Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προστασία από υπερτάσεις


John1979

Recommended Posts

Καλησπερα,θα ηθελα να βαλω στον πινακα ενα προστατευτικο υπερτασης για τις αυξομειωσεις που κανει που και που η δεη[μου εχει καει συσκευη ετσι].Θα ηθελα να μαθω τι ακριβως να παρω και σε ποιο σημειο του πινακα τοποθετειται ακριβως...?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μπορεις να ρωτησης τον ηλεκτρολογο σου γιαυτο που θες,αν δεν εχεις ηλεκτρολογο νομιζω οτι μπορεις να βρεις εναν...

αυτο που θες γινεται αν εχεις χωρο στον πινακα σου

Link to comment
Share on other sites

Τον πινακα τον εχω φτιαξει μονος μου και λειτουργουνε ολα μια χαρα,δεν γνωριζω ομως τι προστατευτικο να παρω και πριν απο τι να το τοποθετησω

Link to comment
Share on other sites

John1979 δηλώνεις ιδιώτης... αν είσαι όντως ιδιώτης, να σου πω πως τα λάθη με το ηλεκτρικό ρεύμα μπορεί, "χωρίς ιδιαίτερο λόγο" να έχουν ως αποτέλεσμα απώλεια ζωής ή περιουσίας....  Δεν φτάνει απλά να λειτουργεί "όλα μια χαρά" γιατί δεν ξέρεις τι χαρά θα κάνεις αν δεν έχεις βάλει τις σωστές ασφάλειες για την κάθε γραμμή.... επίσης, αν δεν έχεις συνδέσει σωστά το ΔΔΡ.... Εν ολίγοις, με τα ρεύματα δεν παίζουμε... δεν είναι το λάστιχο του ποτίσματος που το πολύ πολύ να μας "καταβρέξει"...

 

Εντελώς, λοιπόν, εγκυκλοπαιδικά, αυτό που θες χρειάζεται επιτηρητή τάσης, ασφάλειες για τον επιτηρητή, και ρελέ φορτίου.... Είναι προφανές πως δεν θα σου πω το πως συνδέονται.... Αυτό πρέπει να το κάνει ΑΔΕΙΟΥΧΟΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΤΗΣ 

Link to comment
Share on other sites

astrah  εκανα μια πολυ απλη πιστευω ερωτηση και μου εκανες ολοκληρη αναλυση για να μην πω κηρυγμα.Το οτι δηλωνω ιδιωτης δεν λεει τιποτα γιατι δεν με ξερεις τι επαγγελομαι και κανω η αν εχω αδεια ηλεκτρολογου η οχι.Απ'οσο γνωριζω τα forum  ειναι για να δινουν απαντησεις και να βοηθαει ο ενας τον αλλο.Θα πρεπει να με περνας για πολυ κουτο ετσι ωστε να νομιζεις οτι δεν εχω επιγνωση και γνωση για το τι μπορει να παθει καποιος σε περιπτωση ηλεκτροπληξιας.Εφοσον δεν μπορει να μου δωσει καποιος μια απαντηση[εδω μεσα] μπορω να την βρω και απο αλλου,ακομα και απο κοντα απο φιλους ηλεκτρολογους-μηχανολογους.

  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

μπορείς να πας σε ένα κατάστημα που εμπορεύεται ηλεκτρολογικό υλικό, να του πεις ακριβώς τί θέλεις και ύστερα ο υπάλληλος εκεί να σε κατατοπίσει κατάλληλα, ακόμα και στο πώς συνδέεται................

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,θα ηθελα να βαλω στον πινακα ενα προστατευτικο υπερτασης για τις αυξομειωσεις που κανει που και που η δεη

 

Σταθεροποιητή τασης χρειάζεσαι κ όχι επιτηρητή, τους σταθεροποιητές τασης  έχουμε την ευχέρεια να τους  τοποθετούμε στις συσκευές  εκείνες που θεωρούνται ευαίσθητες, οπως ψυγεία, τηλεόρασης, Η/Υ, κλιματιστικά κλπ, εάν θέλουμε πλήρη προστασία όλης της εγκατάστασης  μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε  ένα κεντρικό στην είσοδο. Οι σταθεροποιητές τάσης δουλεύουν από 150 εως 270volt με χρόνο απόκρισης <1sec.

Οι επιτηρητές χρησιμοποιούνται περισσότερο στους αυτοματισμούς παρέα με κάποια αλλά μαραφέτια για προστασία σε  κινητήρες, αντλιοστάσια, πύργους ψύξης, αεροσυμπιεστές, κλπ

Link to comment
Share on other sites

astrah  εκανα μια πολυ απλη πιστευω ερωτηση και μου εκανες ολοκληρη αναλυση για να μην πω κηρυγμα.Το οτι δηλωνω ιδιωτης δεν λεει τιποτα γιατι δεν με ξερεις τι επαγγελομαι και κανω η αν εχω αδεια ηλεκτρολογου η οχι.Απ'οσο γνωριζω τα forum  ειναι για να δινουν απαντησεις και να βοηθαει ο ενας τον αλλο.Θα πρεπει να με περνας για πολυ κουτο ετσι ωστε να νομιζεις οτι δεν εχω επιγνωση και γνωση για το τι μπορει να παθει καποιος σε περιπτωση ηλεκτροπληξιας.Εφοσον δεν μπορει να μου δωσει καποιος μια απαντηση[εδω μεσα] μπορω να την βρω και απο αλλου,ακομα και απο κοντα απο φιλους ηλεκτρολογους-μηχανολογους.

 

Αν έχεις την γνώση για να φτιάξεις τον πίνακα μόνος σου θα είχες και την γνώση για την διάταξη που θα πρέπει να προμηθευτείς ώστε να λύσεις το πρόβλημα με τις υπερτάσεις, δεν θα έμπαινες εδώ ως ιδιώτης και στο τόπικ των ιδιωτών θα έψαχνες από άλλους τι θές, θα έμπαινες στο google και θα έψαχνες έστω λίγο. Απαντήσεις δίνονται εδώ σε πολλά πράγματα, παρά ταύτα για ειδικά θέματα όπως είναι το ηλεκτρικό ρεύμα υπάρχει μια παραπάνω ευαισθησία από τους συναδέλφους και προσέχουνε σε ποιόν απαντάνε. Και εγώ όταν είχα ρωτήσει πρίν καιρό ως μη ηλεκτρολόγος για το πως θα μπορούσα να μετρήσω την ισχύ ενός θερμοσιφώνου φάνηκα άσχετος και μου είπαν κάλεσε ηλεκτρολόγο μην ανοίξεις το καπάκι της συσκευής και γίνει είτε καμιά βλάβη είτε ηλεκτροπληξία. Τα ίδια ισχύουν και για εσένα λοιπόν, το οτι δεν είσαι τόσο κουτός για να μην ξέρεις οτι δεν μπορεί να χτυπήσει το ρεύμα δεν λέει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

ΝΙΚΟΣΤΡΙ

 

το εάν θα επιλέξουμε σταθεροποιητή ή επιτηρητή έχει να κάνει καθαρά με το ποσό που θέλουμε να επενδύσουμε και τις συσκευές που έχουμε.... σε μια μέση κατοικία (με μέσο εισόδημα) για να καλύψεις (από θέμα υπέρτασηςόλες τις ευαίσθητες συσκευές (tv, pc, ηχητικά συστήματα, τα νέα ψυγεία κτλ με "ηλεκτρονικά", A/C κτλ),  το πιο πιθανό είναι να θες μερικές εκατοντάδες ευρώ...

 

Άρα αν τα έχεις (τα ευρώ) και θες να τα δώσεις...ΟΚ... πρέπει απλά να αποφασίσεις αν θα γεμίσεις το σπίτι με σταθεροποιητές, ή θα έχεις κεντρικό σταθεροποιητή οπότε κατά 99,9% θες τροποποίηση στην εγκατάσταση (ώστε λχ να μην μπαίνει από λάθος ένα θερμαντικό σώμα ή μια ηλεκτρική σκούπα στον σταθεροποιητή και έχεις θέμα...)

 

Απ' την άλλη, με επιτηρητή "καθαρίζεις" πιο οικονομικά και προστατεύεις (από θέμα υπέρτασης) όλες τις συσκευές ανεξαιρέτως....

Link to comment
Share on other sites

http://e-archimedes.gr/component/k2/item/4610-

 

Επαγγελματικός Κώδικας των Μηχανικών

 

4ον

-Να λαμβάνει αμοιβήν δια πάσαν προσφερομένην παρ' αυτού υπηρεσίαν.

-Να συμφωνεί ελευθέρως την αμοιβήν του μετά του εντολέως του, μην υποβιβάζων αυτήν κάτω των ελαχίστων νομίμων ορίων και να μην παρέχει δωρεάν τας υπηρεσίας του άνευ προγενεστέρας εγκρίσεως της Διοικούσας Επιτροπής του ΤΕΕ, αποφευγομένου ούτω του αθεμίτου ανταγωνισμού. Ούτω, δωρεά της ληφθείσης αμοιβής δια παρασχεθείσας υπηρεσίας του προς τον εργοδότην επιτρέπεται, εν μέρει ή εν όλω, μόνον ένεκα δικαιολογημένης αιτίας, υποκειμένη εις την προγενεστέραν έγκρισιν της Διοικούσης Επιτροπής του ΤΕΕ, ήτις αποφαίνεται επί του δικαιολογημένου της δωρεάς.

 

http://shouldiworkforfree.com/

 

http://www.rocksbackpagesblogs.com/2013/06/stop-working-for-free/

 

http://www.cmrr.umn.edu/~strupp/engr.html

 

Nothing is more threatening to the engineer than the suggestion that somebody has more technical skill. Normal people sometimes use that knowledge as a lever to extract more work from the engineer. When an engineer says that something can't be done (a code phrase that means it's not fun to do), some clever normal people have learned to glance at the engineer with a look of compassion and pity and say something along these lines: "I'll ask Bob to figure it out. He knows how to solve difficult technical problems."

At that point it is a good idea for the normal person to not stand between the engineer and the problem. The engineer will set upon the problem like a starved Chihuahua on a pork chop.

Edited by engmech
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.