Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι συντεταγμένες είναι αυτές?


teo

Recommended Posts

Έχω ένα τοπογραφικό ενός αγροτεμαχίου του '95. Τα σημεία του είναι:

Χ= 5715.00

Y= 2106.00,

Χ= 5784.06

Y= 2005.44

 

Τι σύστημα είναι αυτό? Έχω κατεβάσει το Coord gr αλλά δεν έχω βγάλει άκρη. Αυτό που θέλω είναι να τις μετατρέψε σε WGS84 για να τις βάλω στο GPS μου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτές το πιθανότερο να είναι στο προβολικό σύστημα Hatt. Θα χρειαστεί να ορίσεις το κέντρο φύλλου χάρτη της περιοχής για να γίνει η μετατροπή.

 

Εκτός αν είναι τοπικές που δεν μπορείς να κάνεις μετατροπή.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ΗΑΤΤ. Αν είναι αγροτεμάχιο, τότε χρειάζεσαι το κέντρο του μικρού Φ.Χ. από την Τοπογραφική Υπηρεσία (M,L). Αν είναι οικόπεδο εντός σχεδίου, τότε:

 

Αν είναι στη Θεσσαλονίκη, το Σ.Α. είναι στραμμένο κατα ~100g και... διαφορετικό από το θεωρητικά ισχύον.

 

Αν είναι σε οικισμό τότε ... M,L. Αν είναι σε εκτός και τμήμα μελέτης μεγαλύτερης περιοχής, πιθανόν να είναι σε HATT μεγάλο (ΓΥΣ).

 

Κάνε το εξής: αφού χρησιμοποιείς το Coord και γνωρίζεις περίπου που βρίσκεται, δοκίμασε πρώτα με μεγάλο Φ.Χ. Τέσταρέ το σε UTM με το Google Earth.

Link to comment
Share on other sites

Το αγροτεμάχιο βρίσκεται στην Αθυτο Χαλκιδικής. Υπάρχουν M και L πάνω δεξιά στο σχέδιο. Είναι L = 40 03 και Μ= - 0 21. Θα μπορέσω να τις κάνω WGS84 με το coord gr και αν ναι πως? Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου!

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά θα μπορέσεις!

 

Επέλεξε στο αριστερό τμήμα (αρχικό DATUM) ΗΑΤΤ, Μεγάλο Φύλλο Χάρτη, και έπειτα τσέκαρε στο πάνω δεξιά κουτάκι το 6'.

 

Κάτω, ακριβώς πάνω απο το πεδίο εισαγωγής συντεταγμένων, εμφανίζονται δύο scrollers στην επιλογή δλ0/φ0. Σκρόλαρε μέχρι να τα τοποθετήσεις στο M και L που έχεις.

 

Εισήγαγε τις συντεταγμένες σου και έπειτα στο δεξί τμήμα (αποτελέσματα) επέλεξε το WGS84 είτε ως Ε και Ν είτε ως φ και λ.

 

Αυτό ήταν!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.