Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δουλεία Δίοδου και Κτηματολόγιο


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Έχω περίπτωση γηπέδου εντός οικισμού που στο συμβόλαιο (γονική παροχή) , περιγράφεται δικαίωμα υπέρ του σε ''δουλεία διαβάσεως'' (=δουλεία δίοδου;;; ) , προκείμενου το γήπεδο να έχει πρόσβαση σε διερχόμενο δρόμο.

 

Το πρόβλημα είναι, ότι ο πελάτης μου θέλει να προχωρήσει σε αγορά του εν λόγω γηπέδου. Στην τρίτη ανάρτηση του Κτηματολογίου, το κομμάτι της δουλείας το δείχνει εντός του δεσπόζοντος γηπέδου, φυσικά χωρίς να ανάφερεται γραμμοσκιασμένο ως δουλεία. Δε θα έπρεπε να το δείχνει ως κομμάτι του δουλεύοντος; Επίσης, υπάρχει διαφορά μεγαλύτερη της απόκλισης Α μεταξύ του Κτηματολογίου και της υφιστάμενης κατάστασης. Πρέπει να προχωρήσουμε στο Κτηματολόγιο για διάγραμμα γεωμετρικών μεταβολών μαζί με σύσταση δουλείας;

 

Σημειώνεται, ότι η παραπάνω γονική παροχή είναι το μοναδικό συμβολαιο που έχω στα χέρια μου και δε περιγράφεται σε αυτό καμία σύσταση δουλείας, απλά το παρέχουν μετά του δικαιώματος σε δουλεία διαβάσεως.

Edited by gkonstantas
Link to comment
Share on other sites

προφανως

υπηρχε  ενα γηπεδο αποκλεισμενο

[και σιγουρα  ανηκει σε τεκνο των ιδιοκτητων του ...μπροστινου γηπεδου]

 

για αυτο το γηπεδο  θα δεις τον τροπο και το ετος κτησης...ωστε να δεις αν ειναι αρτιο και οικοδομησιμο...αναλογα με το ετος δημιουργιας...

 

Υπαρχει και ενα δευτερο συμβολαιο απο τους γονεις προς το τεκνο που δινουν μια λωριδα απο το δικο τους και ο συμβολαιογραφος την ονομαζει "δουλεια διαβασεως"...προφανως διελευσης...

Το συμβολαιο αυτο εχει μεταγραφει και εχει μεταφερθει και στο κτηματολογιο και φαινεται στο κτηματολογικο  φυλλο του ακινητου 

στην επομενη σελίδα.....  "βαρη"

 

Οποια διαφορα υπαρχει  στην αποτυπωση,   θα διορθωθει με την διαδικασια των γεωμετρικων μεταβολων

 

δες και αυτη τη συζητηση για τις προσφατες τροποποιησεις με τον 4164

http://www.michanikos.gr/topic/31612-Υπόδειγμα-Διαγράμματος-Γεωμετρικών-Μεταβολών/?p=580673\\

 

υγ

μπορεις να δεις και αυτο..[αν ανοιγει...]

 

http://www.ktimatologio.gr/operativecadastre/Pages/MVdos7R2qAD5uAJy.aspx

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.