Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υγρασια - υγρασια και ξανα υγρασια.....


dmpatanis

Recommended Posts

Γεια σας φιλοι μου.

Ειμαι απο Βολο και εχω θεματα με υγρασια σε διπλοκατοικια στον επανω οροφο,ο οποιος κατασκευαστηκε πριν απο 9 χρονια , και η ταρατσα εχει προοπτηκη για ακομη εναν οροφο

Εδω και 2 χρονια εχω θεματα με σημαδια υγρασιας που εμφανιζονται μονο στην κραβατοκαμαρα του σπιτιου η οποια εχει μπανιο μεσα και ειναι στην βορινη πλευρα,και δεν συνορευη με κανενα αλλο κτισμα στις 3 πλευρες της.

Περιση ετριψα την μουχλα που ειχε βγει και περασα ενα ελαστομερες λευκο χρωμα αλλα παλη φετος τα ιδια.

Η μουχλα εμφανιζεται σε δυο σημεια

1)στην μερια  του κρεβατιου διπλα απο εκει που κοιμαμαι και

2)στο ταβανι πανω ακριβος απο την ντουλαπα.

Οταν μπαινεις στον χωρο μιριζει ασχυμα μουχλα.

Εβαλα και ενα θερμομετρο-υγρασιομετρο και στους 18βαθμους εχω υγρασια 80-85%.

Τι πρεπει να κανω???

Εχω τρελαθει.

Ευχαριστω. 

Link to comment
Share on other sites

Όπως αντιλαμβάνεσαι η εξ αποστάσεως διάγνωση της αιτίας έχει όρια.

Κατά πάσα πιθανότητα λοιπόν όπως το περιγράφεις η αιτία είναι θερμογεφυρες.

Οπότε η μόνη ριζική λύση είναι ..

Θερμομόνωση - θερμομόνωση και ξανά θερμομόνωση .....

 

 

(και κάλεσε κάποιον μηχανικό απο κοντά για βέλτιστη λύση) 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, πρέπει να καλέσεις μηχανικό να δει επι τόπου την κατάσταση γιατί η υγρασία έχει πολλές πηγές και διαφορετικής φύσης.

Διάγνωση μακρόθεν δε μπορεί να γίνει δυστυχώς. Το καλύτερο είναι να καλέσεις συνάδελφο να το δει για να μην μπεις σε επιπλέον περιττά έξοδα...

Link to comment
Share on other sites

Οκ.Δηλαδη θα πρεπει να φωναξω τον μηχανικο που ειχε κατασκευαση το οικημα???

Αν βαλω θερμομωνωση δικαιουμε επιδωτηση ή πρεπει να ειναι παλια η οικοδομη??

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητο να είναι ο μηχανικός που κατασκεύασε το κτήριο. Μπορείς να απευθυνθείς σε οποιονδήποτε θεωρείς πως είναι καλός συνάδελφος στην περιοχή σου.

Η θερμομόνωση δεν είναι καθόλου βέβαιο πως θα σου λύσει το πρόβλημα...

Δικαιούσαι επιδότηση για την οικοδομή σου (εφόσον έχει κατασκευαστεί πριν 9 χρόνια) για τοποθέτηση θερμομόνωσης, υπό προϋποθέσεις όμως....

 

Η συμβουλή μου είναι να καλέσεις οπωσδήποτε μηχανικό να εξετάσει το πρόβλημα από κοντά για να αποφύγεις επιπλέον περιττά έξοδα και να λύσεις το πρόβλημα, το οποίο είναι πηγή φθοράς για το κτήριο αλλά και δημιουργεί ανθυγιεινό περιβάλλον για εσένα και την οικογένειά σου.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις πρόβλημα με την οροφή... Ξεκινάμε από τα απλά. Αν δεν την μονώσεις θα έχεις θέμα....  Απευθύνσου σε μηχανικό της περιοχής σου να έρθει για επίσκεψη θα σου πει. Αν έχεις καλά διπλά κουφώματα, το πρόβλημα θα γίνεται εντονότερο..

Μέχρι να δεις τι θα κάνεις να αερίζεις καλά το σπίτι και να πάρεις ειδικά απορρυπαντικά για καθαρισμό της μούχλας. Δές το άμεσα όμως... 

Link to comment
Share on other sites

Εβγαλα και μερικες φωτογραφιες για να σας δειξω το προβλημα.

 

2014_02_23_20_39_50.jpg
2014_02_23_20_40_10.jpg
2014_02_23_20_40_27.jpg
2014_02_23_20_40_34.jpg
 
Απο επανω υπαρχει ταρατσα και πισω απο τον τοιχο στο κομοδινο ειναι ακαλυπτος βορειος τοιχος.
Πως θα πρεπει να κοινηθω??
Να απευθυνθω σε Μηχανικο ή σε αυτους που κανουν μονωσεις??
Ευχαριστω. 
Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφια 3η : Aπ εξω βλεπω βεραντα....ξεκιναμε απο κει....φανταζομαι με πλακακι στρωμενη...ειναι σιγουρα καλα σφραγισμενοι οι αρμοι? Εχει ρυσεις η βεραντα ή κραταει νερα?

 

Φωτογραφία 4η : Μόνωση ταράτσας από πάνω έχει γίνει και πως?

Edited by salpigoal
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου η Βεραντα απο εξω ειναι με πλακακι και περιβαλι σε σχημα Γ το υπνοδωματιο.

Απο επανω η ταρατσα ειναι αμωνωτη απο οτι ξερω.

Ειναι η πλακα σκετη.

Μεσα στο δωματιο υπαρχει λουτρο για μπανιο χωρις παραθηρο με εξαερισμο.

Τι προτεινεται να κανω??

Πως να κηνηθω??

Ευχαριστω.

image.jpg
Edited by dmpatanis
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.