Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξ αδιαιρέτου προβλημα


Recommended Posts

καλησπέρα σας , χρειάζομαι την βοήθεια σας σε κάτι δύσκολο για έμενα πρόβλημα

 

Ζω σε ένα αξ αδιαίρετου οικόπεδο με την αδερφή μου. έχουμε μια οικοδομή,αυτή μένει στο κάτω όροφο και εγώ από πάνω. τρίτος όροφος δεν υπάρχει , είναι σκεπή.τα σπίτια είναι τακτοποιημενα με χαρτιά.

 

Τόσα χρονιά δεν υπήρχε πρόβλημα άλλα σιγά σιγά εμφανίστηκαν.Μέχρι τώρα είχαμε χωρίσει το οικόπεδο άτυπα και ο καθένας είχε την άυλη του. Τώρα η αδερφή μου θέλει να φτιάξει κτίσμα άλλα αντέδρασα και κατάλαβε ότι εάν την φτιάξει ουσιαστικά θα ανήκει και 50 τις εκατό σε έμενα,σωστά????

 

θέλει να βάλει στο οικόπεδο κοντέινερ για αποθήκη.με αυτό τι κάνω???

 

στην αυλή μας θέλει να πάρει σχεδόν όλοι την φάτσα και να μου αφήσει έμενα μόνο για πάρκινγκ.γινεται αυτο???

 

Link to comment
Share on other sites

φυσικα

οποιασδήποτε εγκατασταση απαιτει ΟΑ,  με την συμφωνη γνώμη και των δυο συνιδιοκτητών

 

επομενως, οτιδήποτε εγκατασταθει θα ειναι αυθαιρετο...

 

αν το μονο προβλημα ειναι οτι

"θελει να σου παρει σχεδον ολη τη φατσα"
βρεστε εναν τροπο να "χωρεσει" και αυτή εκει που θέλει

και εσυ να εχεις την δική σου χρηση εκει που θελεις

 

αλλά,.... μετα απο ΟΑ

 

[ας μεταφερθει στο  "ιδιωτων"

ευχαριστω]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

 τι σημαίνει ΟΑ???

 

για την φάτσα αυτή έχει 45 μετρά και εγώ έχω 5 και λέει ότι τώρα έχουν περάσει χρόνια και το χρησιμοποιουσε τόσα χρόνια και έχει μάρτυρες και τις ανήκει.

 

το άλλο είναι ότι θέλει να ρίξει μπετόν για να φτιάξει με αποθήκη,εγώ τι να κάνω για να το σταματήσω????αυτή δεν θέλει να το χωρίσει το οικόπεδο θα πρέπει εγώ να τρέχω σε δικηγόρους και σε δικαστήρια ??? 

Link to comment
Share on other sites

το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι

να μιλησεις με τον μηχανικο σου

 

αν και με πιον τροπο μπορειτε να "χωρισετε"

 

υγ

για τα δικαστηρια...

 

εγω τι να σου απαντησω...

 

εσεις εχετε τις δικες σας διαφωνιες...

επομενως,

 

ή τα βρισκεστε μεταξυ σας σαν αδερφια...

 

ή θα ξοδευεστε

 

τι άλλο....

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να κατασκευαστεί τίποτα στο οικόπεδο χωρίς οικοδομική άδεια η οποία για να βγει απαιτεί συναίνεση όλων των  ιδιοκτητών.

Αν πάει να κατασκευάσει κάτι έστω και με οικοδομική άδεια (θα πλαστογραφήσει μία δικιά σου υπεύθυνη δήλωση ή θα κάνει τα στραβά μάτια ο υπάλληλος ) αμέσως καταγγελία στην πολεοδομία. Τώρα για τον χωρισμό του οικοπέδου μόνο μηχανικός θα σου απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.