Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λογισμικό ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ σε Ubuntu???


dsts

Recommended Posts

Θα μου πείτε τώρα "Εδώ ο κόσμος καίγεται και η γριά χτενίζεται" (ή όπως αλλιώς θέλετε συμπληρώνετε), αλλά γνωρίζει ή χρησιμοποιεί κανείς το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ σε λειτουργικό Ubuntu; Επειδή η υποστήριξη των Win XP σταματάει από 8 Απριλίου 2014 (και μπορεί κι άλλες εφαρμογές επίσης να σταματήσουν την υποστήριξη του λογισμικού για Win XP), σκέφτομαι να αλλάξω στρατόπεδο και να πάω στο Ubuntu (με ότι αυτό συνεπάγεται) και θα ήθελα να ξέρω αν λειτουργεί το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ. Από όσο είδα στις οδηγίες εγκατάστασης υποστηρίζονται μόνο τα Windows. Είχε ή έχει κανένας το ίδιο πρόβλημα;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν και δε το προσπάθησα ποτέ, στα linux υπάρχει η εφαρμογή WINE (WINdows Emulator).

Αν θυμάμαι καλά το TEE-KENAK απαιτεί και κάποιο .NET framework (του οποίου το open-source alternative λέγεται mono, αν θυμάμαι και πάλι καλά)

Θα το προσπαθήσω όμως σύντομα και θα σε ειδοποιήσω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Ακόμα δεν έχω προχωρήσει στην αλλαγή, ψάχνω ακόμα σχετικά με τη συμβατότητα ή όχι όλων των εφαρμογών που χρησιμοποιώ σε XP. Βέβαια υπάρχει πάντα η επιλογή να είναι εγκατεστημένα και τα δύο και να επιλέγεις κάθε φορά, αλλά δεν ξέρω αν θα έχει επιπτώσεις στην απόδοση. Anyway, ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

τα windows 7 είναι μια χαρά, αν τα αντεχει το πισι σου, δοκίμασε τα, και αφού δεν είσαι φανατικός ιδελογικά με το linux.

Επίσης το linux παιζει να εχει προβλημα με τα αρχεια .dwg, τσέκαρε το αυτό..

 

Αυτό που λες είναι και το καλύτερο, επιπτώσεις δε θα έχει, το έχω δοκιμάσει, απλά αν είναι να κάνεις την αλλαγή μόνος σου, πρεπει να εισαι εξεικοιωμενος αρκετα, θελει χωριστα partition, και πολύ προσοχή στην εγκατάσταση για να μη καταλήξεις να κάνεις γενικό φορμάτ.

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Ευχαριστώ, hkamp.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

dwg μπορεις να εχεις με draftsight....σε deb...

το τεε κενακ φανταζομαι ειναι απλο προγραμμα ,θα δουλευει με το  wine στο linux....,επισης μπορεις να παιζεις για αρχη με live cd ....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ναι, δουλεύει μια χαρά σε Ubuntu με wine και playonlinux.

 

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Ευχαριστώ, hkamp.

Edited by hkamp
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Για μένα, δεν δούλεψε η εγκατάσταση του ακόμη :sad:

 

έτρεξα το .exe εγκατάστασης του ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ έκδοση 1.29.1.19 μέσω wine σε Ubuntu 13.10. Η εγκατάσταση ολοκληρώθηκε χωρίς μηνύματα σφαλμάτων.

 

Όταν ξεκινάω την εφαρμογή ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ όμως, λαμβάνω μήνυμα από το wine: Error Invalid parameter. Πατάω ΟΚ και έχω ένα δέυτερο μήνυμα: "There is no Windows program configured to open this type of file."

 

Προφανώς κάτι του λείπει. Οποιαδήποτε βοήθεια, ευπρόσδεκτη :wink:

Link to comment
Share on other sites

θεωρώ ότι ειναι πρόβλημα του wine!!!τα άλλα exe τα δουλευεις κανονικα?την αδεια χρησης την εχεις ενεργοποιησει με τους κωδικους σου? 

Link to comment
Share on other sites

θεωρώ ότι ειναι πρόβλημα του wine!!!τα άλλα exe τα δουλευεις κανονικα?την αδεια χρησης την εχεις ενεργοποιησει με τους κωδικους σου? 

Έχω εγκαταστήσει το notepad++ και παίζει άψογα.

Αν εννοείς την άδεια χρήσης του ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ δεν την έχω ενεργοποιήσει γιατί δεν ανοίγει η εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.