Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αερισμός σε συσκευές τύπου Α


electrical_salonika

Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!! Μήπως γνωρίζεις αν υπάχει κάποιος άλλος τρόπος να κάνω μανδάλωση των συσκευών με τη χοάνη χωρίς να μπει ηλεκτροβάνα??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δεν νομίζω οτι γίνεται αλλιώς. Εσύ δεν μου είπες πως είχες σχεδιασει στην μελέτη που σου ενεκριναν να γίνει η μανδάλωση απευθείας χωρίς Η/Β?

δώσε τροποποιητική μελέτη με ηλεκτροβάνα μετά την βάνα πριν μπει ο αγωγός στο κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τελευταίο αν μπορείς, τελικά θα βάλω την ηλεκτροβάνα και θα την μανδαλώσω έτσι τη φούσκα γιατί δεν νομίζω και εγώ ότι μπορεί να γίνει με διαφορετικό τρόπο, απλά έχω ένα μικρό θέμα μου είπε ο υδραυλικός όταν του είπα να βάλει ηλεκτροβάνα ότι υπάρχουν δύο ειδών και δεν ξέρω τι να του πω, μήπως γνωρίζεις τον τύπο της βάνας που πρέπει να τοποθετηθεί? Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν 2 τύποι Η/Β. Εσύ βάλε Normal Close (NC) στα 230βολτ ωστε να την τροφοδοτήσεις απευθείας μετά τον διακόπτη που δίνει τάση στο μοτερ του εξαερισμού της χοάνης. Η ηλεκτροβάνα αυτή οταν δεν παίρνει τάση θα ειναι κελιστή και δεν θα αφήνει την διέλευση του αερίου προς το κατάστημα μέσα. Μόλις πάρει 230βολτ απο τον διακόπτη, θα ανοίγει και θα περνάει αέριο στις συσκευές. Θα τοποθετηθεί αμέσως πριν μπει ο αγωγός στο κατάστημα και πριν απο αυτη θα βαλεις μια χειροκίνητη βάνα σε προσβάσιμο σημείο. Αλλη εναλλακτική λύση είναι να τοποθετηθεί αμέσως μετά την ΚΑΔ (κεντρική αποφρακτική διάταξη) η οποία είναι και η βάνα μετά τον μετρητή. Αν ακολουθήσεις την 2η λύση τότε θα βάλεις και χειροκίνητη βάνα πριν την εισοδο του αγωγού στο κατάστημα. (υπάρχει και normal open (ΝΟ) ηλεκτροβάνα αλλά σε αυτή την περίπτωση θα χρειαστεις +1 ρελέ.αυτή οταν δεν πέρνει 230βολτ είναι ανοικτή και επιτρέπει την διέλευση του αερίου. οταν πέρνει 230βολτ κλείνει). Οπως σου ειπα, αν επιτρεπει τα ρακορ η ΕΠΑ Αττικής τότε στην είσοδο και έξοδοτης Η/Β θα βάλεις απο ένα ρακόρ, ωστε να μπορεις να τιν αντικαταστήσεις εύκολα αν χαλάσει,

* υπάρχουν και Η/Β στα 24βολτ αλλά θα χρειαστεις τροφοδοτικο 24βολτ dc και 1 ρελέ.

Edited by electrical_salonika
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αληθεια ο ιδιοκτήτης θέλει μετά τον έλεγχο να την απεγκαταστησει τη μανδαλωση γιατί ισχυρίζεται ότι θέλει να μην σβήνει τις συσκευές για να μην κρυώνουν και να μην δουλευει και η χοάνη όμως για να μην του καίει ρεύμα, οπότε μάλλον η NO θα ήταν προτιμότερη εε??

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλω NC για να είμαι όσο πιο σωστός γίνεται και αν αυτός θέλει μετά να τα ξηλώσει όλα ας κάνει ότι νομίζει!!

Απο τη στιγμή που θε έχει περάσει ο έλεγχος της ΕΠΑ φέρω εγώ κάποια ευθύνη??

Link to comment
Share on other sites

Τότε φτιάξε το κύκλωμα που σου σχεδίασα. Εκτος απο τον διακόπτη S1 της χοάνης, βάλε και έναν διακόπτη S2 στη γραμμή που θα δίνει ρεύμα στην Η/Β

και σε ενα κρυφό σημείο. Κατα την αεριοδότηση αν ζητήσει δοκιμή μανδάλωσης η εταιρεία αερίου τότε ο διακόπτης S2 θα πρέπει να είναι κλειστός (να επιτρέπει

την διέλευση ρεύματος δηλαδή). Θα χρειαστείς ενα ρελέ απλή 1 επαφής με πηνίο 230βολτ και ελεγχο 230βολτ/5Α (το βρίσκεις σε καταστήματα με ηλεκτρονικά).

Eπίσης μια Η/Β ΝΟ.

 

1) Ετσι αν θες να δουλεύει η μανδάλωση τότε: Εχεις τον κρυφό διακόπτη S2 μονίμως κλειστό (επιτρέπει την διέλευση ρεύματος). Μόλις δίνεις τάση 230βολτ στο

μοτερ της χοάνης (κλείνοντας τον διακόπτη S1 της χοάνης ώστε να επιτρέπει την διέλευση τάσης), τότε θα πέρνει τάση 230βολτ και το πηνίο του ρελέ.

Η επαφή του ρελέ common-NC που αρχικά ήταν κλειστή χωρίς τάση, με τάση στο πηνίο του ρελέ θα ανοίγει

και δεν θα πηγαίνει τάση 230βολτ στην Η/Β άρα αυτή θα παραμένει ΝΟ και θα περνάει αέριο στο κατάστημα. Οταν θα ανοίγεις τον S1 (δεν επιτρέπει διέλευση 230βολτ) τότε δεν θα πηγαίνει ρεύμα στο

πηνίο του ρελέ, και το ρελέ θα έχει κλειστή την επαφή common-NC και έτσι θα πηγαίνουν 230βολτ στην Η/Β και υπο τάση η Η/Β θα είναι σε κατάσταση closed (δεν

θα περνάει αέριο στο κατάστημα).

2) Αν δε θες να δουλεύει η μανδάλωση ποτέ τότε έχεις μονίμως τον κρυφό διακόπτη S2 ανοικτό Ωστε να μην δινει 230βολτ προς την επαφή του ρελέ common-NC και

συνεπως προς την Η/Β). Ετσι η Η/Β θα είναι μονίμως σε κατάσταση open και θα περνάει αέριο στο κατάστημα πάντα άσχετα αν ανοιγοκλείνεις τον S1. :grin:

post-5338-0-17205600-1346742591_thumb.jpg

Edited by electrical_salonika
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω παρα πολυ!!!

Τελικα ρώτησα και για τα ρακορ και τα δέχονται οπότε θα βάλω στην ηλεκτροβανα.. Η σύνδεση τους έχει κάποια ιδιαίτερη απαίτηση ή γίνεται κανονικα με τεφλον;;

Link to comment
Share on other sites

νήμα τεφλον ειναι οκ. εδω εμείς συνήθως βάζουμε πάστα-καναβι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.