Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες όσο αφορά τη Μελέτη Πυρασφάλειας


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι, είμαι νέος Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και εδώ και ένα μήνα ασχολούμαι με την μελέτη πυρασφάλειας.

Έχω μια απορία όσο αφορά τις πυροσβεστικές φωλιές.

 

Έχω ένα υφιστάμενο κτίριο , συνάθροισης κοινού, καφετέρια-ρεσταουραντ 60τ.μ το ισόγειο και άλλα τόσα και το υπόγειο. 

Απλά δεν μπορώ να βρω μια νομοθεσία που να μου λέει πόσες πυροσβεστικές φωλιές θα πρέπει να τοποθετηθούν. Ξέρω οτι θα βάλω μια ανα όροφο λόγω του μήκους του σωλήνα, αλλά τι γίνεται σε μεγαλύτερη επιχείρηση άνω των 180τ.μ; Απλά θα ήθελα πολύ να το δω σε μια νομοθεσία.

Αξίζει να σημειωθεί πως δεν έχω μονιμο Υδροδοτικό Π.Δ άρα θα χρησιμοποιήσω φωλιές που τροφοδοτούνται απο το δίκτυο ύδρευσης.
Θα εκτιμούσα πολύ την βοήθεια σας στην απορία μου. Θα παρακαλούσα να μου το δείχνατε και μέσα απο νομοθεσία!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αλέξανδρος

Edited by Alexandros87
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε

 

Καταρχήν πρέπει να δείς πότε εκδόθηκε η οικ. άδεια του ισογείου + υπογείου, πρίν τις 18/2/89 ή μετά ?

 

Αν είναι πρίν απ' αυτή την ημερομηνία δες την Πυρ. Διάταξη 3/81 που τροποποιήθηκε με τις 3β-3γ+3δ/95

 

Αν είναι μετά την ημερομηνία αυτή δες το Π.Δ. (Προεδρικό Διάταγμα) 71/88, που αν έχει θεωρητικό πληθυσμό > 50άτομα σε παραπέμπει πάλι στη Πυρ. Διάταξη 3/81-->3δ/95

 

Επίσης, αφού λες οτι θα είναι και εστιατόριο, απαιτείται σύστημα τοπικής εφαρμογής πάνω απο τις καυτές επιφάνειες (ηλεκτρικά μάτια, ψησταριές)

 

Αυτά προς το παρόν

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω συνάδελφε. Όπως έγραψα πιο πριν είναι υφιστάμενο αρα πριν το 89.
Όλα έτοιμα τα έχω όσο αφορα το ΣΤΕ. Απλά έχω αυτη την απορία με την Π.Φ. Δηλαδη αμα ειχα μεγαλύτερη επιχείρηση υφισταμένου τότε με βάσει ποιας νομοθεσίας πόσες Π.Φ θα τοποθετούσα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή το Π.Ε. (Πυροσβεστικό Ερμάριο) που αναφέρει η 3/81 πρέπει να διαθέτει πλαστική σωλήνα μήκους 15μ και θεωρόντας οτι η πίεση του δικτύου δίνει εκτόξευση της δέσμης νερού στα 3μ (συνεπώς έχεις μια ακτίνα 18μ), απο το σημείο της Π.Ε. ελέγχεις με το κλιμακόμετρο στο σχέδιο αν όλα τα σημεία κάτοψης του χώρου καλύπτονται απο την ακτίνα των 18μ.

 

Αν προκύπτουν νεκρά σημεία, τότε βάζεις και 2η και τις τοποθετείς σε κατάλληλα σημεία ώστε να εξουδετερόνονται τα νεκρά σημεία.

Με αυτό τον τρόπο υπολογίζονται τα απαιτουμενα ΠΕ.

 

Αν καταθέσεις μελέτη που δειχνουν εμφανώς νεκρά σημεία, η ΠΥ στην κόβει....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.