Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θέμα διπλωματικής στις μεταλλικές κατασκευές.


BP_NTUA

Recommended Posts

Κατ΄αρχήν να ευχαριστήσω όλους για τις πολύτιμες συμβουλές και ιδέες.Ομολογώ πως ιδιαίτερα ενδιαφέρον μου φαίνεται το θέμα πού αναφέρεται στην μελέτη κτηρίων και σύγκριση αποτελεσμάτων με βάση τα εθνικά προσαρτήματα.Επάνω σε αυτό θα ήθελα να ρωτήσω πότε θα γίνει υποχρεωτική η εφαρμογή του ευρωκώδικα στην χώρα μας? Αν ο ευρωκώδικας εφαρμόζεται αυτούσιος ή προσαρμόζεται στα δεδομένα της κάθε χώρας με τροποποιήσεις και αλλαγές καθώς και γενικότερες πληροφορίες για το περιεχόμενο τους καθώς ως φοιτητής τώρα μπαίνω στο πνεύμα και είμαι λίγο αδαής για το ισχύον και μελλοντικό πλαίσιο που αφορά το επαγγελμά μας.

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν λένε για Μάρτιο του 2010.

Για όλα αυτά που λές δες το link που σου πρότεινε η anka.

Link to comment
Share on other sites

αρη πρεπει να την κοιταξω να σου πω αναλυτικα.

 

το κακο ειναι οτι τωρα δεν την εχω στα χερια μου.

 

θα τροφοδοτησω συντομα.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά στον ευρωκώδικα 3 αναφέρεται στα μεταλλικά κτήρια και δίνεται η δυνατότητα στην κάθε χώρα να κάνει ορισμένες τροποποιήσεις (εθνικά προσαρτήματα)? ?Και μια ακόμη ερώτηση για τον αντισεισμικο σχεδιασμό θα χρησιμοποιούμε τελικά τον ΕΑΚ, τον ευρωκώδικα 8 ή ένα συνδιασμό αυτών.Τα φώτα σας παρακαλώ...

Link to comment
Share on other sites

Μετά το 2010 μόνο τον ΕC8. Ο ΕΑΚ-2000 θα καταργηθεί και θα αντικατασταθεί από το εθνικό κείμενο εφαρμογής που θα συμπληρώσει το κυρίως κείμενο του EC8.

Link to comment
Share on other sites

Το εθνικό αυτό κείμενο εφαρμογής έχει καταρτιστεί ή είναι ακόμη σε στάδιο σύνταξης? Και κάτι ακόμη μπορώ κάπου να προμηθευτώ τον ευρωκώδικα 3 με τα προσαρτήματα που αφορουν κάθε χώρα μέλος της ευρωπαικης ένωσης από κάπου,δωρεάν φυσικά......

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν έχω δει ούτε προσχέδιο του εθνικού κειμένου εφαρμογής του EC8 ούτε έχω ακούσει κάποια σχετική αναφορά.

Για ευρωκώδικες κοίταξε ΕΔΩ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.