Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξοικονόμηση κατ'οίκον / ΠΕΑ - Μετονομασία οδού και αλλαγή αρίθμησης


Recommended Posts

Το συγκεκριμένο θέμα έχει συζητηθεί ξανά αλλά τώρα με το πρόγραμμα νομίζω είναι πιο επίκαιρο.

 

 

Μου έχουν τύχει διάφορες περιπτώσεις όπου κόλλησε στην τράπεζα το πρόγραμμα λόγω διεύθυνσης, όπως π.χ.

- Είχα βάλει την διεύθυνση της οικοδομικής άδειας αλλά ο ιδιοκτήτης δήλωσε την τωρινή διεύθυνση.

- Είχα βάλει την τωρινή διεύθυνση αλλά ήταν διαφορετική από της οικοδομικής άδειας

κτλ.

 

Όταν σε ένα ακίνητο έχει μετονομαστεί η οδός και έχει αλλάξει η αρίθμηση, ποια διεύθυνση βάζετε στο ΠΕΑ;

- Την διεύθυνση στο Ε9 του ιδιοκτήτη;

- Την τωρινή διεύθυνση;

- Την διεύθυνση της οικοδομικής άδειας

- Την διεύθυνση στον λογαριασμό της ΔΕΗ;

 

Δεδομένου ότι στην Ελλάδα οι διευθύνσεις αλλάζουν πολύ συχνά (μου έχει τύχει για ένα ακίνητο να έχει αλλάξει 4 φορές η διεύθυνση, όπως αποδεικνυόταν από την πρώτη οικοδομική άδεια, την αναθεώρηση, το Ε9 και την σημερινή), πως θεωρείται πως θα έπρεπε να αντιμετωπίζουμε τέτοιες καταστάσεις;

 

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Σε πρόλαβε ένας τοπικός συνάδελφος, πήρα βεβαίωση από τον Δήμο και έγραψα και στο προσάρτημα τις σχετικές αποφάσεις του ΔΣ.

 

Έχουμε ξεφύγει με την γραφειοκρατεία

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Χτες είχα τα "άσχημα" μαντάτα, τα μοιράζομαι μαζί σας για να είστε προετοιμασμένοι σε περίπτωση που δεν ταιριάζει η διεύθυνση.

 

Η τράπεζα ζήτησε να δηλωθεί η νέα διεύθυνση στο ΠΕΑ, στο Ε9 και σε κάθε άλλο έγγραφο του ιδιοκτήτη που αφορά το πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ανάκληση ΠΕΑ έχω και εγώ παρόμοια περίπτωση περιμένω την αυτοψία του δήμου για τη βεβαιωση

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όχι ανάκληση, αρκεί το προσάρτημα στην περίπτωση του προγράμματος "εξοικονόμηση κατ'οίκον". Αν το ΠΕΑ ήταν για συμβόλαιο τότε θα έκανα ανάκληση.

Ο πελάτης είχε πάει την βεβαίωση του δήμου στην τράπεζα αλλά αυτό δεν αρκεί, πρέπει να ταιριάζουν παντού τα στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είπαν οτι θα προχωρήσει το προγράμματα αρκεί η βεβαίωση του δημου..δεν μου είπαν για αλλαγές παντού. Μάλλον θα το σκάσουν μετα και θα έχουμε νέο κύκλο γκρίνιας με τον ιδιοκτητη

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.