Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προστασία από υπερτάσεις


John1979

Recommended Posts

Απ' την άλλη, με επιτηρητή "καθαρίζεις" πιο οικονομικά και προστατεύεις (από θέμα υπέρτασης) όλες τις συσκευές ανεξαιρέτως....

ούτε οι επιτηρητές αλλά ούτε και οι σταθεροποιητές προστατεύουν από τις στιγμιαίες υπερτάσεις που συνήθως καταστρέφουν τις ευαίσθητες συσκευές

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ούτε οι επιτηρητές αλλά ούτε και οι σταθεροποιητές προστατεύουν από τις στιγμιαίες υπερτάσεις που συνήθως καταστρέφουν τις ευαίσθητες συσκευές

 

εξαρτάται από το ζητούμενο.... και βεβαίως τον "βαθμό ευασθησίας" των συσκευών.... αν δεν κάνω λάθος, μιλάμε για "μέσες" οικιακές συσκευές και υπερτάσεις που προέρχονται από το δίκτυο, όχι κεραυνικά πλήγματα κτλ... διαφορετικά χρησιμοποιούμε απαγωγούς υπερτάσεων....  κτλ...

Link to comment
Share on other sites

ΝΙΚΟΣΤΡΙ   ευχαριστω για την απαντηση[και ιδιαιτερα που δεν μου την ειπες οπως μερικοι εδω].Εκανα μια πολυ απλη ερωτηση και βλεπω οτι αναπτυχθηκε πολυ το θεμα για το αν χρειαζεται επιτηρητης τασης στον πινακα η σταθεροποιητης σε καθε συσκευη.Και κατι ακομα...βλεπω οτι εκει που λεει ''φημη'' καποιοι ψηφισανε -3[?].Αυτα προσωπικα τα θεωρω παιδιαρισματα για μικρα παιδακια,Και -1000 να παρω δεν μου λεει κατι.Εγω δεν συναγωνιζομαι κανεναν[οπως κανουνε μερικοι πολυξεροι εδω]Με ενδιαφερει μονο να παρω μια απαντηση σωστη.

  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Στον πίνακα?
δλδ θες προστατευτικό υπέρτασης για ΟΛΗ την εγκατάσταση που να περιλαμβάνει και κουζίνα και θερμοσίφωνα, πλυντήρια, αερόθερμα κλπ?
Θα είναι ογκώδες και ακριβό και σίγουρα θα είναι εκτός πίνακα.
Θα το συνδέσεις ΠΡΙΝ απο τα φορτία που θές να προστατέψεις, πρόσεχε όμως διότι σταθεροποιητές εισάγουν πολλοί και το κάθε μοντέλλο μπορει να διαφέρει στην συνδεσμολογία.
Αν εσυ είσαι απλώς ερασιτέχνης και όχι εγκαταστάτης τότε καλύτερα να κάνει το κόψε-ράψε ο ηλεκτρολόγος, είναι σσφαλέστερο (μη πάμε και αδιάβαστοι για ένα κwλομηχάνημα) και οικονομικότερο (μη γίνει και τίποτε με τα ρεύματα).
Ενημέρωσέ τον ηλεκτρολόγο οτι έφτιαξες τον πίνακα μόνος σου.
Αν είσαι ηλεκτρολόγος, ε, τότε ξέρεις... (on-line UPS;)

Πως είσαι σίγουρος οτι η συσκευή (ψυγείο?) κάηκε απο υπέρταση? power surge ή άλλο? Ο nvel στο #11 θα πρέπει να σε βάζει σε υποψίες.

Λάβε σοβαρά υπ'οψιν τις συμβουλές των astrah και ΝΙΚΟΣΤΡΙ.
 

Link to comment
Share on other sites

ΝΙΚΟΣΤΡΙ   ευχαριστω για την απαντηση[και ιδιαιτερα που δεν μου την ειπες οπως μερικοι εδω].

 

Το ότι δεν στην είπα αυτό δεν σημαίνει ότι δεν συμφωνώ με τον astrah γιατί δεν εννοείτε ηλεκτρολόγος που να μην μπορεί να χρησιμοποίηση ένα τόσο απλό υλικό όπως τον επιτηρητή τάσης

Πέρα από αυτό η η επιτήρηση της τάσης μας έχει προβληματίσει αρκετά σοβαρά όλους εμάς που ασχολούμαστε με ευαίσθητες ηλεκτρικές κ ηλεκτρονικές διατάξεις. Σίγουρα δεν ξέρω εάν είναι σωστό σε αυτές τις διατάξεις που βρίσκονται υπό φορτίο να τους δημιουργείς για την προστασία τους τεχνητές διακοπές με έναν επιτηρητή κ πόσο delay πρέπει να έχει ο επιτηρητής , από την άλλη κ ο σταθεροποιητής παρουσιάζει προβλήματα στην εγκατάσταση κ σίγουρα δεν μπορεί να αντιδράσει σε στιγμιαίες υπερτάσεις των μερικών msec κ γίνονται επικίνδυνες εάν είναι μεγαλύτερες από το κατώφλι του ( κίνδυνος πυρκαγιάς από τον ίδιο τον σταθεροποιητή)

Στο σπίτι μου πάντως έχω βάλει σταθεροποιητές σε ορισμένες συσκευές

 

Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν στην είπα αυτό δεν σημαίνει ότι δεν συμφωνώ με τον astrah γιατί δεν εννοείτε ηλεκτρολόγος που να μην μπορεί να χρησιμοποίηση ένα τόσο απλό υλικό όπως τον επιτηρητή τάσης

Πέρα από αυτό η η επιτήρηση της τάσης μας έχει προβληματίσει αρκετά σοβαρά όλους εμάς που ασχολούμαστε με ευαίσθητες ηλεκτρικές κ ηλεκτρονικές διατάξεις. Σίγουρα δεν ξέρω εάν είναι σωστό σε αυτές τις διατάξεις που βρίσκονται υπό φορτίο να τους δημιουργείς για την προστασία τους τεχνητές διακοπές με έναν επιτηρητή κ πόσο delay πρέπει να έχει ο επιτηρητής , από την άλλη κ ο σταθεροποιητής παρουσιάζει προβλήματα στην εγκατάσταση κ σίγουρα δεν μπορεί να αντιδράσει σε στιγμιαίες υπερτάσεις των μερικών msec κ γίνονται επικίνδυνες εάν είναι μεγαλύτερες από το κατώφλι του ( κίνδυνος πυρκαγιάς από τον ίδιο τον σταθεροποιητή)

Στο σπίτι μου πάντως έχω βάλει σταθεροποιητές σε ορισμένες συσκευές

Και παλι ευχαριστω για την απαντηση,με κατατοπισες.Οσο για τον επιτηρητη τασης πιστευω οτι υπαρχουν ηλεκτρολογοι που δεν γνωριζουνε τι ειναι η το με ποια σειρα τοποθετειται στον πινακα

Link to comment
Share on other sites

όλες οι διατάξεις προστασίας (απαγωγείς κεραυνικών ρευμάτων, προστατευτικά υπερτάσεων, ρελέ επιτήρησης τάσης, σταθεροποιητές τάσης) έχουν ένα πεδίο εφαρμογής, το λάθος είναι να βάλεις την μια να κάνει την δουλειά της άλλης

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εχεις δικιο nvel, αλλα εάν ζεις σε νησιωτικά συμπλέγματα που δεν είναι διασυνδεδεμένα με το ηπειρώτικο σύστημα τις χώρας έρχεται κάποια στιγμή που δεν ξέρεις τη ακριβώς πρέπει να κάνεις κ ποιο τελικά είναι το σωστό σύστημα προστασίας

Link to comment
Share on other sites

http://e-archimedes.gr/component/k2/item/4610-

 

Επαγγελματικός Κώδικας των Μηχανικών

 

4ον

 

-Να λαμβάνει αμοιβήν δια πάσαν προσφερομένην παρ' αυτού υπηρεσίαν.

-Να συμφωνεί ελευθέρως την αμοιβήν του μετά του εντολέως του, μην υποβιβάζων αυτήν κάτω των ελαχίστων νομίμων ορίων και να μην παρέχει δωρεάν τας υπηρεσίας του άνευ προγενεστέρας εγκρίσεως της Διοικούσας Επιτροπής του ΤΕΕ, αποφευγομένου ούτω του αθεμίτου ανταγωνισμού. Ούτω, δωρεά της ληφθείσης αμοιβής δια παρασχεθείσας υπηρεσίας του προς τον εργοδότην επιτρέπεται, εν μέρει ή εν όλω, μόνον ένεκα δικαιολογημένης αιτίας, υποκειμένη εις την προγενεστέραν έγκρισιν της Διοικούσης Επιτροπής του ΤΕΕ, ήτις αποφαίνεται επί του δικαιολογημένου της δωρεάς.

 

http://shouldiworkforfree.com/

 

http://www.rocksbackpagesblogs.com/2013/06/stop-working-for-free/

 

http://www.cmrr.umn.edu/~strupp/engr.html

 

Nothing is more threatening to the engineer than the suggestion that somebody has more technical skill. Normal people sometimes use that knowledge as a lever to extract more work from the engineer. When an engineer says that something can't be done (a code phrase that means it's not fun to do), some clever normal people have learned to glance at the engineer with a look of compassion and pity and say something along these lines: "I'll ask Bob to figure it out. He knows how to solve difficult technical problems."

 

At that point it is a good idea for the normal person to not stand between the engineer and the problem. The engineer will set upon the problem like a starved Chihuahua on a pork chop.

Φιλε engmech εγω εκανα μια ερωτηση και εσυ απαντας για τον τροπο που θα επρεπε να αμειβεστε και οτι δεν επιτρεπεται βαση του νομου που αναφερεις να δινονται οι συμβουλες τζαμπα.Τοτε γιατι εισαι μελος εφοσον κατα τα λεγομενα σου δινεις συμβουλες επι πληρωμης??Δηλαδη θες να μας πεις οτι την χρυση εποχη 2003-2008 της τρελης ανοικοδομησης στην ελλαδα κοβανε-κοβατε ολοι αποδειξεις για τις υπηρεσιες σας ας πουμε???Και μη μου πεις οτι κοβανε αποδειξεις ολοι γιατι θα γελαει και ο καθε πικραμενος :smile: 'Η το οτι δεν κόβονταν αποδείξεις ήταν μετά απο συνεννόηση με την διοίκηση του ΤΕΕ? 

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Θελω να τοποθετησω ενα επιτηρητη τασης στον πινακα του σπιτιου μου για την προστασια των ευαισθητων συσκευων, κυριως τηλεορασεων, υπολογιστων, κλιματιστικων κ.α.

Γι αυτο τον επιτηρητη τη γνωμη εχετε;

Θα με καλυψει αξιοπιστα;

Θα ειναι ισαξιος με τα πριζακια υπερτασης/υποτασης που βαζουμε σε καθε μια συσκευη χωριστα;

μετα την τοποθετηση αυτου του επιτηρητη θα μπορω να τα αφαιρεσω;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.