Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προβληματισμοί για το εξοικονομώ


Recommended Posts

Καλησπέρα σας

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση για το εξοικονομώ μιας και είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι ως Εν.Επιθεωρητής. Έχω μια παλιά κατοικία ενεργειακής κατηγορίας Η αλλά για να περιγράψω καλύτερα την απορία μου... το κτίριο είναι ΠΟΛΥ Η...

Ο Ιδιοκτήτης ενδιαφέρεται να βάλει μόνωση στο δώμα...όμως μόνο με την μόνωση στο δώμα δεν ανεβάινει ενεργειακή κατηγορία.Γιαυτό το λόγο του πρότεινα να κάνει και κάτι άλλο και δέχτηκε να αλλάξει τους υαλοπίνακες με διπλούς στα ξύλινα κουφώματα που ήδη έχει (και μάλιστα σε πολύ καλή κατάσταση). Ούτε μαυτό ανεβάζει το κτίριο ενεργειακή κατηγορία ΑΛΛΑ επιτυγχάνεται εξοικονόμηση ενέργειας πάνω από 30% σε σχέση με το κτίριο αναφοράς. Θα υπάρχει πρόβλημα στην πορεία πιστεύετε?

Σύμφωνα με τον Οδηγό: Με τα στοιχεία του 2ου Π.Ε.Α. επιβεβαιώνεται η επίτευξη του ελάχιστου ενεργειακού στόχου βάσει της σχετικής απόφασης υπαγωγής δηλαδή η αναβάθμιση κατά μια τουλάχιστον ενεργειακή κατηγορία ή εναλλακτικά η ετησία εξοικονόμηση πρωτογενούς ενέργειας μεγαλύτερης από το 30% της κατανάλωσης του κτηρίου αναφοράς (kWh/m2).

Όμως σε επικοινωνία με το Υ.ΠΕ.Κ.Α μου ήπαν ότι δεν θα είναι επιλέξιμη η κατοικία δίότι δεν ανεβαίνει ενεργειακή κατηγορία και μάλιστα (σύμφωνα με τα λεγόμενα τους) η εξοικονόμηση κατά 30% συνεπάγεται και ενεργειακή αναβάθμιση κατά μια κατηγορία.

Γνωρίζετε μήπως τι ισχύει??

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο profil σας.

Ευχαριστώ, hkamp.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.