Μετάβαση στο περιεχόμενο

βεβαίωση καλής λειτουργίας πισίνας & αποχετευτικού συστήματος


kostadis

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.. Μου ζήτησαν βεβαίωσεις καλής λειτουργίας για πισίνα και βόθρο. Μίλησα με τον ΕΟΤ και μου είπαν ότι είναι μια απλή βεβαίωση.. τίποτα το ιδιαίτερο.. Γνωρίζει κανείς τι ακριβώς πρέπει να αναγράφεται στη βεβαίωση;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και σε μένα , μου ζήτησαν και σε μένα μια βεβαίωση καλής λειτουργίας του αποχετευτικού συστήματος κατοικίας που θα χρησιμοποιηθεί ως τουριστική επιπλωμένη έπαυλη. Στην προκειμένη περίπτωση έχουμε βόθρο. Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος τι έλεγχο πρέπει να κάνω για να διαπιστώσω την καλή λειτουργία ? Η εν λόγω κατοικία έχει κτιστεί με σχετικά πρόσφατη οικοδομική άδεια (2009).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και σε μένα , μου ζήτησαν και σε μένα μια βεβαίωση καλής λειτουργίας του αποχετευτικού συστήματος κατοικίας που θα χρησιμοποιηθεί ως τουριστική επιπλωμένη έπαυλη. Στην προκειμένη περίπτωση έχουμε βόθρο. Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος τι έλεγχο πρέπει να κάνω για να διαπιστώσω την καλή λειτουργία ? Η εν λόγω κατοικία έχει κτιστεί με σχετικά πρόσφατη οικοδομική άδεια (2009).

Η βεβαίωση αυτή περιγραφει το σύστημα, δηλ τα συστατικά του μέρη και ότι λειτουργούν καλά.

Το θέμα ειναι ότι αν συμβεί κάτι υπάρχουν οι ανάλογες ευθύνες.

Εγω γνωριζω δυο περιπτώσεις μια σε αποχετευτικό σύστημα πολυκατοικίας όπου λόγω κακού εξαερισμού της αποχέτευσης δημιουργήθηκαν αέρια στο μπάνιο και με τον σπινθήρα του μοτέρ του πλυντηρίου ακολούθησε έκρηξη με σοβαρές ζημιές ( ευτυχώς όχι ανθρώπινες ζωές). Η αλλη αφορά σε πισίνα στην οποία λόγω μη συντήρησης του μηχανοστασίου υπήρξαν σημαντικές βλάβες.

Για να δώσετε αυτές τις βεβαιώσεις ζητήστε τα κατασκευαστικά σχέδια της μελέτης και προβείτε σε έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

για το αν δε συντηρειται κατι γιατι να χει ευθηνη ο μηχανικος

απο την μερα ελεγχου του και μετα εννοω...???

 

θελει λιγο τροπο στην συνταξη νομιζω

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι σπάνια υπάρχουν κατασκευαστικά σχέδια

και επίσης σπάνια η μελέτη ταυτίζεται με την πραγματικότητα

 Αυτό ακριβώς δυστυχώς..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.