Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή αδειοδότησης ρεύματος από τη ΔΕΗ.


Recommended Posts

χαιρετώ άπαντες γνώστες και μη του forum

θα ήθελα να θέσω το εξής ερώτημα σαν νέος μηχανικός στις η/μ μελέτες.

Πρόκειται να κάνω την πρώτη μου μελέτη-ηλεκτρολογική όσο αφορά την άδεια

παροχής ρεύματος μιας μεζονέτας από τη ΔΕΗ.

θα ήθελα να με κατατοπίσετε όσο αφορά την αμοιβή και τι είδους απόδειξη θα πρέπει να κόψω

 

είμαι διπλωματούχος ηλεκτρολόγος μηχανικός και μελος του ΤΕΕ από το 2005

επίσης απαιτείται η εγγραφή μου στα μητρώα του βιομηχανικού επιμελητηρίου.

οποιοδήποτε διευκρίνηση ευνοείται οτι είναι δεκτή

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Παρατηρήσεις: Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να είναι με σωστή ορθογραφία και με τόνους.

Τα θέματα πρέπει να αναρτώνται στην σωστή θεματική κατηγορία ανεξάρτητα της επαγγελματικής σας ιδιότητας. Ένας Πολιτικός Μηχανικός πχ δεν δημοσιεύει ένα θέμα που αφορά "Αμοιβές-Οικονομικά Αδειών" στην ενότητα των "Πολιτικών Μηχανικών".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που ακούω ότι ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ γίνονται ηλεκτρολογικές μελέτες για σπίτια διότι όταν δούλευα στο συγκεκριμένο χώρο η μελέτη ήταν η εξής. Φωνάζουμε τον ηλεκτρολόγο, μπαίνει με το σπρέι, σημαδεύει στον τοίχο πρίζες-διακόπτες και ξεκινάμε.

Για τέτοιου είδους έργα, ιδιωτικές κατοικίες, την αμοιβή -αν δε κάνω λάθος- την καθορίζει η ...αγορά. Εκτιμώ ότι δεν θα είναι και πολύ σπουδαία. Φαντάσου ότι το πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου το "πουλούσανε" 50 ευρώ πριν 1-2 χρόνια. Η μελέτη σε τι επίπεδο θα είναι ? Θα κάνεις σχέδια ασθενών-ισχρυρών, μονογραμμικό πίνακα κλπ ? ή κάποιο σκαρίφημα, μια τεχνική περιγραφή κλπ ? Η' απλά θα φτιάξεις-υπογράψεις το γνωστό πιστοποιητικό του ηλεκτρολόγου που ζητάει η ΔΕΗ ?

 

Δυστυχώς, όταν συζητήθηκε στην επιτροπή για το ΕΛΟΤ 384 το θέμα της μελέτης, δόθηκε μεγάλη μάχη τότε για το αν θα πρέπει να είναι υποχρεωτική η ηλ. μελέτη (σχέδια κλπ) για κατοικίες αλλά υπερίσχυσε η άποψη ότι ΔΕΝ είναι υποχρεωτική σε τέτοιο επίπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι το τελευταίο που αναφέρεις

αυτό το οποίο έχει τις κατόψεις με περασμένα τα ηλ.στοιχειά και το μονογαμικό του ηλ.πίνακα

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά μιλάς για το πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου εγκαταστάτη προς τη ΔΕΗ. Η τιμή του στην πιάτσα, ΔΥΣΤΥΧΩΣ, κυμαίνεται από 50-100 ευρώ. Τώρα αν το έχουν ανεβάσει λίγο δεν ξέρω γιατί έχω πολύ καιρό να ασχοληθώ. Να ακούσουμε και τις απόψεις των άλλων συναδέλφων αν ξέρουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.