Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νόμος 4178/2013 και αναμονή δικαστικής απόφασης.


Recommended Posts

Η πολεοδομία μου ανακάλεσε την οικοδομική άδεια μετά απο 28 χρόνια, για υπέρβαση συντελεστή δόμησης. εγώ έκανα έφεση στο εφετείο, κέρδισα την αναστολή και περιμένω να γίνει η δικάσιμος το 2014.

 

επειδή μέχρι τότε θα έχει λήξει ο 4178/2013, θέλω να πάω να τακτοποίηση για να είμαι καλυμμένος σε περίπτωση που χάσω το δικαστήριο. ξέρει κανένας τι προβλέπει ο νόμος γι αυτές τις περιπτώσεις, γιατί κάπου άκουσα ότι πληρώνεις απλά το παράβολο και δεν πληρώνεις δόσεις μέχρι να βγει η απόφαση. Αν γνωρίζει κάποιος συγκεκριμένο άρθρο του 4178/2013 που αναφέρει κάτι τέτοιο θα με βοηθούσε πολύ , για να ξέρω τι να κάνω.

 

  

 

                                                                                                                                               ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να υπαγχθείς στις διατάξεις του 4178.

Θα επιλέξει ο μηχανικός σου την επιλογή ότι θα βγει άδεια (δηλαδή οι διαδικασίες λήξης της ανάκλησης) ή θα νομιμοποιηθούν τμήματα με διαδικασία άδειας δόμησης.

 

Θα βγάλει το σύστημα το αρχικό παράβολο μόνο που σου ανάλογη (ανάλογα τα μέτρα και την χρήση) και θα έχει ο μηχανικός σου και συ 3 χρόνια περιθώριο για να τα τελειώσεις όλα και ανάλογα την τελική απόφαση από τα δικαστήρια.

Θα έχεις να πληρώσεις κατ αρχήν το κόστος παράβολου και μηχανικού και όχι και τις δόσεις μέχρι να πας σε οριστική υπαγωγή έως και 3 χρόνια μετά.

 

(το αναφέρει σαφέστατα και ο 4014 και ο 4178, μπορείς αν θες να τους διαβάσεις αν έχεις το βίτσιο)

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.