Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Συνάδερφε Ικαρε στην δυσμενη θέση που βρίσκεσαι εσυ, βρίσκομαι και εγω και χιλιάδες αλλοι μηχανικοί.Τα πραγματα στο θέμα μιας ατομικής επιχειρησης ειναι απλα και ψυχρά όταν μια επιχειρηση μπαινει μεσα για ενα ευλογο χρονικό διάστημα η μονη λυση ειναι να την κλεισεις αλλιως θα μπεις στην  δινη των χρεών και θα δουλευεις για να πληρωνεις παλια χρεη και αντι να μειωνονται διαρκως θα αυξανονται.Οι συναδερφοι που εκφραζουν ενα αγωνιστικό πνευμα συμφωνω μαζι τους αλλά αν βρίσκονται σε δυσκολη οικονομικά θεση θα κοιταζαν πρωτα να μειωσουν την ζημεια και μετα να αγωνιστουν..ενας εξαθλιωμενος μηχανικός ουτε να αγωνιστει μπορει γιατι απλά δεν θα εχει να φαει..πρωτα ζουμε και μετα φιλοσοφουμε συναδερφοι..μακαρι να εχετε δουλεια και να μην βρισκεστε στην θεση που βρισκομαι εγω..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 48
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συμφωνώ απόλυτα. Εχω δει ανθρώπους να αγωνίζονται για ένα καλύτερο μέλλον στο επάγγελμα χωρίς να έχουν ιδιαίτερο βιοποριστικό πρόβλημα (καλά κάνουν οι άνθρωποι δεν αντιλέγω), και άνθρωποι που έχει πιάσει φωτιά το σπίτι τους και προσπαθούν να τη σβήσουν. 

Υπάρχει μία κόκκινη γραμμή που ο καθένας ορίζει ότι μέχρι εκεί μπορεί και τον παίρνει....  Με πολύ απλά μαθηματικά και παράλληλα βλέποντας τι γίνεται γύρω του.

Πχ οι εισφορές ενός μηχανικού 5ετίας (άσε έξω τις αυξήσεις που έρχονται) είναι 3000 το χρόνο, σε δύο 6.000 κτλ....Χωρίς τόκους αν χρωστάει κτλ...Πόσα πρέπει να βγάζει και σε πόσα χρόνια ώστε να ξεπληρώσει , να βάζει στην άκρη για τις τρέχων κάθε φορά, να του μένει στην άκρη να ζει...Δεν βάζω καθόλου άλλους φόρους....

Αντε πες του αυτού να κάνει υπομονή, να πάνε 9000 και βλέπουμε....Για να κάνει τον μηχανικό

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σε μια τετοια κατασταση ικαρε η λυση ειναι η διακοπή απο το επαγγελμα εγκαιρα,δεν χωραν συναισθηματισμοι στις επιχειρησεις..οι αποφασεις πρέπει να λαμβανονται με ψυχρη λογικη..πρέπει να βλέπουμε μπροστα και δημιουργικά...το οτι εισαι μηχανικός δεν το αμφισβητει κανενας φαγαμε τα ματια μας στα πολυτεχνεια κανενας δεν σου στερει την ιδιοτητα του μηχανικού...απλά οι συνθηκές στην παρουσα κατασταση δεν ευνοουν το επαγγελμα..κανουμε οτιδηποτε αλλο για να ζησουμε με αξιοπρεπεια.Μηχανικός ειναι αυτός που όταν πεφτει ξερει να  θα βρει τους τροπους για να σηκωθεί και να περπατησει μας ελεγε ενας καθηγητης μας στο πολυτεχνειο...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 @tomcat: Πράγμα μάλλον απίθανο σήμερα για τους περισσότερους μισό-εργαζόμενους- υπό-απασχολούμενους- ημί-άνεργους (να μην παράγουμε χρέη... και να μη χρωστάμε ήδη αρκετά, με τα ποσά που μας ζητούνται.

Επίσης, κατά την άποψη μου, χωρίς μερικές ποιότητες, εννοείται και λίγη φιλοσοφία δεν ζεις... φυτοζωείς...Τα από-κοινού προβλήματα έχουν από-κοινού λύσεις...

 

Τώρα, για το κομμουνιστοφοβικό σχόλιο του ikaros δεν έχω κάτι να πω... :shock: και εις χειρότερα...

 

Αλλά ωραίες ιδέες άκουσα... να το κλείσω και έτσι να βρεθώ (και αμαχητί), από αυτήν εδώ, σε μια άλλη και μεγαλύτερη εργασιακή έρημο αφαιρώντας κιόλας από τον εαυτό μου

οτιδήποτε κατέκτησα εγώ και άλλοι πριν από εμένα με κόπο... όπως το πτυχίο μου, την ασφάλιση μου... το γνωστικό μου αντικείμενο... Αλλά ίσως για μερικούς να ισχύει το easy-come, easy-go...

Ωραίες λύσεις,  να κλείσω, να πέσω και να πάρω κι άλλους μαζί για να είμαστε όλοι στο ταμείο ανεργίας...Να μου λύσει το ασφαλιστικό ιδιωτική τράπεζα ασφαλιστική (!!έλεος!)...

-κλαψ...Σας παρακαλώ, σας παρακαλώ, μόνο να μη χρωστάω...

Από ηττοπάθεια άλλο τίποτα...ώρα να ξεκολλάμε από τέτοιες νοοτροπίες, είναι καταστρεπτικές και για την όποια αξιοπρέπεια διαθέτουμε -ακόμα.

Αγωνιζόμαστε για να γίνουν τα πράγματα καλύτερα και πιο δίκαια, κουμπιά δεν έχουμε να πατήσουμε...

 

Ενδεχομένως αν κανείς πάψει να φοβάται να αρχίσει να βρίσκει και λύσεις...

[Τώρα μάλλον θα δείξει τι έχουμε- ως κλάδος- από ικανότητες επίλυσης προβλημάτων.]

Φόρτσα λέμε, μη μασάτε! (όσοι έχουν ακόμα δόντια λέμε...)

  • Upvote 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

-κλαψ...Σας παρακαλώ, σας παρακαλώ, μόνο να μη χρωστάω...

Από ηττοπάθεια άλλο τίποτα...ώρα να ξεκολλάμε από τέτοιες νοοτροπίες, είναι καταστρεπτικές και για την όποια αξιοπρέπεια διαθέτουμε -ακόμα.

 

 

Σε όλο τον κόσμο αυτό είναι το πρόβλημα, εσύ το βλέπεις ηττοπάθεια..... Αντίληψη πιστιρικάδων που βγαίνοντας από τη σχολή νομίζουν ότι θα κατακτήσουν τον κόσμο όλο. Ανθρώπων που δεν έχουν προβλήματα και φιλοσοφούν...

 

"να το κλείσω και έτσι να βρεθώ (και αμαχητί), από αυτήν εδώ, σε μια άλλη και μεγαλύτερη εργασιακή έρημο αφαιρώντας κιόλας από τον εαυτό μου"...

Βέβαια, οι άλλοι που απασχολούνται σε άλλους τομείς δεν είναι άνθρωποι μόνο οι μηχανικοί είναι. Engineering uber alles. Πουθενά δεν θα βρεις χειρότερα αλλά τι να λέμε τώρα...οι καθηγητάδες αυτό διδάσκουν ότι οι μηχανικοί είναι μεγάλοι και τρανοί....

 

Στην τελική θέλεις να αγωνιστείς? Αγωνίσου..... Θέλει ο άλλος να το κλείσει το μαγαζί τι σε κόφτει? Δικαίωμα του δε είναι?

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τους πιτσιρικάδες που έχουν όρεξη να κατακτήσουν τον κόσμο, αγωνίζονται και αυτοί που επειδή είναι μεγαλύτεροι και έχουν χρόνια δουλειάς, επειδή κάποια στιγμή τους χρώσταγε π.χ. ένας Δήμος ένα μεγάλο ποσό, επειδή δεν πήγαν και τόσο καλά οι δουλειές εδώ και καιρό, επειδή αρρώστησαν, κ.λ.π., κ.λ.π. έχουν φτάσει να χρωστάνε ένα τόσο μεγάλο ποσό που αν δεν κάνουν, μαζί με τους υπόλοιπους, ΚΑΤΙ αυτή τη στιγμή θα τους πάει το ραβασάκι από το ΚΕΑΟ!!!

 

Και όλοι αυτοί μπορεί να μην έχουν λεφτά να πληρώσουν όσα χρωστάνε για να μπορέσουν να διαγραφούν! Και μπορεί να μην έχουν δουλειά, αλλά να έχουν πείσμα και ακριβώς για αυτό να μπορούν να αφιερώσουν λίγο από τον πολύτιμο χρόνο τους, αντί να πάνε μια βόλτα, να πάνε να τα πουν όλα αυτά στο ΔΣ του ΕΤΑΑ!!!! Και επειδή το έκαναν αυτό, γλύτωσαν μερικά χιλιάρικα τα τελευταία χρόνια, αφού είμαστε ο μόνος κλάδος που αντέδρασε και δεν πλήρωσε τις αυξήσεις, ΜΑΖΙ και με όλους τους άλλους, και λίγη ελπίδα για επόμενες νίκες. Κι αν τύχει και μαζευτούν πολλοί τέτοιοι και πετύχουν την αναγνώριση του ανέργου και τη διαγραφή των χρεών των τελευταίων ετών όλοι θα ωφεληθούμε!

 

Όπως είπα και πριν, όμως, είναι θέμα επιλογής το τί θα κάνει ο καθένας. Πραγματικά εύχομαι όσοι διαλέξετε το δρόμο της διαγραφής να έχετε την τύχη με το μέρος σας για να κάνετε μια καινούρια αρχή, χωρίς προϋπηρεσία, κ.λ.π. σε αυτό το δύσκολο περιβάλλον!!! Αλλά μη θεωρούμε ότι είναι και καμιά φοβερή λύση!!!

 

Όσον αφορά το "αμαχητή", είναι άλλο να μάχεσαι για τη δουλειά σου και το προσωπικό σου όφελος, κάτι που έχουμε κάνει όλοι οι εργαζόμενοι μηχανικοί που ζούμε από τη δουλειά μας, και άλλο να μάχεσαι για το συλλογικό καλό όλων μας, κάτι που αν είχαμε αρχίσει νωρίτερα να κάνουμε όλοι, θα είχαμε γλυτώσει από πολλές δυσκολίες. 

  • Upvote 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

@ikaros...Μήπως τελικά βρήκες δουλειά σε ασφαλιστική και έχεις κάποιο συμφέρον στο να καταστραφούν τα ταμεία μας με όσα (αρκετά χρήματα ακόμα) έχουν απομείνει?

Είναι εντυπωσιακό πάντως πως κατάφερες από μερικές σειρές που έγραψα να βγάλεις και πολλά προσωπικά συμπεράσματα για μένα (χωρίς να με ξέρεις), αλλά να είναι και όλα λανθασμένα και κάπως προσβλητικά (Αντίληψη πιστιρικάδων που βγαίνοντας από τη σχολή νομίζουν ότι θα κατακτήσουν τον κόσμο όλο. Ανθρώπων που δεν έχουν προβλήματα). Ευχαριστώ για τα έξτρα χρόνια νεότητας πάντως...Νιώθω να ξανάνιωσα...

Και το άλλο που μου χάρισες. Μακαριότητα... Δεν έχω προβλήματα! Σε ευχαριστώ που με ενημέρωσες για αυτό...πρέπει να είμαι ο μοναδικός άνθρωπος στη χώρα που δεν έχω προβλήματα.. ούτε οικονομικά ούτε άλλα...

Και για να το κλείνω και εγώ: Εννοείται ότι δικαίωμα του είναι να το κλείσει (το μαγαζί)...Το θέμα τώρα δεν είναι αν με κόφτει εμένα το μαγαζί του όποιου άλλου στον οποίο αναφέρεσαι, είναι γιατί κόφτει εσένα τόσο να πείσεις να το κλείσει και αντιμάχεσαι αυτά που λέω (τη συλλογική προσπάθεια εξεύρεσης λύσεων) με τόσο σθένος...που αν το έδειχνες (το σθένος) και σε σοβαρότερες εργασιακές διεκδικήσεις, μπορεί να μιλούσες για τους ανθρώπους (εμένα στην προκειμένη) που δεν γνωρίζεις και που προσπαθούν να ενσταλάξουν λίγο αγωνιστικό πνεύμα με λιγότερη απαξίωση..

Εννοείται ότι είναι πρόβλημα να χρωστάει κανείς χρήματα, πόσο μάλλον όταν ο ορίζοντας αποπληρωμής τους μοιάζει όλο να ξεμακραίνει. Ούτε εμένα μου αρέσει. Σε κανέναν δεν νομίζω ότι αρέσει..Οι περισσότεροι στη χώρα θα χρωστάνε σύντομα, αν δεν χρωστάνε ήδη.

Και αυτό λέμε...αν δεν αντισταθούμε επιτέλους συλλογικά ως κλάδοι και κυρίως ως κοινωνία, θα συνεχίσουν μέχρι να μας πάρουν ότι έχουμε και δεν έχουμε...τι να πρωτο-γράψω δικαιώματα, καταθέσεις, πτυχία, σπίτια, μέλλον, αξιοπρέπεια...

Καίγεται το χωριό... όχι το σπίτι μας... για όσους νομίζουν ότι είναι προσωπικό το θέμα....

 

Αμαχητί...σημαίνει τώρα που ανάβει το θέμα αντί να προσπαθούμε να διασώσουμε τα σημαντικά,  να τρέχουμε να κρυφτούμε... Αμαχητί σημαίνει να μην αναλάβω τις ευθύνες που μου αναλογούν για τη βελτίωση των πραγμάτων. Αμαχητί σημαίνει να θέλω μόνο να λαμβάνω τα καλά (στα χρόνια με τις παχιές αγελάδες) και τώρα στα δύσκολα να ψάχνω να βρώ έξοδο κινδύνου... Από όσο έχω ακούσει, πάρα πολλοί που δουλεύαμε και κυρίως στο ελεύθερο επάγγελμα και 10 και 12 και 16 ώρες βάζαμε... Αυτό λέω τόση ώρα ...ότι έχουμε κοινά προβλήματα.

 

Θα κλείσω αυτόν τον -δυστυχώς- τελικά ελαφρώς επιθετικό διάλογο εδώ.

 

Το ο καθένας μόνος του μου ακούγεται γενικά ως μεγάλο ψέμα, ιδίως σε μια τόσο γενικευμένα προβληματική κατάσταση.

Απλώς θέλει αλληλεγγύη, υπομονή, προσπάθεια, νηφαλιότητα και λίγο θάρρος το λεγόμενο κοινό μας καλό. Αυτή είναι η άποψη μου.

Ελπίζω λίγο από το θετικό αγωνιστικό πνεύμα που προσπάθησα να μεταφέρω να μείνει ως εντύπωση σε όσους ασχολήθηκαν και διάβασαν τις απαντήσεις μου.

Ευχαριστώ.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λες, δύο πραγματάκια μόνο για διευκρίνηση...

Πρώτον, το ότι δεν έχουν έρθει αυξημένες εισφορές είναι ότι εκκρεμεί η εκδίκαση από το ΣτΕ. Εχουν ήδη ψηφιστεί ελέω μνημονίου και θα εφαρμοστούν όπως και αν έχει, θέμα χρόνου είναι. Για διαγραφή χρεών, καταλαβαίνεις και μόνη σου ότι δεν υφίσταται... 

Δεύτερον, μπορεί να διαγραφεί κάποιος από το ΤΣΜΕΔΕ ακόμη και αν χρωστάει (τσεκαρισμένο αυτό). Απλά διακανονίζει το χρέος που έχει μέχρι τι στιγμή της διαγραφής...

Και τρίτον υπάρχουν μηχανικοί που μόνο χρωστάνε, αλλά δεν έχουν καν προυπηρεσία...Βλέπε εγγραφή στο ΤΕΕ=Εγγραφή στο ΤΣΜΕΔΕ, δεν σημαίνει ότι βρίσκεις και δουλειά.

 

 

@ mdkarch

Από το αρχικό πόστ (το κουίζ), διάβασε (που τα έχεις διαβάσει και τα ξέρεις) από το 1-13 και πες μου αν σε άλλο κλάδο ισχύουν τέτοια "μέτρα". Κάποια από αυτά μπορεί, όλα αποκλείεται....

 

Δεν έχω βρει σε ασφαλιστική γιατί πληρώνουν με προμήθεια και εγώ θέλω σταθερό μισθό ας είναι και λίγα...Σταθερό...

Τα προσωπικά τα αφήνω, αλλά μην χαρακτηρίζεις ηττοπαθή κάποιον που δεν θέλει να χρωστάει...

Και ούτε ρίψασπις κάποιον που θέλει να σταματήσει την αιμορραγία γιατί βλέπει ότι δεν τον παίρνει άλλο.

 

Καλή επιτυχία σε όλους

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Όσο ασπαζόμαστε ένα χρέος που δεν υπάρχει ... τόσο θα συζητάμε και για λύσεις που δεν υπάρχουν ...

Edited by iliekater
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.