπική πείρα όμως σου λέω ότι τέτοια τροποποίηση πολυ δύσκολα προχωράει διότι δε χαλάει κανείς την πλατεία του χωριού του για να οικοδομήσει κάποιος, τώρα αφού ο οικισμός δεν έχει σχέδιο , προφανώς το οικόπεδο είναι άρτιο και οικοδομήσιμο αν έχει πρόσβαση σε δημοτική οδό αλλά θα έχεις πρόβλημα μεταφοράς υλικών το οποίο δεν σε απασχολεί προφανώς. και τα γαιδούρια ειναι και αυτά είδος προς εξαφάνιση ξέρεις:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.