Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καμινάδα για έγκριση από δεπα


ethan

Recommended Posts

Συνάδελφοι, η καμινάδα πρέπει υποχρεωτικά να είναι διπλού τοιχώματος μονωμένη? Η μελέτη για αέριο που εγκρίθηκε απ τη δεπα ανέφερε ένα σκέτο φ150 χωρίς λεπτομέρειες και στον έλεγχο σε συνάδελφο, του έκαναν σύσταση να μπει μονωμένη διπλού τοιχώματος. Από που προκύπτει αυτό επίσημα?

Link to comment
Share on other sites

Χοντρικά θα τα πω

 

Ο υπολογισμός διαμέτρου της καπνοδόχου για φυσικό αέριο, γίνεται υποχρεωτικά σύμφωνα με το πρότυπο ΕΝ 13384-1, όπου για αποφυγή συμπυκνώσεων (υγροπποίηση) των καυσαερίων κατά την έξοδο τους, πρέπει να έχει την απαιτούμενη μόνωση ώστε να να εξέρχονται σε μορφή αερίων με θερμοκρασία νομίζω > 160 C (?), γιαυτό και απαιτεί διπλή καπανοδόχο με μόνωση (ομόκεντρη καπνοδόχο).

 

Τώρα για μένα 2 τινά συμβαινουν :

1) κατά την έγκριση της μελέτης ο ελεγκτής ξεχασε να υποδείξει οτι η καπνοδόχος πρέπει να γίνει σύμφωνα με το ανωτερω πρότυπο

2) μελετητής και ελεγκτής είναι γνωστοί και το κάνανε γαργάρα

 

Διαλέγεις και παίρνεις

 

Τέλος πάντως, η ουσια είναι οτι είναι σωστή η υπόδειξει του ελεγκτή της αυτοψίας.

Edited by dib
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι και τα δύο έχουν γίνει. 

Όμως έχω μια μελέτη που μου λέει φ150. Έβαλα φ150,γίνεται η αυτοψία και υπάρχει υπόδειξη για διπλού τοιχώματος.

Να σημειώσω ότι στην περιοχή δεν περνάει φυσικό αέριο και θα ξηλωθούν αμέσως! Δεν μπορεί να πάρει έγκριση με παρατήρηση ότι δεν έχει μπει μονωμένη?

Link to comment
Share on other sites

Όμως έχω μια μελέτη που μου λέει φ150. Έβαλα φ150,γίνεται η αυτοψία και υπάρχει υπόδειξη για διπλού τοιχώματος.

Να σημειώσω ότι στην περιοχή δεν περνάει φυσικό αέριο και θα ξηλωθούν αμέσως! Δεν μπορεί να πάρει έγκριση με παρατήρηση ότι δεν έχει μπει μονωμένη?

 

Δεν έχει σημασία αν περνάει ή όχι δίκτυο αερίου, υπερισχύει η άποψη της υπηρεσίας και πρέπει να γίνει

Μού είχε και έχει τύχει και μένα σε περιοχές χωρίς δίκτυο (αφου είχα ενημερώσει τον ιδιοκτήτη οτι θα κόψουν τη μελέτη χωρίς καπνοδόχο) και τελικά αναγκάστηκαν να τις βάλουν μετά την παρατήρηση-υπόδειξη τους.

 

Στο εύχομαι, αλλά δεν νομίζω να πάρεις έγκριση χωρίς την υλοποίηση της παρατήρησης

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.