Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αερισμός τριτογενούς και ανάκτηση


akaliak

Recommended Posts

Συνάδελφοι,

 

Ως γνωστόν, ο ΚΕΝΑΚ απαιτεί, όταν έχουμε  παροχή νωπού πάνω από 60% της συνολικής παροχής, να έχουμε ανάκτηση με β.α. 50%.

 

Έστω ότι σχεδιάζω ένα μικρό κτήριο του τριτογενούς π.χ. ενα απλό κατάστημα ενός χώρου 60m2 και δεν θα τοποθετήσω ΚΚΜ, αλλά τοπικές Α.Θ. για θέρμανση και ψύξη και ξεχωριστό σύστημα προσαγωγής νωπού (αεραγωγό και ανεμιστήρα), για να καλύψω τις απαιτήσεις αερισμού βάσει ΚΕΝΑΚ. Πώς θα επιτύχω την ανάκτηση 50%, την στιγμή που δεν έχω και εξαερισμό (νομίζω ότι δεν με υποχρεώνει κανείς να έχω και εξαερισμό);

 

Και γενικά επειδή για να έχω ανάκτηση πρέπει να έχω και απαγωγή αέρα από τον χώρο, ο οποίος θα περάσει από τον εναλλάκτη για ανάκτηση, πράγμα που στην πράξη σημαίνει εγκατάσταση ΚΚΜ, πως  αντιμετωπίζετε τα μικρότερης κλίμακας κτήρια του τριτογενούς τομέα που τέτοια συστήματα δεν είναι δυνατό να εγκατασταθούν;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αναγκαστική η λύση με τον εναλλάκτη. Εκτός και αν δεν βάλεις νωπό αέρα και πας με του Κ.Α. με μεγάλο κίνδυνο να μην βγαίνει το κτίριο Β

Link to comment
Share on other sites

Δεν  υπάρχουν τόσο μικρές ΚΚΜ και μας βάζει σε μπελάδες να γίνει χρήση άλλω συσκευών-εναλλακτών κλπ. που δεν εφοαρμόζονται σε ευρεία κλίμακα στην Ελλάδα.

 

Αλλά γιατί να είμαι υποχρεωμένος να κάνω και εξαερισμό;

Link to comment
Share on other sites

zio7, δεν νομίζω πως μπορεί να κάνει χρήση θεωρητικού συστήματος σε νέο (ή ριζικά ανακαινιζόμενο) κτίριο του τριτογενούς τομέα. Ο τεχνητός αερισμός είναι υποχρεωτικός.

 

akaliak, αν δεν κάνεις και απαγωγή θα έχεις ένα χώρο σε υπερπίεση. Σε ένα κατάστημα 60m2 θα ρίχνεις 185 (m3/h) νωπό αέρα. Θα έχεις τόση διαφυγή από τις χαραμάδες των κουφωμάτων;

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

OK, συμφωνώ! Αλλά έχεις υπόψη σου κάποιο σύστημα mini ΚΚΜ που να εξυπηρετεί τετοιες παροχές;

 

Οπότε αναγκαστικά θα πάμε σε fan coil με προσαγωγή νωπού και εναλλάκτη από όπου θα περνάει ο αεραγωγός απόρριψης...

 

Το λέω γιατί δεν σχεδιάζαμε τέτοια συστήματα πρό ΚΕΝΑΚ.

Link to comment
Share on other sites

Από LG, Hitachi, Daikin δεν έχεις βρει καμιά καναλάτη (υψηλής στατικής υποθέτω μιας και θα έχεις στενούς αεραγωγούς λόγω μικρού ελεύθερου ύψους της ψευδοροφής); Για τέτοια τετραγωνικά που μιλάμε, δες στις οικιακές εφαρμογές.

 

FCUs ψευδοροφής έτσι; Αλλιώς το μαγαζί θα μοιάζει με μηχανοστάσιο αντιτορπιλικού :mrgreen:.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να βάλουμε και εναλλάκτη αναγκαστικά. Ακριβό σύστημα αλλά σε βάθος χρόνου θα κάνει απόσβεση λόγω μικρότερων φορτίων σε θέρμανση και ψύξη

Link to comment
Share on other sites

Π.χ. η daikin έχει το VAM, αλλά ανεβαίνουν λίγο τα κοστολόγια. Η νοοτροπία των ιδιοκτητών είναι "να βάλουμε έναν ανεμιστήρα όπως βάζαμε παλιά"  ή "έλα μωρε, σε κανένα κατάστημα δεν έχω δει τέτοια πράγματα"...

Link to comment
Share on other sites

Και είμαστε σίγουροι ότι ο 'μελετητής του συσυτήματος' έχει λάβει υπόψη του τα φορτία αερισμού; 8-)

 

Συνήθως τα σπλιτάκια με τα τετραγωνικά τα διαστασιολογουν οι 'ειδήμονες'...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.