Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρήση google earth στο τοπογραφικό διάγραμμα


Recommended Posts

θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με τη χρήση εικόνων του google earth στα τοπογραφικά διαγράμματα.

από τις συζητήσεις στο forum αντιλαμβάνομαι οτι το χρησιμοποιουν αρκετοι σαν οδοιπορικο σκαριφημα.

υπαρχει όμως και μερίδα μηχανικών παλιάσ γενιάς κυρίως που δεν το θεωρούν και τόσο "επιστημονικό" και χρησιμοποιούν μόνο το ένδοξο πεντοχίλιαρο.

εγώ προσωπικά τοποθετώ και τα 2 πάνω στο σχέδιο. και απόσπασμα 1\5000 με τη θεση του γεωτεμαχίου και google earth για οδοιπορικό.

 

εσείς?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 31
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προσωπικά δεν μου αρέσει .Προτιμώ σκαρίφημα .¨Ενα τοπογραφικό είναι για συγκεκριμένη δουλεία .Φωτογραφίες περιτέυουν,αυτό είναι δική μου άποψη ο κάθένας κάνει αυτό που αυτός νομίζει σωστό.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα ΓΥΣ 5000. Οι άνθρωποι έχουν κάνει φανταστική δουλειά και η απόδοση των γραμμών είναι άψογη (ακτογραμμή ισουψείς) εξάλλου το google είναι ενα παιχνιδάκι που το χειρίζονται και παιδάκια. Βέβαια βοηθάει πολύ να βρείς που είναι το οικόπεδο που έχεις αποτυπώσει και δείχνει την υφιστάμενη κατάσταση αλλά το google δεν έχει την επίσημη σφραγίδα και αναγνώριση που θα είχε ας πούμε ο ορθοφωτοχάρτης. Δεν έχει ποσοτική πληροφορία παρα μόνο ποιοτική.

ΓΥΣ και πάλι ΓΥΣ! Σεβασμός στους μηχανικάρες του παρελθόντος!

Link to comment
Share on other sites

ok mastorako σεβαστή η γνώμη σου. προσωπικα θελω την άποψη της κοινότητας των τοπογραφων και ιδίως των πιο εμπειρων.

αν η επικρατουσα άποψη είναι οτι δεν αρμόζει θα σκεφτω αν θα το ξαναχρησιμοποιησω.

 

πανο ανεφερα οτι το 5000 ειναι απαραιτητο και δεν αντικαθισταται αλλά η αναγκαιοτητα του ειναι για υπηρεσιες και μηχανικους ενω το google earth για τον πελατη πιο πολυ

 

Παρατήρηση: Μη διαχωρίζετε την απάντησή σας σε δύο ή περισσότερες διαδοχικές δημοσιεύσεις. Χρησιμοποιείστε την "επεξεργασία" για να αλλάξετε το περιεχόμενο ή να προσθέσετε κάτι στην τελευταία σας δημοσίευση.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Ενας παληός βάζει Google Earth γιατί ήθελε να βρίσκει το δρόμο για το αμπέλι ευκολώτερα. Με το holy 5χίλιαρο κάνεις ιεροσυλία αν το ονοματίσεις οδοιπορικό απόσπασμα. Σκέψου το. Το στήνεις στο απόσπασμα.

Αυτό που δέχομαι (ζορισμένα) είναι το 50Κ αφού έτσι έχει περισσότερο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

δεν το επιασα το post σου ρε agior.

"Με το holy 5χίλιαρο κάνεις ιεροσυλία αν το ονοματίσεις οδοιπορικό απόσπασμα" έγραψα εγώ κάτι τέτοιο?

 

δεν τοποθετείς το γεωτεμάχιο σε χαρτη 1\5000?

Link to comment
Share on other sites

Chrisven,

συμφωνώ ακριβώς όπως το θέτεις.

Διαφωνώ με το φίλο μας τον Πάνο (έχει και το όνομα του μικρού γυιού μου με τον οποίο διαφωνώ πάντα) το ιερό 5χίλιαρο δεν κάνει για οδοιπορικό απόσπασμα. Παληότερα βάζαμε 50Κ.

Τώρα που θα βάλουμε χέρι και στα true ortho καλούδια της Κτηματολόγιο θα υπάρχει η τελική λύση στο θέμα εντοπισμού (οδοιπορικό).

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα agior δεν το ήξερα αυτό με το κτηματολόγιο. μπορείς να δωσεις περισσοτερες πληροφορίες η ενα link ?

σε βλέπω αισιόδοξο πάντως. μην ξεχνάς ότι στο Hepos ακόμα δεν βάλαμε χεράκι.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι γεια σας.

Να πω και εγώ την γνώμη μου. Επειδή το έψαξα το θέμα για κάτι γεωτεμάχια (στην μέση του πουθενά εδώ στην επαρχία) έχω την εντύπωση ότι χρειάζεται κάτι σαν άδεια για την δημοσίευση των δορυφορικών απεικονίσεων από το εν λόγω πρόγραμμα.

Σίγουρα οι 1/5000 πρέπει να υπάρχουν στο τοπογραφικό όσο χάλια και αν είναι η ποιότητα τις περισσότερες φορές. Το ζητούμενο είναι η ψηφιακή μοντελοποίηση του εδάφους ή οι λήψεις (δορυφορικές ή αεροφωτογραφίες) σε τέτοια κλίμακα που να προσδιορίζουν έστω και περίπου την θέση της περιοχής που αποτυπώνεται.

Αν θέλεις πάντως να είσαι καλυμμένος μπορείς να προμηθευτείς κάποιες λήψεις (από εταιρίες ή ΓΥΣ) τις οποίες παραθέτεις σαν οδοιπορικό σκαρίφημα συμπληρωματικά με τον χάρτη 1/5000. Συμφέρει να γίνει αυτό όταν υπάρχουν 2-3 συνάδελφοι (ή και παραπάνω) και αποκτούν από κοινού λήψεις συγκεκριμένων περιοχών ώστε να μοιράζεται το κόστος. Όλα αυτά εκφράζουν προσωπική άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.