Μετάβαση στο περιεχόμενο

Όχι στα χημικά πολέμου της Συρίας στην Μεσόγειο


ΝΙΚΟΣΤΡΙ

Recommended Posts

Όχι πως αν συμβεί κάποιο ατύχημα θα το μάθουμε κιόλας.Για παράδειγμα για την διαρροή πετρελαίου στην Λίμνη Μίσιγκαν από την ΒP ακούσατε τίποτα;Δεν νομίζω...

 

http://fox17online.com/2014/03/25/bp-confirms-oil-spill-into-lake-michigan-from-whiting-refinery/

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε ο πανικός γίνεται λόγω παραπληροφόρησης κυρίως και επίσης υποθέτω λόγω κακής μεταφρασης.
Σε όλα πάντως τα ξένα αρθρα που έχω διαβάσει αναφέρεται πως τίποτα δεν θα πεταχτεί στη θάλασσα και πως τα προιόντα θα πάνε σε εργοστάσια της Γερμανίας και της Αγγλίας για επεξεργασία.
http://www.bbc.com/news/world-middle-east-25810934
Τώρα για τα μέτρα προστασίας και το τι θα γίνει στη περιπτωση ατυχήματος είναι ένας άλλος διάλογος νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπαμε ότι θα πεταχτεί κάτι στη θάλασσα,αλίμονο.Ο προβληματισμός έγκειται στο ότι δεν έχει γίνει γνωστό για το ποιός-ποιοί από την χώρα μας και τις υπόλοιπες "άμεσα ενδιαφερόμενες" χώρες θα παραβρεθούν,εάν παραβρεθούν,στην διαδικασία ώστε να πιστοποιήσουν την ασφάλειά της και την αποτελεσματικότητά της.Έρχεται κάποιος στην αυλή μας και επεξεργάζεται επικίνδυνες ουσίες και εμείς δεν συμμετέχουμε;Θα πρέπει να διευκρινιστούν επίσης και τα μέτρα ασφαλείας που θα ληφθούν καθώς και τί πρόβλεψη υπάρχει για περίπτωση ατυχήματος

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα έπρεπε να είχε γίνει αναλυτική ενημέρωση για τον τρόπο καταστροφής τους στις χώρες που μπορεί να επηρεαστούν από ένα ατύχημα.

Έπειτα να γίνουν μελέτες για πρόβλεψη και αντιμετώπισης ατυχήματος.

Σίγουρα όμως θα έπρεπε παραγωγές χώρες των όπλων να υποστούν και την καταστροφή τους, κάτι που θα πρέπει να το απαιτήσουμε!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.